• İrem İsminin Kökeni:Arapça
  • İrem İsminin Cinsiyeti:Üniseks (Hem kız hem de erkek ismi)
  • İrem İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Evet Kuranda Var

İrem İsminin Anlamı Nedir?


  1. Cennet bahçesi.
  2. 1. cennet bahçesi. 2. ok veya kurşun atılan nişan tahtası. 3. cenk denilen musiki aleti ve bunu icad edenin adı. 4. ad kavmi zamanında, şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, şam’da veya yemen’de bulunduğu söylenir. kur’an-ı kerim’de fecr suresinde geçmektedir.
  3. (Bak: Irem, Şeddad)
Şeddad
ad kavminin en önemli hükümdarı. cennete benzetmek için yaptırdığı irem bağı ile bilinir. tanrılık iddiasında bulunmuştur. o da diğer benzerleri gibi helak olmuştur
ad kavmi
hud aleyhisselam'ın peygamber olarak gönderildiği ve isyanları yüzünden rüzgarla helak edilen kavim. bulmacalarda da çok çıkar. ayrıca maillerde, ad kavminden olduğu idda edilen kolpa iskelet resimleri dolaşmaktadır.

İrem isminin anlamı
Kur’an-ı Kerim’de Fecr suresi 7-8. ayetlerde ismi geçen “İrem”, Hûd aleyhisselamın kavmi olan Âd kavminin yaşadığı ve güzellikte emsali olmayan şehrin adıdır. Bu şehir, bahçeleri ile ünlüdür. Fakat daha sonra bu kavmin azgınlığı sebebiyle helak edilmiştir.
“Şark-İslâm edebiyatlarında İrem keli­mesi daha ziyade (Bâğ-ı İrem) şekliyle mutluluk verici, mâmur ve gösterişli bi­naları, evleri vb. yerleri ifade eden anlamda kullanılmıştır. Bağları ve rengârenk ağaçlan ile İrem bahçeleri ba­harı temsil eder; ayrıca sevgilinin bulun­duğu evi, gezindiği bahçeyi vb. mahalleri tanımlamada kullanılır.” (Ömer Faruk Harman, “İrem”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 22, s: 443)

Soru: Çocuğumuza İrem ismini koyduk ancak duyduğumuz bazı bilgilerden dolayı değiştirmek istiyoruz. Sizce ne yapalım?
Cevap:
“Şark-İslâm edebiyatlarında İrem kelimesi daha ziyade (Bâğ-ı İrem) şekliyle mutluluk verici, mâmur ve gösterişli binaları, evleri vb. yerleri ifade eden anlamda kullanılmıştır. Bağları ve rengârenk ağaçlan ile İrem bahçeleri baharı temsil eder; ayrıca sevgilinin bulunduğu evi, gezindiği bahçeyi vb. mahalleri tanımlamada kullanılır.” (Ömer Faruk Harman, “İrem” maddesi, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 22, s: 443)
“İrem” kelimesi Kuran-ı Kerim’de cennete nispet olsun diye yapılmış azgın ve helak edilen bir kavmin bahçeleridir. Ancak “İrem” kelimesi yukarıdaki bilgiler doğrultusunda değerlendirildiğinde mana olarak olumsuz bir manada bulunmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla çocuğunuzun ismini değiştirmeniz için bir zaruret bulunmamaktadır. Çocuğunuzu çağırırken Kuran-ı Kerim’de geçen olumsuz yönüyle değil yukarıda verilen manalarını niyet ederek çağırırsınız.

İsmin Analizi:

Çok hassas ve duygusal bir yapıya sahiptir. Tereddütlüdür. Birçok konuda karar vermekte çok zorlanır. Aşk hayatında bu zorluk biraz daha ön plandadır. Üzüldüğü zaman kendini harap edecek kadar üzülebilir. Çok pratik bir zekâya sahiptir. Çok akıllıdır. Özel hayatında oldukça titiz ve hassastır. Her şeyi beğendirmek biraz zordur.

İREM Adının Yaygınlığı

İREM Türkiye’de en çok kullanılan 290. isim (… 288. sadık, 289. seçil, 290. irem, 291. zeliha, 292. tahir, …). Ülkemizde yaklaşık her 1,178 kişiden birinin adı İREM ve ismin yaygınlık oranı binde 0.85.İREM adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 05-10-2014 06:10 itibariyle yaklaşık 66,835 kişinin isminin İREM olduğu ve İREM isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1010 kişi arttığı tahmini yapılabilir.
İrem İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz insancıllıktır. Ilımlılığı, bağışlamayı ve özveriyi öğrenmelisiniz. Bundan çıkar sağlamak isteyecek insanlara karşı hazırlıklı olun. İdealist, hoşgörülü, sevecen ve cömert birisiniz. İnsanlara yol göstermekten haz duyuyorsunuz. Bu potansiyelinizi kullanmadığınız takdirde, bencil ve duygusuz bir insan olma ihtimaliniz oldukça fazla! Bu durumdaki insanlarla olan iletişiminiz ve ilişkileriniz tehlikeye girmiş olacaktır.İfadenizi, insan severlikle yani iyilikle ortaya koyacaksınız. Dünyayı sevin, onun sizin şefkatinize ve yardımınıza ihtiyacı var. Başladığınız bir işi sonuna kadar götürün. Bu ise, tüm dikkatinizi toplamanız gerektiğinin göstergesidir. İçinizde taşıdığınız sevgiyi insanlarla paylaşarak onlara örnek bir insan olma yolunu seçtiniz. Fakat bu yolu izlerken sevginin ve saygının dozunu ayarlayarak, size gelebilecek zararları da önlemeye çalışmalısınız. Enerjinizi sizin için önem taşıyan ve size yardımcı olabilecek çalışmalara harcamalısınız.

İrem ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Erem, İren, İyem, İzem, Acem, Adem, Aram

İrem ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de İrem ismini taşıyan yaklaşık 66.179 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde İrem ismi en çok kullanılan 290. isim olup, yaklaşık olarak her 1.178 kişiden biri İrem adını taşımaktadır.

İrem isminin sitemizde görüntülenme sayısı 315.753. İrem ismi için yaptığımız ankete katılan 11.410kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,79. Ziyaretçilerimizden 4.592 kişi İrem ismini öneriyor, 892 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 71 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

İrem ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi İrem ismi ile uyumlu bazı isimler

İren, İrena

Son üç harfi İrem ismi ile uyumlu bazı isimler

Behrem, Mübrem, Mükrem, Erem, Muharrem, Derem, Muhterem, Berem, Direm, Mükerrem

İlk ve son harfi İrem ismi ile uyumlu bazı isimler

İmam, İyem, İkram, İklim, İkdam, İhtiram, İzhanım, İncifem, İlkem, İbrahim

İrem isminin analizi

İrem isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

İ harfi : Kırılganlığı
R harfi : Sert yapıya sahip olma
E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
M harfi : Ticarete yatkınlık

İrem isminin numerolojisi

İrem isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

İ = 12
R = 21
E = 6
M = 16
Toplam = 55

İrem ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda İrem ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi İrem olan önemli kişiler

İrem Arslan Aydın

İrem Arslan Aydın (Doğum Tarihi: 1980, Ankara), Tiyatro sanatçısı.

İrem Derici

İrem Derici (Doğum Tarihi: 21 Mart 1987, İstanbul), Türk pop müziği sanatçısı.

İrem Sak

İrem Sak (9 Şubat 1986, Sivas), Türk oyuncu. İrem Sak 1986 yılında Sivas’ta doğdu. İlkokul ortaokul ve liseyi burada tamamlayıp, 2006 yılında üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi.İrem Sak İstanbul Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Lise yıllarında birkaç tiyatro oyununda yer alan İrem, 2008 yılında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde Sizinkiler adlı oyunda Zeytin karakterini canlandırdı.

İrem Yağcı

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Soyadı İrem olan önemli kişiler

İlhan İrem

İlhan İrem (Doğum Tarihi: 1 Nisan 1955, Bursa); ses sanatçısı, besteci, söz yazarı, şair ve yazar.

İREM KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ İREM İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 3 harfine (rem) göre irem ile Uyumlu İsimler :

ekrem kerem muharrem erem muhterem mükerrem hürrem emrem bahremSon 2 harfine (em) göre irem ile Uyumlu İsimler :

özlem cem çiğdem meltem adem sinem erdem didem şebnem eylem senem gizem meryem görkem ethem sanem elem rüstem ayşem hatem muhteşem ecem azem bükem diğdem ersem mukaddem neşem istem çilem çisem ergem gizlemgülerdem kadem şehlem önem özdem

BAŞ HARFLERİ İREM İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 3 harfine (ire) göre İREM ile Uyumlu İsimler :

İlk 2 harfine (ir) göre İREM ile Uyumlu İsimler :

irfan

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ İREM İLE UYUMLU İSİMLER:

‘i’ ile başlayıp ‘m’ ile Biten İsimler :

ibrahim islam iklim ilham istem ikram imam

 

İREM ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

İREM adını oluşturan İ, R, E, M harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 55:

İ
R
E
M
TOPLAM
12
21
6
16
55

İREM ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 449. serda, 450. yelda, 451. irem, 452. şahap, 453. açelya, … Toplam 34 ismin aritmetik toplamı 55 (Binde 13.75 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

nihal bekir buse deren dilara kenan emir ender erden erhan eser ezgi ilhan funda lora sebat serda yelda şahap açelya azat benian berki çimen erim hanım hayal leman oral sedar rehan sahra sidal

 Show CommentsClose Comments

Leave a comment