• Gülşah İsminin Kökeni:Farsça
 • Gülşah İsminin Cinsiyeti:Kız İsmi
 • Gülşah İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Hayır Kuranda Geçmiyor

Gülşah İsminin Anlamı Nedir?


 1. Gül-şah. Gül dalı.
 2. Varaka ile Gülşah öyküsünün kadın kahramanı.
 3. Gül dalı, güllerin kraliçesi
 4. 1. güllerin şahı. 2. varaka'nın sevgilisi, masal kadın.

gül

 1. Bu bitkinin katmerli, genellikle kokulu olan çiçeği.
 2. Gülgillerin örnek bitkisi (Rosa).
 3. Gülgiller (Rosaceae) familyasından, reseptakulumu olgunlukta etlenen ve fındıksı meyveleri saran, genellikle yapraklarını döken dikenli çalılar hâlinde olan, ülkemizde 24 tür ile temsil edilen bir cins.
 4. Katmerli, kokulu çiçekleri olan, pek çok türleri bulunan gülgillerin örnek bitkisi.
 5. 1. çiçek. 2. bilinen çiçek, gül çiçeği, gülağacı. 3. tasavvufta allah'ın birliğinin remzi. 4. başına ve sonuna ek ve isimler getirilerek yeni isimlerin türetilmesinde kullanılan bir isimdir. - (ayşegül, gülay, vb).
 6. Küçük ve dikenli bir ağaçta olup şeklinin ve kokusunun güzelliği ile meşhurdur. Şairlere göre bülbülün sevgilisidir. Pek çok cinsi vardır.

şah

 1. İran veya Afgan hükümdarı.
 2. Satranç oyununda her yönde tek hane gidebilen en önemli taş Örnek: Sonra şahını bir hane geri aldı. S. F. Abasıyanık
 3. Alevilik, Bektaşilikte pir.
 4. Benzerlerine oranla en üstün, en güzel, en iyi.
 5. Atın, ön ayaklarını yerden keserek arka ayakları üstünde ayakta durması.
 6. 1. hükümdar. - birleşik isimlerde 1. ve 2. isim olarak da kullanılır: şahbanu - selimşah gibi.
Konusunu Arap edebiyatından alan ve mesnevi halinde ilk olarak İran edebiyatında işle­nen Varka ve Gülşah hikâyesi, Gazneliler devrinde Ayyukî adlı bir şair tarafından kaleme alınmıştır. İran edebiyatının diğer mesnevi konuları gibi yaygınlık kazanmamış ve Fars edebiyatında sürekli Ayyukî ile hatırlanmıştır. Türk edebiyatında ise ilk defa XIV. yüzyılda Yusuf-ı Meddah tarafından mesnevi türünde işlendiği halde yaygınlaşmamıştır. XVI. yüz­yılda Defteremini Mustafa Çelebi, Varka ve Gülşah mesnevisi yazmıştır. Özeti şöyledir: Hümam ve Hilal adlı iki kardeşten, Hümam’ın oğlu, Hilal’in kızı olur. Oğlana Varka kıza da Gülşah adını koyarlar. Varka ve Gülşah’ın çocuklukları birlikte geçer, aynı okulda okurlar. Okul arkadaşlığı sırasında birbirlerine âşık olan bu iki kuzenin, on beş yaşına geldiklerinde evlenmelerine karar verilir. Ancak düğün günü, Gülşah’a âşık olan başka bir kabilenin reisi Rebi İbni Adnan, Gülşah’ı kaçırır. Devamı için tıklayınız

İsmin Analizi:

,İnatçı bir kişiliğe sahip, sürekli engellenmesine karşın işlerini başarmaya çalışan, sanatsal yetenekleri olan, çok üretken olan, güçlü bir yapısı olan, algılaması yüksek, mantıklı, hayattan sert dersler alan bir kişilik enerjisi verir.

GÜLŞAH Adının Yaygınlığı

GÜLŞAH Türkiye’de en çok kullanılan 189. isim (… 187. pelin, 188. yalçın, 189. gülşah, 190. mert, 191. rıza, …). Ülkemizde yaklaşık her 866 kişiden birinin adı GÜLŞAH ve ismin yaygınlık oranı binde 1.15.

GÜLŞAH adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 30-09-2014 16:54 itibariyle yaklaşık 90,407 kişinin isminin GÜLŞAH olduğu ve GÜLŞAH isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1367 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Gülşah İsminin Numeroloji Yorumu
Sizin gizil gücünüz öz güveninizle ilintilidir. Tüm olasılıklarda tekil konuşmayı öğrenmelisiniz. Çünkü siz kendi benliğinizi değiştirmek için buradasınız. Bu bencillik değil, becerilerinizi idareli kullanmaktır. Olaylara karşı sıra dışı bir yaklaşımınız var ve yaratıcı fikirlere sahipsiniz. İş hayatında amaçlarınıza ulaşmak için üstün zekanızı kullanın. Ukala olmayın. Siz hırslı, olumlu, kararlı ve kendine güvenen birisiniz ve lider olacaksınız.

İfadenizi, tam anlamıyla bireyselleştirme ve yaratıcı liderliğinizle ortaya koyacaksınız. Çalışanlarınıza karşı sabırlı olmalısınız. Onlar sonuçları önceden göremeyebilirler. Otoritenizi tinsel konularda yanlış kullanırsanız benliğinizi bulamayacaksınız.

1’in devinimi sizi sık sık ruhaniliğe itecektir. Tinselliğe giden birçok yol vardır. Sizin ifadeniz bu yolu başkaları için aydınlatmaktır.

Gülşah ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Gilşah, Gülay, Gülcan, Gülfam, Gülnar, Gülnaz, Gülşen

Gülşah ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Gülşah ismini taşıyan yaklaşık 89.536 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Gülşah ismi en çok kullanılan 189. isim olup, yaklaşık olarak her 866 kişiden biri Gülşah adını taşımaktadır.

Gülşah isminin sitemizde görüntülenme sayısı 49.750. Gülşah ismi için yaptığımız ankete katılan 211kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,33. Ziyaretçilerimizden 830 kişi Gülşah ismini öneriyor, 106 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 15 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Gülşah ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Gülşah ismi ile uyumlu bazı isimler

Gülruhsar, Gülüş, Gülibar, Gültekin, Gül, Gülse, Gülen, Güleser, Gülcan, Gülsel

Son üç harfi Gülşah ismi ile uyumlu bazı isimler

Melikşah, Cihanşah, Behramşah, Nurşah, Erimşah, Keremşah, Arslanşah, Kadirşah, Mihrişah, Neslişah

İlk ve son harfi Gülşah ismi ile uyumlu bazı isimler

Gilşah

Gülşah isminin analizi

Gülşah isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

G harfi : İnatçı kişilik, gerginlik
Ü harfi : Başarısının sürekli engellenmesi
L harfi : Sanatsal yeteneğe sahip olma
Ş harfi : Çok üretken ve güçlü olma
A harfi : Atılgan, enerjik
H harfi : Sakin ve durağanlık

Gülşah isminin numerolojisi

Gülşah isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

G = 8
Ü = 26
L = 15
Ş = 23
A = 1
H = 10
Toplam = 83

Gülşah ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Gülşah ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Gülşah olan önemli kişiler

Gülşah Akkaya

Gülşah Akkaya (Doğum Tarihi: 6 Ekim 1977, Bornova, İzmir), bayan millî basketbolcu. Forvet pozisyonunda görev almaktadır.

Gülşah Alkoçlar

Gülşah Soydan Alkoçlar, (Doğum Tarihi: 15 Eylül 1969), Türk sinema oyuncusu. Oyuncu Hülya Koçyiğit ile eski futbolcu Selim Soydan’ın kızıdır.

Gülşah Gümüşay

Gülşah Gümüşay (Doğum Tarihi: 22 Eylül 1989), Türk basketbolcu. Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi takımlarından Galatasaray’da oynamaktadır. Kısa forvet pozisyonunda görev almaktadır. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Gülşah Kocatürk

Gülşah Kocatürk, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1966 İzmir ) +78 kg.’da rekabet eden Türk kadın judocudur. Kocatürk halen İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü üyesidir.

GÜLŞAH KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ GÜLŞAH İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 5 harfine (ülşah) göre gülşah ile Uyumlu İsimler :

Son 4 harfine (lşah) göre gülşah ile Uyumlu İsimler :

ilşahSon 3 harfine (şah) göre gülşah ile Uyumlu İsimler :

şah cihanşah ahmetşah melikşahSon 2 harfine (ah) göre gülşah ile Uyumlu İsimler :

abdullah emrah emrullah nurullah agah sadullah feyzullah seyfullah ferah hayrullah fethullah hamdullah selah fettah gümrah lütfullah ferrah habibullah beytullah nevrah

BAŞ HARFLERİ GÜLŞAH İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 5 harfine (gülşa) göre GÜLŞAH ile Uyumlu İsimler :

İlk 4 harfine (gülş) göre GÜLŞAH ile Uyumlu İsimler :

gülşenİlk 3 harfine (gül) göre GÜLŞAH ile Uyumlu İsimler :

gül gülay gülçin güler gülcan gülten gültekin gülden gülsüm gülseren gülhan gülen güliz gülgün gülnur gülbin gülsen gülsün gülistan gülnihal gülin gülizar güldal güleser gülfiliz gülnare gülser gülsev gülseven gülce gülseda gülde gülderengülendam gülfe gülfizar gülhanım gülsevin gültürk gülüçağ gülüm gülzade gülhal güllü gülbahar gülberk gülbeyaz gülçiçek güldane gülender gülerdem gülfer gülfiye gülhayat gülhis gülhüda gülperi gülru gülsay gülsefa gülsünay gülter gülvergülümser gülözgür gülbanu gülünİlk 2 harfine () göre GÜLŞAH ile Uyumlu İsimler :

gürkan gürsel gürhan günay güven güneş güçlü günseli güray güzin gürol güney güner güngör güzide gürcan gündüz güniz gün günhan günsel gürbüz gürel günnur güvenç gümrah gürsan günhal güralp gürler gürsal gürsoy

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ GÜLŞAH İLE UYUMLU İSİMLER:

‘gü’ ile başlayıp ‘ah’ ile Biten İsimler :

gümrah’g’ ile başlayıp ‘h’ ile Biten İsimler :

GÜLŞAH ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

GÜLŞAH adını oluşturan G, Ü, L, Ş, A, H harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 83:

G
Ü
L
Ş
A
H
TOPLAM
8
26
15
23
1
10
83

GÜLŞAH ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1517. zişan, 1518. reyhan, 1519. gülşah, 1520. meltem, 1521. doruk, … Toplam 30 ismin aritmetik toplamı 83 (Binde 12.14 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

reyhan meltem doruk bilgiye oryal emirali fisun gürhan letafet mutan olgun ruken sevim sualp tolgan uygar zevcan ömercan özger emirhan gülfer gülseda göktan peyami rojbin selihan semire uzay özgecan

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment