• İsmail İsminin Kökeni:Arapça
  • İsmail İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
  • İsmail İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Evet Kuranda Var

İsmail İsminin Anlamı Nedir?


  1. Duası kabul olunan.
  2. hz. ibrahim (a.s.)'in oğlu. ibrahim (a.s.) o'nu allah'a kurban olarak adamış ve sözünde durmak için harekete geçmiştir.fakat allah (c.c.) o'nu son anda cebrail aracılığıyla durdurmuş ve bu imtihanı kazandığını bildirmiştir. ismail (a.s.) kur'an'da ismi geçen peygamberlerdendir ve babasıyla beraber ka'be'yi inşa etmişlerdir
  3. Peygamberlerdendir. İbrahim'in (A.S.) oğludur. Küçükken İbrahim'e (A.S.), oğlunu Allah için kurban etmesi emredildi. Halilullah olan İbrahim, İsmail'i (A.S.) kurban etmek isterken Cenab-ı Hak koç gönderdi. Mu'cize zahir oldu. Bıçak İsmail'i kesmedi, yerine koç kurban edildi. Resul-i Ekrem'in (A.S.M.) de ceddi olan İbrahim ve İsmail (A.S.)lar Kabe'yi yeniden inşa ettiler. (Bak: Kabe, İbrahim (A.S.) )

İsmin Analizi:

Gizemli, inatçı bir yapısı olan, işlerini başarmak için çalışan fakat sürekli engellerle karşılaşan, sağduyulu, yaratıcı bir kişilik enerjisi verir.

İSMAİL Adının Yaygınlığı

İSMAİL Türkiye’de en çok kullanılan 14. isim (… 12. bülent, 13. ömer, 14. ismail, 15. özlem, 16. kemal, …). Ülkemizde yaklaşık her 168kişiden birinin adı İSMAİL ve ismin yaygınlık oranı binde 5.94.

İSMAİL adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde06-10-2014 05:52 itibariyle yaklaşık 467,082 kişinin isminin İSMAİL olduğu ve İSMAİL isimli kişi sayısının her yıl ortalama 7060 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

İsmail İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz insancıllıktır. Ilımlılığı, bağışlamayı ve özveriyi öğrenmelisiniz. Bundan çıkar sağlamak isteyecek insanlara karşı hazırlıklı olun. İdealist, hoşgörülü, sevecen ve cömert birisiniz. İnsanlara yol göstermekten haz duyuyorsunuz. Bu potansiyelinizi kullanmadığınız takdirde, bencil ve duygusuz bir insan olma ihtimaliniz oldukça fazla! Bu durumdaki insanlarla olan iletişiminiz ve ilişkileriniz tehlikeye girmiş olacaktır.

İfadenizi, insan severlikle yani iyilikle ortaya koyacaksınız. Dünyayı sevin, onun sizin şefkatinize ve yardımınıza ihtiyacı var. Başladığınız bir işi sonuna kadar götürün. Bu ise, tüm dikkatinizi toplamanız gerektiğinin göstergesidir. İçinizde taşıdığınız sevgiyi insanlarla paylaşarak onlara örnek bir insan olma yolunu seçtiniz. Fakat bu yolu izlerken sevginin ve saygının dozunu ayarlayarak, size gelebilecek zararları da önlemeye çalışmalısınız. Enerjinizi sizin için önem taşıyan ve size yardımcı olabilecek çalışmalara harcamalısınız.

İsmail ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
İsrail, İcmal, İsmah, İsrafil, Şemail, Amil, Asal

İsmail ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de İsmail ismini taşıyan yaklaşık 462.476 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde İsmail ismi en çok kullanılan 14. isim olup, yaklaşık olarak her 168 kişiden biri İsmail adını taşımaktadır.

İsmail isminin sitemizde görüntülenme sayısı 57.588. İsmail ismi için yaptığımız ankete katılan 350 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,21. Ziyaretçilerimizden 709 kişi İsmail ismini öneriyor, 75kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 6 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

İsmail ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi İsmail ismi ile uyumlu bazı isimler

İsminaz, İsmihan, İsmigül, İsmirar, İsminur, İsmet, İsmah

Son üç harfi İsmail ismi ile uyumlu bazı isimler

Azrail, İsrail, Mikail, Cebrail, Şemail, Nail, Vail, Tail, Mail

İlk ve son harfi İsmail ismi ile uyumlu bazı isimler

İsmigül, İfdal, İlgül, İdil, İzel, İlksel, İcmal, İklil, İdlal, İnşilal

İsmail isminin analizi

İsmail isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

İ harfi : Kırılganlığı
S harfi : Hayalperestlik
M harfi : Ticarete yatkınlık
A harfi : Atılgan, enerjik
İ harfi : Kırılganlığı
L harfi : Sanatsal yeteneğe sahip olma

İsmail isminin numerolojisi

İsmail isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

İ = 12
S = 22
M = 16
A = 1
İ = 12
L = 15
Toplam = 78

İsmail ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda İsmail ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi İsmail olan önemli kişiler

İsmail Altunsaban

İsmail Altunsaban, (Doğum Tarihi: 28 Eylül 1983, Almanya) Almanya doğumlu Türk futbolcu.

İsmail Buzid

İsmail Buzid (Arapça: اسماعيل بوزيد, d. 21 Temmuz 1983 Nancy), Cezayirli defans oyuncusudur.

İsmail Çipe

Bu sayfa, Vikipedi’nin silme politikası gereğince silinmeye aday görülmüştür. Lütfen fikirlerinizi burada Silinmeye aday sayfalar sayfasında belirtiniz. Sayfa üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, fakat lütfen tartışma devam ederken sayfanın içini boşaltmayın veya bu uyarıyı kaldırmayın. Birleştirme ve isim değiştirme konularında daha fazla bilgi için Hizmetliler için silme yönergeleri sayfasını okuyunuz.

İsmail Özgür Göktaş

İsmail Özgür Göktaş (Doğum Tarihi: 23 Nisan 1989 Bursa) Türk futbolcu. Bursaspor’un sözleşmeli futbolcusudur.

İsmail Güneş

İsmail Güneş (Doğum Tarihi: 10 Haziran 1961, Samsun), Film Yönetmenleri Derneği ikinci başkanı ve Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği yönetim kurulu başkanı, Türk yönetmen, senarist, yapımcı[1].

İsmail Kartal

İsmail Kartal, (Doğum Tarihi: 25 Mayıs 1961 – Anadolukavağı, İstanbul) Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Futbolculuk hayitinin neredeyse tamamını Fenerbahçe’de geçırmıştır ve 80 yıllarda Abdülkerim Durmaz’la beraber Fenerbahçe defansının beklerini oluşturmuştur. Futbolculuk dönemlerinde esmer oluşundan ötürü Arap İsmail diye anılırdı. 2010-11 sezonunun başından beri Fenerbahçe’de görev yapmaktadır. Şu anda teknik direktör Ersun Yanal’in yardımcı antrenörlüğünü yapmaktadır.

İsmail Köybaşı

İsmail Köybaşı, (Doğum Tarihi: 10 Temmuz 1989, İskenderun, Hatay) Sol bek mevkinde görev yapan Türk milli futbolcu. 2009’dan beri Beşiktaş’ta forma giymektedir.

İsmail Konuk

İsmail Konuk (Doğum Tarihi: 16 Ocak 1988, Denizli) Türk futbolcu. Akhisar Belediyespor’da oynamaktadır.

İsmail İsa Mustafa

İsmail İsa Mustafa ( Исмаил Иса Мустафа d. 6 Haziran 1989, Tırgovişte) Türk asıllı Bulgar futbolcu.

İsmail Haktan Odabaşı

İsmail Haktan Odabaşı (Doğum Tarihi: 7 Ağustos 1991, Konak, İzmir), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Şanlıurfaspor’da oynamaktadir.

İsmail Özeren

İsmail Özeren (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1985, Keskin, Kırıkkale), Türk futbolcu. TFF 2. Lig ekiplerinden Tarsus İdman Yurdu’nda oynamaktadır. Genelde oynadığı ekiplerde memleketi Kırıkkale’nın plaka kodu olan 71 numaralı formayı giymektedır.

İsmail Kurt

İsmail Kurt (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1934; Karakoç, Kırklareli), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Galatasaray ve Fenerbahçe’de uzun yıllar forma giymiştir ve her iki takım için de kulüp tarihinin önemli futbolcuları arasında gösterilmektedır. Galatasaraylı eski millî futbolcu Metin Kurt’un ağabeyidir.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Soyberk

İsmail Soyberk (Doğum Tarihi: 1954, İstanbul), Türk müzisyen, bas gitarist.

İsmail Acar

İsmail Acar (Doğum Tarihi: 1971 Eskişar, Suşehri, Sivas) Türk ressam, enstelasyoncu ve illüstrasyoncu

İsmail Akçay

İsmail Akçay (Doğum Tarihi: 1942, Balıkesir), maraton koşan Türk atlet.

İsmail Arca

İsmail Arca (Doğum Tarihi: 5 Eylül 1948, Bursa) Türk futbolcu. Eskişehirspor’un efsane futbolcularındandır. Özellikle Eskişehirspor camiasinda Büyük Kaptan diye bilinirdi.

İsmail Atik

Atik İsmail (5 Ocak 1957, Helsinki), Tatar asıllı Fin futbolcu. Ailesi 1800’lerin sonunda Moskova’dan Finlandiya’ya göç etmiş Tatarlardır.

İsmail Avcı Bucaklişi

İsmail Avcı Bucaklişi (Doğum Tarihi: 1970 Pazar) Laz aktivist, folklor ve dil araştırmacısı, Lazca sözlük yazarı.

İsmail Aydın (milletvekili)

İsmail Aydın (Doğum Tarihi: 17 Mayıs 1971, İznik, Bursa Türkiye), Türk siyasetçi.

İsmail Aşan

İsmail Aşan, keman sanatçısı.

İsmail Baydil

İsmail Baydil (Doğum Tarihi: 26 Şubat 1988, Denizli) Türk futbolcu. Denizlispor’da oynamaktadır.

İsmail Beşikçi

İsmail Beşikçi (1939, İskilip), Türk toplumbilimci ve yazardır. Özellikle Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve Türkiye’de tek partili dönemine ait eserleriyle tanınır.

İsmail Bilen (milletvekili)

İsmail Bilen (Doğum Tarihi: 25 Ekim 1961, Kop, Türkiye), Türk siyasetçi.

İsmail Cem Doğru

İsmail Cem Doğru (Hatay, 7 Haziran 1975) şair, edebiyatçı. Hatay’ın Samandağ ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimimi Hatay’da tamamladıktan sonra Yüksek Öğrenimim için İstanbul’a gitti. Eğitimini Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde tamamladı.

İsmail Demirci (futbolcu)

İsmail Demirci (Doğum Tarihi: 27 Kasım 1968, Rize), Türk eski futbolcu, teknik direktör. Çaykur Rizespor ile Trabzonspor’un eski futbolcularındandır.

İsmail Demiriz

İsmail Demiriz (Doğum Tarihi: 1 Nisan 1962, Manisa) Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Galatasaray’ın efsane futbolcularındandır.

İsmail Düvenci

İsmail Düvenci, (Doğum Tarihi: 15 Kasım 1947, Hatay), Türk oyuncu. 1966 yılında konservatuvardan mezun olduktan sonra oyunculuk kariyerine başladı. İlk dönemlerde sinema ve tiyatroya yoğunlaşan oyuncu daha sonra TV dizilerinde yer almaya başladı. Zümrüt Düvenci ile evlidir. Ceyda Düvenci’nin babasıdır.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Emrah Karayel

İsmail Emrah Karayel (Doğum Tarihi: 1978, İstanbul, Türkiye), Millî Türk Talebe Birliği 60. ve 61. dönem Genel Başkanı.

İsmail Erkut Tutu

İsmail Erkut Tutu, iş adamı ve 21. Samsunspor başkanı.

İsmail Ertekin

İsmail Ertekin (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1959, Bursa), Türk eski futbolcu ve teknik direktör. Şu anda, 1. Lig’e yükselen Balıkesirspor’un teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

İsmail Gezgin

İsmail Gezgin (Doğum Tarihi:1965 Konya) Türk arkeolog ve yazar.

İsmail Gökçek

İsmail Gökçek (Doğum Tarihi: 10 Eylül 1963, Sivas) Daha çok Trabzonspor’da oynadığı dönemle bilinen Türk eski futbolcu. 1999 yılından beri Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığıyla mücadele etmektedir.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Güldüren

İsmail Güldüren (Doğum Tarihi: 10 Ocak 1979, İnegöl, Bursa), Türk futbolcu. Bandırmaspor’da oynamaktadır.

İsmail Güven (Konya doğumlu)

İsmail Güven (Doğum Tarihi: 16 Nisan 1994, Meram, Konya), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Konyaspor’da oynamaktadır.

İsmail Güven (Niğde doğumlu)

İsmail Güven (Doğum Tarihi: 1916, Asmasız Köyü, Niğde), Türk siyasetçi.

İsmail Hacıoğlu

İsmail Hacıoğlu (Doğum Tarihi: 1984, İstanbul) Türk sinema ve dizi oyuncusu. Oyunculuğa ilkokul 5 deyken piyeste oynayarak başladı ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümünde devam etti. Aynı zamanda iki sezon tiyatro da yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü kazandı. Ancak ilk sınıftan ayrıldı. ´´Dokuz ay son gün´´adında bir oyunda rol aldı. Ayrıca oyuncu Vildan Atasever ile evlidir.

İsmail Hakkı Amasyalı

İsmail Hakkı Amasyalı (Doğum Tarihi: 1942, Adapazarı), Türk siyaset adamı.

İsmail Hakkı Demircioğlu

İsmail Hakkı Demircioğlu, 1957 yılında Rize Pazar’da doğdu. Müziğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. İlk ve ortaöğrenimini Pazar’da tamamladı. Daha sonra İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünü bitirdi.

İsmail Hakkı Karadayı

İsmail Hakkı Karadayı (Doğum Tarihi: 1932, Çankırı), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 22. Genelkurmay Başkanı.

İsmail Kadare

İsmail Kadare (Doğum Tarihi: 28 Ocak, 1936) Gjirokastër, 1992’de Uluslararası Cino del Duca Ödülü’nü ve 2005’de Man Booker Uluslararası Ödülü’nü kazanan Arnavut yazar. Halen Tiran’da yaşamaktadır.

İsmail Kara

İsmail Kara, (Doğum Tarihi: 1955, Güneyce, İkizdere, Rize), Türk ilahiyatçı.

İsmail Karakurt

İsmail Karakurt (Doğum Tarihi: 1964), şair, edebiyat öğretmeni.

İsmail Karataş

Bu sayfa, Vikipedi’nin silme politikası gereğince silinmeye aday görülmüştür. Lütfen fikirlerinizi burada Silinmeye aday sayfalar sayfasında belirtiniz. Sayfa üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, fakat lütfen tartışma devam ederken sayfanın içini boşaltmayın veya bu uyarıyı kaldırmayın. Birleştirme ve isim değiştirme konularında daha fazla bilgi için Hizmetliler için silme yönergeleri sayfasını okuyunuz.

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan, (Doğum Tarihi: 1976 Ankara) Şair.

İsmail Ogan

İsmail Ogan (Doğum Tarihi: 5 Mart 1933, Antalya), olimpiyat şampiyonu Türk güreşçi.

İsmail Omar Guelleh

İsmail Omar Guelleh. (Somalice: Ismaaciil Cumar Geelle. Arapça: اسماعيل عُمر جليه) (doğumu 27 Kasım, 1947 Dire Dawa, Etiyopya[1]) Cibuti Cumhuriyeti başkanı. 1999 yılında amcası Hasan Gouled Aptidon’un yerine geçti. Bölgede genellikle kendisinin baş harfleri olan IOG denir.

İsmail Safa Özler

İsmail Safa Özler (Doğum Tarihi: 1885, Adana – Ölüm Tarihi: 28 Haziran 1940), TBMM 1. Dönem Mersin, 2. Dönem Adana ve 6. Dönem’de Seyhan milletvekilliği, ayrıca kısa dönemler Dahiliye (İçişleri) ve Maarif (Eğitim) Vekilliği (Bakanlığı) yapmış bir siyasetçidir.

İsmail Salami

İsmail Salami (Doğum Tarihi: 17 Ocak 1968, İran) uluslararası düzeyde çok sayıda kitabı ve yüzlerce siyasi makalesi yayınlanmış bir yazar, sözlükbilimci, İranolojist ve siyasi analisttir.[1][2] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Sancak

İsmail Sancak, (Doğum Tarihi: 1973 – İstanbul) Türk belgesel yönetmeni.

İsmail Taşpınar

İsmail Taşpınar (Doğum Tarihi: 1969, Belçika), ilahiyatçı yazar.

İsmail Türüt

İsmail Türüt (Doğum Tarihi: 8 Haziran 1965, Ambarlık, Rize), Türk halk müziği sanatçısı. 30’un üzerinde albümü bulunmaktadır. 1990’lı yıllardan sonra Erkan Ocaklı,Adnan Yılmaz ve Cengiz Kurtoğlu ile beraber birçok kaset yapmışlardır.

İsmail Uyanık

İsmail Uyanık (Doğum Tarihi: 1961, Samsun), Birlik Şeker’in yönetim kurulu başkanı iş adamı, eski Samsunspor başkanı, İstanbulspor idarecisi ve basketbolcusu.[1] Samsunspor taraftarlarınca “Büyük Başkan” olarak anılır.[2] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Uyaroğlu

İsmail Uyaroğlu (Doğum Tarihi: 1948, Balıkesir), Türk şair.

İsmail YK

İsmail YK (tam adıyla İsmail Yurtseven), 5 Temmuz 1978 tarihinde Almanya, Hamm’da doğan Türk Müzik Sanatçısı,Müzisyen, Şarkı sözü yazarı, Besteci, Aranjör.

İsmail Çavuş

İsmail A. Çavuş (Çavuşev) (Doğum Tarihi: 1940 Razgrad)

İsmail Ötenkaya

İsmail Ötenkaya (Doğum Tarihi: 1944, Germir (Konaklar) Köyü, Kayseri), Türk sanat müziği bestecisi.

İsmail Özden

İsmail Özden (Doğum Tarihi: 1950, Tercan, Erzincan), Türk halk müziği sanatçısıdır.

İsmail Üğdül

İsmail Üğdül (Doğum Tarihi: 1947, Keşan, Edirne), Türk siyasetçi.

İsmail Şahmalı

İsmail Şahmalı (Doğum Tarihi: 4 Ocak 1982, Sarıgöl,Manisa) Kaleci mevkiinde görev yapan Türk Futbolcu. 1. Lig takımlarından Ankaraspor’da oynamaktadır.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İsmail Şenol

İsmail Şenol, (Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1984 [1], Karşıyaka) basketbol maçları anlatımıyla bilinen televizyon sunucusu, spor yazarıdır.

İsmail Cem

İsmail Cem İpekçi (Doğum Tarihi: 15 Şubat 1940, İstanbul – Ölüm Tarihi: 24 Ocak 2007, İstanbul), Türk siyasetçi ve gazeteci. 1997 ile 2002 yılları arasında Türkiye Dışişleri Bakanı.

İsmail Enver

Enver Paşa (İsmail Enver) (Osmanlıca: انور پاشا, doğum adı: İsmail Enver, اسماعيل انور; d. 23 Kasım[kaynak belirtilmeli] 1881, İstanbul – Ölüm Tarihi: 4 Ağustos 1922, Tacikistan), Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında etkin olan Osmanlı asker ve siyaset adamı.

İsmail Gaspıralı

İsmail Gaspıralı (Gasprinskiy) (20 Mart 1851 – 24 Eylül 1914), Kırım Tatarı eğitimci, yayıncı ve politikacı. Gaspıralı, Rus İmparatorluğu’nda Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacını betimleyen Müslüman entelektüeldir. Soyadı, Kırım’daki Gaspra şehrinden gelmektedir.

İsmail Bilen (siyasetçi)

İsmail Bilen (1902, Rize, Osmanlı Devleti – 18 Kasım 1983, Berlin, DAC) Türkiye Komünist Partisi’nin 1973-1983 yılları arasında genel sekreterliğini üstlenen komünist siyasetçi.

İsmail bin Hammad el Cevheri

İsmail bin Hammad el Cevheri (veya İmam Ebu Nasr İsmail Bin Hammad-ül-Cevheri El-Farabi) (ö. 1003-1010), Farab’lı Kazak Müslüman yazar ve sözlük bilimi uzmanı. Hicaz’da Arapçasını ilerletti, sonra Nişabur’a yerleşerek eserlerini yazdı. Burada al-Sihah adlı eserini yazdı. 1729 yılında bu eser Vankulu Mehmed Efendi tarafından Vankulu Lugati adı altında basıldı. Bu lugat İbrahim Müteferrika’nın matbaada bastığı ilk kitap ünvanını aldı.[1]

İsmail Canbulat

İsmail Hakkı Canbulat (1880, İstanbul – 13 Temmuz 1926), Türk siyasetçi.

İsmail Dokuzoğlu

İsmail Dokuzoğlu, (Doğum Tarihi: 1931 İnebolu, Kastamonu Türkiye) – (ö. 31 Ekim 2004, Ankara, Türkiye), Türk bürokrat ve siyasetçi.

İsmail Fenni Ertuğrul

İsmail Fenni Ertuğrul (1855, Tırnova – 29 Ocak 1946, İstanbul), Mutasavvıf, felsefeci, yazar, lügatçi, musıkişinas, güfteci ve besteci.

İsmail Fettah el Türk

Ismail Fatah Al Turk (Doğum Tarihi: 1934, Basra – Ölüm Tarihi: 21 Temmuz 2004, Bağdat), Iraklı heykeltıraş.

İsmail Günindi

İsmail Günindi (ö. 5 Kasım 2004), Türk bürokrat.

İsmail Hakkı

İsmail Hakkı (Doğum Tarihi: 1883, İstanbul, – Ölüm Tarihi: 4 Haziran 1923, Keşan) Türk asker.

İsmail Hakkı Akdoğan

İsmail Hakkı Akdoğan (Doğum Tarihi: 1919, Yozgat, Türkiye) – (ö. 2 Mart 1994), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Altınbezer

İsmail Hakkı Altınbezer (1873, İstanbul – 1946, İstanbul ), Türk hattatı, tezhip sanatçısı ve tuğrakeşidir.

İsmail Hakkı Arar

İsmail Hakkı Arar (Doğum Tarihi: 1921, İstanbul, Türkiye – Ölüm Tarihi: 20 Mart 1993) Siyasetçi, hukukçu.

İsmail Hakkı Baltacıoğlu

İsmail Hakkı Baltacıoğlu (Doğum Tarihi: 28 Şubat 1886, İstanbul – Ölüm Tarihi: 1 Nisan 1978 Ankara ), eğitimci, yazar, hattat, siyasetçi.

İsmail Hakkı Berkok

İsmail Hakkı Berkok (Doğum Tarihi: 1890, Pınarbaşı, Kayseri) – (ö. 11 Mayıs 1954), Çerkes-Kabartay kökenli Türk generali ve tarih yazarı.

İsmail Hakkı Birler

İsmail Hakkı Birler (Doğum Tarihi: 1927, Suşehri, Sivas, Türkiye – Ölüm Tarihi: 22 Ocak 2009, Şişli, İstanbul, Türkiye[1]), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Bursevî

İsmail Hakkı Bursevî, 14 Eylül 1652 tarihinde, Rumeli Vilayet-i Celilesinin Kayılar kazası Aydos karyesinde dünyaya geldi.

İsmail Hakkı Erel

İsmail Hakkı Erel, (Doğum Tarihi: 1871, İstanbul) – (22 Ekim 1941), Türk siyaset adamı.

İsmail Hakkı Gedik

İsmail Hakkı Gedik (Doğum Tarihi: 1896, Uşak) – (ö. 17 Mayıs, 1975), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Ketenoğlu

İsmail Hakkı Ketenoğlu, (Doğum Tarihi: (1322) 13 Temmuz 1906) Kastamonu Türkiye) – (ö. 1 Haziran 1977), Türk hukukçu.

İsmail Hakkı Kılıçoğlu

İsmail Hakkı Kılıçoğlu, (Doğum Tarihi: 1872, Niş) – (ö. 14 Nisan 1960), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Okday

İsmail Hakkı Tevfik Okday, (İsmail Hakkı olarak da anılmaktadır) (Doğum Tarihi: 1881, Atina – Ölüm Tarihi: 11 Ekim 1977, İstanbul), son Osmanlı sadrazamı Ahmet Tevfik Paşa’nın oğlu, son Osmanlı İmparatoru Vahdettin’in damadı, asker, diplomat, filatelist.

İsmail Hakkı Ramazanoğlu

İsmail Hakkı Ramazanoğlu, (Doğum Tarihi: 1885, Tarsus, Mersin) – (ö. 20 Şubat 1936), Türksiyasetçi.

İsmail Hakkı Sunat

İsmail Hakkı Sunat   (Doğum Tarihi: 1966 – Adıyaman, Ölüm Tarihi: 14 Temmuz 2004 – Gelibolu)   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

İsmail Hakkı Tekçe

İsmail Hakkı Tekçe (Doğum Tarihi: 1892, İstanbul – Ölüm Tarihi: 1975), Türk asker.

İsmail Hakkı Uzmay

İsmail Hakkı Uzmay (Doğum Tarihi: 1881, Selanik) – (ö. 11 Temmuz 1950), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Veral

İsmail Hakkı Veral (Doğum Tarihi: 1888, Edirne) – (ö. 22 Aralık 1957), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Çevik

İsmail Hakkı Çevik (Doğum Tarihi: 1882, Üsküp) – (ö. 12 Haziran 1950), Türk siyasetçi.

İsmail Hakkı Ülkmen

İsmail Hakkı Ülkmen (Doğum Tarihi: 1901, İstanbul – Ölüm Tarihi: 8 Şubat 1966), Türk bürokrat.

İsmail Hakkı Şen

İsmail Hakkı Şen   (Doğum Tarihi: 1927 – Rize, Ölüm Tarihi: 31 Ocak 2005 – İstanbul)   Tiyatro ve sinema sanatçısı.

İsmail Hamit Özer Derbil

İsmail Hamit Özer Derbil, (Doğum Tarihi: 1928, Ankara – Ölüm Tarihi: 29 Ocak 1993), Türk siyasetçi.

İsmail Koçman

İsmail Koçman (Doğum Tarihi: 1943, Karasu, Sakarya) – (ö. 11 Ağustos 2013, İstanbul), Türk asker, emekli orgeneral.

İsmail Memet Uğur

İsmail Memet Uğur (Doğum Tarihi: 1895, Çınarlı, Hafik, Sivas) – (ö. 30 Kasım 1956), Türk siyasetçi.

İsmail Müştak Mayokan

İsmail Müştak Mayokan (Doğum Tarihi: 1882, Yenişehir, Teselya – Ölüm Tarihi: 1938), Türk siyasetçi.

İsmail Rüştü Aksal

İsmail Rüştü Aksal (1911; Pamukova, Sakarya – 13 Eylül 1989, İstanbul), Türk siyasetçi.

İsmail Selen

İsmail Selen, (Doğum Tarihi: 1931, Bolu- Ölüm Tarihi: 24 Mayıs 1991) emekli korgeneral.

İsmail Selçuk Çakıroğlu

İsmail Selçuk Çakıroğlu (Doğum Tarihi: 1921, Bozüyük, Bilecik) – (ö. 2 Şubat 2010), Türk siyasetçi.

İsmail Çamaş

İsmail Çamaş (Doğum Tarihi: 1871, Çamaş, Ordu) – (ö. 12 Mayıs 1954, Çamaş, Ordu), Türk bürokrat ve siyasetçi.

İsmail Çataloğlu

İsmail Çataloğlu (Doğum Tarihi: 1912, Tarsus, Mersin) – (ö. 11 Temmuz 1988), Türk siyasetçi.

İsmail Şengün

İsmail Şengün (Doğum Tarihi: 1934, Denizli) – (ö. 2 Ekim 2008), Türk siyaset adamı.

İsmail Şükrü Çelikalay

İsmail Şükrü Çelikalay, (Doğum Tarihi: 1876, Afyonkarahisar) – (ö. 25 Aralık 1950), Türk siyasetçi.

İkinci ismi İsmail olan önemli kişiler

Akın İsmail Köroğlu

Akın İsmail Köroğlu (Doğum Tarihi: 8 Ocak 1990, Isparta), Türk futbolcu.

Berk İsmail Ünsal

Berk İsmail Ünsal (Doğum Tarihi: 6 Ağustos 1994, Gaziosmanpaşa, İstanbul), Türk futbolcu. Galatasaray takımında görev yapmaktadır.

Babanzade İsmail Hakkı

Babanzade İsmail Hakkı, 1908-1912 ve Nisan-Ağustos 1912 Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda Bağdat mebusluğu yapmış bir Osmanlı siyasetçisidir. 1806 Babanzadeler İsyanı’nı çıkaran Kürt asıllı bey hanedanı Babanzade ailesine mensuptur.

Bostancıbaşı Hafız İsmail Paşa

Bostancıbaşı Hafız İsmail Paşa (1758-1807) III. Selim saltanatında 24 Nisan 1805 – 14 Kasım 1806 tarihleri arasında bir yıl altı ay yirmi gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamı.

Gürcü İsmail Paşa

Gürcü İsmail Paşa I. Mahmut saltanatında, 12 Temmuz 1735 – 9 Ocak 1736 tarihleri arasında beş ay yirmi sekiz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Karadağlı İsmail Han

İsmail Han, (Azerice:İsmayıl xan) (Doğum Tarihi: ? – Ölüm Tarihi: 1797) Karadağ Hanı. 1782 ile 1783 yılları arası ve 1791 ile 1797 yılları arası Karadağ Hanlığı yapmıştır. Soyu Tokmaklı oymağından gelmektedir.

Nişancı İsmail Paşa

Ayaşlı Nişancı İsmail Paşa II. Süleyman saltanatında, 2 Mart 1688 – 2 Mayıs 1688 tarihleri arasında iki ay bir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Soyadı İsmail olan önemli kişiler

Hekimoğlu İsmail

Hekimoğlu İsmail (Doğum Tarihi: 1932, Erzincan) astsubay (emekli), yazar, gazeteci, köşe yazarı.

Gazneli İsmail

Gazneli İsmail, 997-998 yılları arasında hüküm süren Gazne Devleti sultanı.

I. İsmail

I. İsmail veya Şah İsmail (Azerice: شاه اسماعیل / Şah İsmayıl, Farsça: شاه اسماعیل‎, d. 17 Temmuz 1487; Erdebil, Akkoyunlular – Ölüm Tarihi: 24 Mayıs 1524; Erdebil, Safevî Devleti), Safevî Tarikatı’nın lideri ve Safevi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükûmdarı.

III. İsmail

Şah III. İsmail Ebu Turab (Farsça: شاهاسماعیل سوم), III. İsmail Safevi, Şah İsmail Seyyid Murtaza oğlu Safevi – İran şehinşahı, Safeviler hanedanı devletinin XIII. hükümdarı. Aslında hiç bir gücü olmamıştır. Devleti adına Zend Kerim Han yönetmiştir.

Namık İsmail

Namık İsmail (Doğum Tarihi: 1890, Samsun – Ölüm Tarihi: 1935, İstanbul), Türk ressam.

İmadeddin İsmail

İmadeddin İsmail tam ismiyle Malik Salih İmadeddin Ebu İsmail (Doğum Tarihi: 1325 – Ölüm Tarihi: 1345) Sultan Nasır Muhammed bin Kalavun’un dördüncü oğlu olup 1342’de 17 yaşındayken, tahttan feragat eden kardeşi Şihabüddin Ahmed’in yerine geçen ve 1342-1345 doneminde saltanat süren Türk kökenli Bahri Hanedanı’ndan onaltıncı Memluk Devleti hükümdarı.

İSMAİL KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

ismailhan

SON HARFLERİ İSMAİL İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 5 harfine (smail) göre ismail ile Uyumlu İsimler :

Son 4 harfine (mail) göre ismail ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (ail) göre ismail ile Uyumlu İsimler :

nail mikail cebrail nezailSon 2 harfine (il) göre ismail ile Uyumlu İsimler :

halil kamil serpil cemil seçil sevil adil idil nil beril şamil celil nebil erbil asil erdil israfil habil özbil nevil akil efil erdebil göknil

BAŞ HARFLERİ İSMAİL İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 5 harfine (ismai) göre İSMAİL ile Uyumlu İsimler :

ismailhanİlk 4 harfine (isma) göre İSMAİL ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (ism) göre İSMAİL ile Uyumlu İsimler :

ismetİlk 2 harfine (is) göre İSMAİL ile Uyumlu İsimler :

isa iskender ishak islam istemihan israfil istem

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ İSMAİL İLE UYUMLU İSİMLER:

‘is’ ile başlayıp ‘il’ ile Biten İsimler :

israfil’i’ ile başlayıp ‘l’ ile Biten İsimler :

idil iclal ikbal izol izbel inal ilkgül itidal

 

İSMAİL ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

İSMAİL adını oluşturan İ, S, M, A, İ, L harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 78:

İ
S
M
A
İ
L
TOPLAM
12
22
16
1
12
15
78

İSMAİL ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1336. serin, 1337. sonel,1338. ismail, 1339. ergün, 1340. ümit, … Toplam 50 ismin aritmetik toplamı 78 (Binde 20.23 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

ersin gülay mehmet arkun yücel atılım aygül simden binnaz serin sonel ergün ümit feryal nevim gülin güner tarkan hürcan mazharmemduh mücadele nerime ilgün yener polat rasime rukan salise sertaç ülfet ilter ilyas şerare aslihan ayşıl birsel güldane hamdiye ecevitmiray mücteba nevhan seray serraf seven tanalp yağız yelin

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment