• Hafsa İsminin Kökeni:Arapça
  • Hafsa İsminin Cinsiyeti:Kız İsmi
  • Hafsa İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Hayır Kuranda Geçmiyor

Hafsa İsminin Anlamı Nedir?


  1. hz. ömer'in kızı. hz. peygamberin zevcelerinden, ümmü'1-mü'minin
  2. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (A.S.M.) zevcelerinden biri ve Hz. Ömer'in (R.A.) kızı.

ömer

  1. Resül-Ü Ekrem'in (A.S.M.) ikinci halifesi, Aşere-i Mübeşşere'den ve sahabenin en büyüklerindendir. Çok adil, abid, zahid ve merhametli idi. Fakirce yaşadı. Adaleti, şecaat ve cesareti, İla-yı Kelimetullah için fedakarlığı meşhurdur. Çok Hadis-i Şeriflerle medhedildi. Zamanında çok fütühat ve ilerleme kaydedildi. Hilafeti esnasında bütün Alem-i İslam, Peygamber Aleyhissalatü Vesselam'ın devrindeki gibi huzur ve rahat içinde yaşadı. Onbuçuk sene yedi gün, dünyada hiç kimseye nasib olmayan bir adalet içinde halifelik yaptı, 63 yaşında iken şehid edildi. (R.A.)Hak ile batılı ayırmada çok mahir olduğundan Resül-ü Ekrem (A.S.M.) kendisine Ömer-ül Faruk ismini vermiştir.Bir zaman Hz. Ömer Radıyallahü Anhu demiştir ki: Üç şey olmasa Hazret-i Kibriya'ya göçmek isterdim:1- Allah yolunda yürümek.2- Alnını toprağa sererek secde etmek.3- En güzel semereleri toplar gibi, sözün güzelini veren insanlarla sohbet etmek.

peygamber

  1. İnsanlara Tanrı'nın buyruklarını bildiren, onları Tanrı yoluna, dine çağıran kimse, yalvaç, elçi, resul, nebi.
  2. allah tarafından kullarına haber götürmekle görevlendirilmiş seçkin insan. nebi, rasul. - yalnız peygamberlere mahsus bir isimdir
  3. (Peyamber) f. Allah'tan haber getiren. Allah'ı, ahireti, zararlı ve faydalı şeyleri tanıtan. Nebi. (Bak: Mefhar-ı kainat, Muhammed (A.S.M.), Nübüvvet, Resül)

muhammed

  1. 1. birçok defalar hamdu sena olunmuş, tekrar tekrar övülmüş. 2. birçok güzel huylara sahip. hz. peygamber (s.a.s)'in isimlerindendir. dedesi abdülmuttalib tarafından, gökte hak yerde halk övsün niyetiyle bu ad konulmuştur. kur'an'da dört yerde zikredilmiştir.

İsmin Analizi:

Yaşamında zevk ve sefaya düşkün, algılaması yüksek, mantıklı, hafif inatçılığı olan, hafif gerginlikleri olan, atılgan, ketum, duygularını açıklamakta zorlanan, geçmişteki üzüntü ve sıkıntılarını unutamayan bir kişilik enerjisi verir.
Ecegül İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz değişkenlik ve uysallıkla ilintilidir. Yeni fikirler üretmede ve bunları hayata geçirmede başarılısınız. Sabırsız olmayın, kararsızlığınız nedeniyle yanlış anlaşılabilirsiniz. Lirik, sokulgan, ilerici birisiniz. Bazen kararsız davranışlarınız başkaları tarafından kolay anlaşılmayabilir. Hayatın içindeki iyi yanları bulup çıkarma düşkünlüğünüze dikkat edin.

İfadenizi, yaratıcı özgürlüğü sunarak ortaya koyacaksınız. İnsanlara tinsel olaylar hakkında bilgi verirken onları cesaretlendirip umut verin. Yaratıcı özgürlük ifadesi aynı zamanda, özgürlüğü doğru ve yerinde kullanmayı da ifade eder. Tinsel dünyanızda edindiğiniz bilgilere göre, diğer insanlarında tinsel yaşamını aydınlatmak için kendinize zaman verin.

Hafsa ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Hansa, Havsa, Efsa, Hafaza, Hamra, Hasna, Havva

Hafsa ismine ait istatistiki bilgiler

Hafsa isminin sitemizde görüntülenme sayısı 61.808. Hafsa ismi için yaptığımız ankete katılan 116 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,16. Ziyaretçilerimizden 631 kişi Hafsa ismini öneriyor, 57kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 5 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Hafsa ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Hafsa ismi ile uyumlu bazı isimler

Hafid, Hafiz, Hafide, Hafize, Hafi, Hafız, Hafaza, Hafizüddin

Son üç harfi Hafsa ismi ile uyumlu bazı isimler

Efsa

İlk ve son harfi Hafsa ismi ile uyumlu bazı isimler

Hayatefza, Humeyra, Hümeyra, Hoşeda, Hayrunnisa, Havva, Hüma, Hüsna, Hasna, Henna

Hafsa isminin analizi

Hafsa isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi : Sakin ve durağanlık
A harfi : Atılgan, enerjik
F harfi : Uysal, güvenilirlik
S harfi : Hayalperestlik
A harfi : Atılgan, enerjik

Hafsa isminin numerolojisi

Hafsa isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H = 10
A = 1
F = 7
S = 22
A = 1
Toplam = 41

Hafsa ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Hafsa ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Hafsa olan önemli kişiler

Hafsa Şeyda Burucu

Hafsa Şeyda Burucu (Doğum Tarihi: 24 Aralık 1991, Serdivan, Sakarya), Türk karateci. Burucu Sakarya Belediyesi Spor Kulübü sporcusudur.[1] Büyük bayan kumite 68 kg’da yarışmaktadır. Avrupa Karate Şampiyonası’nda 2012 ve 2013’te altın madalya kazanmıştır.[2]

Hafsa bint Ömer bin Hattab

Hafsa bint Ömer bin Hattab , İslâm peygamberi Muhammed’in eşi, Ömer bin Hattab’ın kızıdır. Kocası Huneys b.Huzafe el-Ensari’nin, hicri 3.yılda Uhud Savaşı’nda ölmesi üzerine dul kalmış, babası Ömer bin Hattab’ın girişimi ile İslâm Peygamberi Muhammed ile evlenmiştir.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İkinci ismi Hafsa olan önemli kişiler

Ayşe Hafsa Sultan

Ayşe Hafsa Valide Sultan (Osmanlı Türkçesi: عایشه حفصه سلطان; d. 5 Aralık 1479 – Ölüm Tarihi: 19 Mart 1534[1]), Osmanlı Padişahı I. Selim’in hasekilerinden biri, I. Süleyman’ın annesi ve Valide Sultan.

HAFSA KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ HAFSA İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (afsa) göre hafsa ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (fsa) göre hafsa ile Uyumlu İsimler :

Son 2 harfine (sa) göre hafsa ile Uyumlu İsimler :

musa isa melisa hayrünnisa rumeysa hayrünisa hümeysa rümeysa şemsa

BAŞ HARFLERİ HAFSA İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (hafs) göre HAFSA ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (haf) göre HAFSA ile Uyumlu İsimler :

hafizeİlk 2 harfine (ha) göre HAFSA ile Uyumlu İsimler :

hakan hasan halil hatice haluk hande harun hakkı halit handan hamdi haydar hamit havva hacer hayrettin hacı halis hayrihayati hamza hanife hayriye hale halime halim habib haldun halide hamide haşmet habibe hanifi haşim hami han hayrullahhazal halise hamiyet habip hadi hamdullah hasibe hatem hayrünnisa hakim hasret habibullah habil hakikat halenur hamidiyehare havvanur hayim hayrünisa hayyam hakdiler hakkan haki halef hamdiye hanım harbi hatime hatun hayal hanefi hasip hayat

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ HAFSA İLE UYUMLU İSİMLER:

‘ha’ ile başlayıp ‘sa’ ile Biten İsimler :

hayrünnisa hayrünisa’h’ ile başlayıp ‘a’ ile Biten İsimler :

hülya havva hamza hümeyra hüsna hümeysa

 

HAFSA kelimesiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

HAFSA sözcüğünü oluşturan harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 41:

H
A
F
S
A
TOPLAM
10
1
7
22
1
41

HAFSA kelimesi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … … Toplam 15ismin aritmetik toplamı 41 (Binde 6.07 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

arif adnan cemal vefa arefe asıf başak benal defne dicle hacer gök raif naide

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment