• İmran İsminin Kökeni:Arapça
 • İmran İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
 • İmran İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Hayır Kuranda Geçmiyor

İmran İsminin Anlamı Nedir?


 1. 1. evine bağlı kalan. 2. hz. meryem'in babası, âl-i imran: imran ailesi. musa, harun-meryem ve isa. - kur'an-ı kerim'in 3. suresi.
 2. Hz. Meryemin babası. (Bak: Al-i İmran)

ali imran

 1. İmran soyundan gelenler. (İmran ikidir. Birisi: Hz. Musa ve Harun'un (A.S.) babaları olan İmran ibn-i Yashür ibn-i Lavi ibn-i Yakub ibn-i İshak ibn-i İbrahim'dir (A.S.) İkincisi: Hz. Meryemin babası olan İmran ibn-i Metan ki, bu da Süleyman ibn-i Davud ibn-i İşa neslinden, bunlar da Yahuda ibn-i Yakub neslindendirler. İki İmran arasında 1800 sene geçtiği söylenir.) (Osmanlıca'da yazılışı: âl-i imrân)

bağlı

 1. Bir bağ ile tutturulmuş olan Örnek: Günlerden beri bağlı duran demir, sert bir hırıltıyla denize daldı. Halikarnas Balıkçısı
 2. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste Örnek: Ekinlerin gürleşmesi yağmura bağlıdır, Sevincimiz üzüntümüz / Hep sana bağlı. B. Necatigil
 3. Sınırlanmış, sınırlı.
 4. Kapatılmış olan, kapalı.
 5. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan.
 6. Sadık Örnek: Türkiye Cumhuriyeti Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasa
 7. Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, tutkun.
 8. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek).

İsmin Analizi:

Başarılı, unvan sahibi olabilme potansiyeli olan, algılaması yüksek, mantıklı, neşeli, işlerini ağır yapan, bolluk içinde yaşama enerjisi olan, sağduyulu, yaratıcı bir kişilik enerjisi verir.

İMRAN Adının Yaygınlığı

İMRAN Türkiye’de en çok kullanılan 1124. isim (… 1122. ülker, 1123. ilkin, 1124. imran, 1125. islam, 1126. istemihan, …). Ülkemizde yaklaşık her 9,816 kişiden birinin adı İMRAN ve ismin yaygınlık oranı binde 0.1.

İMRAN adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 06-10-2014 20:50 itibariyle yaklaşık 7,863 kişinin isminin İMRAN olduğu ve İMRAN isimli kişi sayısının her yıl ortalama 119 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

İmran İsminin Numeroloji Yorumu
Sizin gizil gücünüz öz güveninizle ilintilidir. Tüm olasılıklarda tekil konuşmayı öğrenmelisiniz. Çünkü siz kendi benliğinizi değiştirmek için buradasınız. Bu bencillik değil, becerilerinizi idareli kullanmaktır. Olaylara karşı sıra dışı bir yaklaşımınız var ve yaratıcı fikirlere sahipsiniz. İş hayatında amaçlarınıza ulaşmak için üstün zekanızı kullanın. Ukala olmayın. Siz hırslı, olumlu, kararlı ve kendine güvenen birisiniz ve lider olacaksınız.

İfadenizi, tam anlamıyla bireyselleştirme ve yaratıcı liderliğinizle ortaya koyacaksınız. Çalışanlarınıza karşı sabırlı olmalısınız. Onlar sonuçları önceden göremeyebilirler. Otoritenizi tinsel konularda yanlış kullanırsanız benliğinizi bulamayacaksınız.

1’in devinimi sizi sık sık ruhaniliğe itecektir. Tinselliğe giden birçok yol vardır. Sizin ifadeniz bu yolu başkaları için aydınlatmaktır.

İmran ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Emran, İman, İmren, Umran, Ümran, Boran, Duran

İmran ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de İmran ismini taşıyan yaklaşık 7.785 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde İmran ismi en çok kullanılan 1124. isim olup, yaklaşık olarak her 9.816 kişiden biri İmran adını taşımaktadır.

İmran isminin sitemizde görüntülenme sayısı 17.761. İmran ismi için yaptığımız ankete katılan 48 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,08. Ziyaretçilerimizden 150 kişi İmran ismini öneriyor, 17kişi ise önermiyor.

İmran ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi İmran ismi ile uyumlu bazı isimler

İmre, İmren, İmruz

Son üç harfi İmran ismi ile uyumlu bazı isimler

Berran, Duran, Dilberan, Şiran, Başaran, Uran, Taran, Erduran, Faran, Niran

İlk ve son harfi İmran ismi ile uyumlu bazı isimler

İlaydan, İman, İlhan, İlsavun, İrmegan, İtkan, İlkcan, İbsan, İrgün, İlkercan

İmran isminin analizi

İmran isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

İ harfi : Kırılganlığı
M harfi : Ticarete yatkınlık
R harfi : Sert yapıya sahip olma
A harfi : Atılgan, enerjik
N harfi : Sağduyu

İmran isminin numerolojisi

İmran isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

İ = 12
M = 16
R = 21
A = 1
N = 17
Toplam = 67

İmran ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda İmran ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi İmran olan önemli kişiler

İmran Öktem

İmran Öktem, (Doğum Tarihi: 1904, İstanbul – Ölüm Tarihi: 1 Mayıs 1969), Türk hukukçu.

İMRAN KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ İMRAN İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (mran) göre imran ile Uyumlu İsimler :

ümranSon 3 harfine (ran) göre imran ile Uyumlu İsimler :

turan nuran şükran baran hicran duran kamuran seyran devran erduran seran boran başaran eran perran dövran hiran zeranSon 2 harfine (an) göre imran ile Uyumlu İsimler :

hakan hasan osman serkan gökhan can orhan erkan ayhan ramazan volkan adnan sinan erhan canan kenan ilhan neslihan süleyman ihsan doğan ercan cihan okan kaan irfan ozan abdurrahman handan nihan erdoğan özcan özkan ertan reyhannurdan nazan oğuzhan aslıhan burhan asuman nalan elvan nurcan altan gürkan rıdvan teoman sultan seyhan şaban gülcan türkan aydan gürhan bilgehan vildan serhan ferhan ersan beyhan nurhan taylan alparslan armağan sercan ermantarkan perihan alpaslan candan korhan selman tufan inan atakan berkan gülhan kahraman müjgan furkan

BAŞ HARFLERİ İMRAN İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (imra) göre İMRAN ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (imr) göre İMRAN ile Uyumlu İsimler :

İlk 2 harfine (im) göre İMRAN ile Uyumlu İsimler :

imge imdat imam

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ İMRAN İLE UYUMLU İSİMLER:

‘im’ ile başlayıp ‘an’ ile Biten İsimler :

‘i’ ile başlayıp ‘n’ ile Biten İsimler :

ilhan ihsan irfan inan ilkin istemihan ilgen ilksen izzettin ilkşan ismailhan ilgün ilkan ilkkan incihan ilkgün izgen

 

İMRAN ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

İMRAN adını oluşturan İ, M, R, A, N harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 67:

İ
M
R
A
N
TOPLAM
12
16
21
1
17
67

İMRAN ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 926. sevi, 927. tuna, 928. imran, 929. yonca, 930. şamil, … Toplam 44 ismin aritmetik toplamı 67 (Binde 17.8 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

mert dinçay senem birkan burçak cavit cenker ersan gönen gözde hayim hediye saffet orhan şenel naciye naser nildan zehra peker ramin samim semiha seran sevi tuna yonca şamil şehim şencan günal şimal battal devin ensar erdebil ıtır diyarmanol sebati senar temel yenal

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment