• Harun İsminin Kökeni:Arapça
 • Harun İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
 • Harun İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Evet Kuranda Var

Harun İsminin Anlamı Nedir?


 1. Hz. Musa’nın küçük kardeşinin adı.
 2. kur'an-ı kerim'de bahsedilen peygamberlerdendir. musa peygamberin büyük kardeşi. fir'avun erkek çocukların öldürülmesi emrini kaldırdıktan sonra doğmuştur. hz. musa'dan 3 sene sonra doğduğu söylenir
 3. Musa Peygamber'in (A.S.) yardımcısı ve büyük kardeşi.

musa

 1. Musevi dininin kurucusu, İsrail peygamberi ve kanun koyucusu.
 2. Bir vasiyeti yerine getirmekle görevli kimse.
 3. Eski Mısır dilinde "çocuk" anlamında.
 4. vasiyet edilmiş. vasi nasbolunmuş, vasiyeti yerine getirmekle vazifelendirilmiş. tavsiye olunmuş. sina yarımadısında, eymen vadisinde tur dağında allah'ın lütfuna mazhar olarak, kavmine "on emir" adı altında allah'ın şeriatını bildiren peygamb büyük kitaplardan tevrat ona indirilmiştir
 5. Beni İsrail peygamberlerinden Hz. Musa'nın (A.S.) ismi. Dört büyük kitaptan birisi olan Tevrat, vahiy yoluyla kendisine gelmiştir. Yahudilerin en büyük peygamberidir. Şeriatı, İsa'ya (A.S.) kadar devam etti. Yusuf'un (A.S.) soyundan Yuşa namındaki peygamberi yerine tayin ederek vefat etmiştir. Mısır firavununa karşı mücadele etti. Harun (A.S.) kardeşi ve kendi veziri hükmünde idi.(Mısır Kıt'ası, kumistan olan Sahra-yı Kebir'in bir parçası olduğundan Nil-i Mübarek'in feyziyle gayet mahsuldar bir tarla hükmüne geçtiğinden, o cehennem-nümun sahra komşuluğunda şöyle cennet-misal bir mevki-i mübarekin bulunması, felahat ve ziraatı, ahalisinde pek mergub bir surete getirmiş ve o sekenenin seciyesine öyle tesbit etmiş ki ziraatı, kudsiye; ve vasıta-ı ziraat olan "Bakar"ı ve "Sevr"i mukaddes, belki mabud derecesine çıkarmış. Hatta o zamandaki Mısır milleti, sevr'e, bakar'a ibadet etmek derecesinde bir kudsiyet vermişler. İşte o zamanda Beni-İsrail dahi, o kıt'ada neş'et ediyordu ve o terbiyeden bir hisse aldıkları, "İcl" mes'elesinden anlaşılıyor.İşte Kur'an-ı Hakim, Hazret-i Musa Aleyhisselam'ın risaletiyle, o milletin seciyelerine girmiş ve istidatlarına işlemiş olan o bakar-perestlik mefkuresini kesip öldürdüğünü, bir bakar'ın zebhi ile ifham ediyor. S.)
 6. Ustura. (Osmanlıca'da yazılışı: mu-sa(y))

firavun

 1. Eski Mısır hükümdarlarına verilen unvan.
 2. İskambil kâğıtlarıyla oynanan bir çeşit oyun.
 3. Kibirli, suratsız ve kötü yürekli kimse.
 4. Eski Mısır hükümdarlarının sanı.

İsmin Analizi:

Hayattan sert dersler alan, algılaması yüksek, mantıklı, karar vermekte zorlanan, işlerini ağır yapan, neşeli, bolluk içinde yaşama enerjisi olan, sağduyulu, yaratıcı bir kişilik enerjisi verir.

HARUN Adının Yaygınlığı

HARUN Türkiye’de en çok kullanılan 195. isim (… 193. kaan, 194. fırat, 195. harun, 196. selma, 197. irfan, …). Ülkemizde yaklaşık her 866 kişiden birinin adı HARUN ve ismin yaygınlık oranı binde 1.15.

HARUN adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 30-09-2014 23:57 itibariyle yaklaşık 90,408 kişinin isminin HARUN olduğu ve HARUN isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1367 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Harun İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz disiplindir. Çok çalışmayı öğrenmelisiniz. Hoşgörüsüz ve aşırı titiz olmak ilişkilerinizi bozabilir. Olumsuzluğa kapılmayın ve başarıya ulaşmak için çaba gösterin. Önemli veya önemsiz işleri, parayla ilgili yatırımları öğrenebilirseniz, hayatınızı etkin bir biçimde yaşayabilirsiniz. İnsanları kolayca tanıyabiliyorsunuz, fakat maddiyatçılığınız ilişkilerinizi olumsuz yönde etkiliyor, bunu artık fark etmelisiniz.

İfadenizi, güç ve parayla ortaya koyuyorsunuz. Maddi dünya içinde kaybolmayın. Başkalarına maddi yönden destek olun, böylece huzura kavuşacaksınız. Bu yardımlar her şeyin maddi dünyayla ilgili olmadığını anlamamıza neden olacak. Diğer insanlar maddi gücünüzden dolayı sizin çok şanslı olduğunuzu düşünebilirler; fakat bu zenginliğin arkasındaki sorumlulukları tahmin edemezler.

Harun ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Harut, Karun, Barın, Birun, Faruk, Hakan, Haldun

Harun ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Harun ismini taşıyan yaklaşık 89.536 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Harun ismi en çok kullanılan 195. isim olup, yaklaşık olarak her 866 kişiden biri Harun adını taşımaktadır.

Harun isminin sitemizde görüntülenme sayısı 84.388. Harun ismi için yaptığımız ankete katılan 368 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,98. Ziyaretçilerimizden 913 kişi Harun ismini öneriyor,146 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 5 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Harun ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Harun ismi ile uyumlu bazı isimler

Harizm, Harem, Hare, Harika, Harras, Harim, Harman, Harise, Harzem, Haris

Son üç harfi Harun ismi ile uyumlu bazı isimler

Birun, Karun, Makrun, Orun

İlk ve son harfi Harun ismi ile uyumlu bazı isimler

Hoşfidan, Hizran, Hatun, Havin, Hayreddin, Hayran, Hanedan, Hüteyn, Hazin, Hayrettin

Harun isminin analizi

Harun isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi : Sakin ve durağanlık
A harfi : Atılgan, enerjik
R harfi : Sert yapıya sahip olma
U harfi : Durgun, çok ağır hareket etme
N harfi : Sağduyu

Harun isminin numerolojisi

Harun isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H = 10
A = 1
R = 21
U = 25
N = 17
Toplam = 74

Harun ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Harun ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Harun olan önemli kişiler

Harun Avgın

Harun Avgın (Doğum Tarihi: 18 Ekim 1981, Gaziantep), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor’da oynamaktadır.

Harun Antakyalı

Harun Antakyalı (Doğum Tarihi: 1965, İskenderun), Türk ressamdır.

Harun Atak

Harun Atak, (Doğum Tarihi: 1990 Çankaya[1]) Türk şairdir.

Harun Aydoslu

Harun Aydoslu (Doğum Tarihi: 3 Ocak 1966, Kırıkkale), eski futbolcu, teknik direktör.

Harun Erbek

Harun Erbek (Doğum Tarihi: 8 Haziran 1986), Türk asıllı Avusturya vatandaşı futbolcudur. Avusturya Ümit Milli takımında forma giymiştir. Sol bek ve sol açık mevkilerinde görev yapabilmektedir. Avusturya’nın Ried takımından (2008-2009) sezonunda Kayserispor’a transfer olmuştur ve burada kendisinden bekleneni veremeyince Kayserispor kendisinin sözleşmesini fesh etmiştir. Ayrıca Avusturya ikinci lig kulübü olan SC Magna Wiener Neustadt kulübü ile anlaşmıştır.

Harun Erdenay

Son güncelleme: 11 Ekim 2013

Harun Karadaş

Harun Karadaş (Doğum Tarihi: 14 Ocak 1988, Şişli, İstanbul) Türk millî Futbolcu. Darıca Gençlerbirliğin’de oynamaktadır.

Harun Kolçak

Harun Kolçak, (Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1955, İstanbul) Türk pop şarkıcısı. Sinema Sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğludur.

Harun Ovalıoğlu

Harun Ovalıoğlu, (Doğum Tarihi: 8 Mart 1980, Ordu) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Giresunspor’da oynamaktadır.

Harun Tekin

Harun Tekin, (Doğum Tarihi: 28 Haziran 1977, Ankara) Mor ve Ötesi’nin vokalist ve gitaristi ve oyuncu’dur.

Harun Tekin (futbolcu)

Harun Tekin (Doğum Tarihi: 17 Haziran 1989, Menemen, İzmir) kaleci mevkiinde forma giyen Türk kaleci.

Harun Tokak

Harun Tokak (Doğum Tarihi: 1955 Uşak), Türk gazeteci, Diyalog Avrasya Platformu eş başkanı, Yeni Şafak gazetesi yazarı ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı eski başkanı.

Harun Çetin

Harun Çetin, Türk yazar.

Harun Özdemir

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Harun Öztürk

Harun Öztürk (Doğum Tarihi: 2 Mart 1953, Hadim, Konya[2]), Türk iktisatçı, maliyeci, bürokrat ve siyasetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem İzmir milletvekili olan Öztürk, aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesidir.

Harun Karadeniz

Harun Karadeniz (1942, Armutlu, Giresun – 15 Ağustos 1975, İstanbul) 1960’lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin öncülerinden biridir.

Harun Reşid

Hârûn er-Reşîd Tam Adı: “er-Reşîd” Hârûn bin Muhammed el-Mehdî ibn-i Ebû Câʿfer el-Mansûr (Arapça: هارون الرشيد بن محمد بن المنصور,(Doğum Tarihi: 17 Mart 763 – Ölüm Tarihi: 24 Mart 809) beşinci ve en tanınmış Abbasi halifesidir. 763de babası Mehdi’nin o zaman bulunduğu İran’da (modern Tahran yakınlarında) bulunan Rey şehrinde doğdu. 786’da halife olan kardeşi Hadi’nin ölmesi üzerine Halifeliğe geçti. Hayatının çoğunu Bağdat’ta ve hilafetinin sonlarında yerleştiği Rakka şehrinde geçirdi. 24 Mart 809’da Horasan’da Tus şehrinde öldü ve orada toprağa verildi. Harun Reşid’in halifelik döneminde Abbasiler çok büyük askerî, siyasal, kültürel ve bilimsel gelişmeler kaydettiler.

Harun Çakır

Harun Çakır (Doğum Tarihi: 3 Şubat 1954, Ordu) – (ö. 28 Ekim 2011, Ankara), Türk idareci, AK Parti 24. Dönem Ordu Milletvekili.

HARUN KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ HARUN İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (arun) göre harun ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (run) göre harun ile Uyumlu İsimler :

Son 2 harfine (un) göre harun ile Uyumlu İsimler :

tayfun aysun füsun coşkun ceyhun dursun feridun orçun ergun haldun oytun orkun olgun efsun erhun orhun sadun argunartun fisun göksun tuygun arkun ferhun cansun seyhun sorgun tosun tolun uçkun elsun ersun ferudun hatun saygun taygun

BAŞ HARFLERİ HARUN İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (haru) göre HARUN ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (har) göre HARUN ile Uyumlu İsimler :

hare harbiİlk 2 harfine (ha) göre HARUN ile Uyumlu İsimler :

hakan hasan halil hatice haluk hande hakkı halit handan hamdi haydar hamit havva hacer hayrettin hacı halis hayri hayatihamza hanife hayriye hale halime halim habib haldun halide hamide haşmet habibe hafize hanifi haşim hami han hayrullahhazal halise hamiyet habip hadi hamdullah hasibe hatem hayrünnisa hakim hasret habibullah habil hakikat halenur hamidiyehavvanur hayim hayrünisa hayyam hakdiler hakkan haki halef hamdiye hanım hatime hatun hayal hanefi hasip hayat

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ HARUN İLE UYUMLU İSİMLER:

‘ha’ ile başlayıp ‘un’ ile Biten İsimler :

haldun hatun’h’ ile başlayıp ‘n’ ile Biten İsimler :

hakan hasan hüseyin handan hayrettin hicran hüsamettin han helin hürkan hürcan hakkan hiran

 

HARUN ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

HARUN adını oluşturan H, A, R, U, N harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 74:

H
A
R
U
N
TOPLAM
10
1
21
25
17
74

HARUN ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1192. kıvanç, 1193.yaşar, 1194. harun, 1195. nazım, 1196. mehlika, … Toplam 30 ismin aritmetik toplamı 74(Binde 12.14 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

osman abdullah altuğ savaş ibrahim ayşem aybanu aysen şeyma bengül kıvanç yaşar nazım mehlika mennan faysal müncinezih korcan rohat ruhan sadiye tufan izol behlül taycan vahit zeran zilan

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment