• Gülbahar İsminin Kökeni:Farsça
 • Gülbahar İsminin Cinsiyeti:Kız İsmi
 • Gülbahar İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Hayır Kuranda Geçmiyor

Gülbahar İsminin Anlamı Nedir?


 1. Kırmızı boya elde etmede kullanılan iyi bir cins toprak.
 2. Bir tavla oyunu.
 3. Gül-bahar.
 4. 1. bahar gülü. 2. ebru sanatında kullanılan koyu kırmızı renkte toprak. gülbahar hatun: mehmet ıl.'nin hanımı. bayezid ıı ve gevher sultan'ın annesi

gül

 1. Bu bitkinin katmerli, genellikle kokulu olan çiçeği.
 2. Gülgillerin örnek bitkisi (Rosa).
 3. Gülgiller (Rosaceae) familyasından, reseptakulumu olgunlukta etlenen ve fındıksı meyveleri saran, genellikle yapraklarını döken dikenli çalılar hâlinde olan, ülkemizde 24 tür ile temsil edilen bir cins.
 4. Katmerli, kokulu çiçekleri olan, pek çok türleri bulunan gülgillerin örnek bitkisi.

bahar

 1. Kuzey yarım küre için, 21 Martta gündüz gece eşitliğiyle başlayarak 22 Haziranda gün dönümü ile biten, kış ve yaz arasındaki mevsim, ilkyaz, ilkbahar Örnek: Biz çiçeği bahardan bahara görürüz. T. Buğra
 2. Bu mevsimde ağaçlarda açan çiçekler ve yapraklar.
 3. Gençlik çağı.
 4. Baharat.
 5. İki anamevsim olan yaz ve kışı birbirine bağlayan, daha çok orta kuşakta belirgin, 21 Mart - 21 Haziran ile 23 Eylül -21 Aralık arasında kalan mevsimler.
 6. Kışla yaz arasındaki ılık mevsim, ilkyaz.
 7. Bu mevsimde açan çiçekler ve yapraklar.
 8. Mec. Gençlik çağı.
 9. 1. kışla yaz arasındaki mevsim. 22 mart'la haziran arası, ilkyaz. 2. güzellik, güzel. 3. sığır gözü, papatya, sığır papatyası, sarı papatya. 4. put, çelipa, sanem. 5. atılmış pamuk. 6. ölçek. 7. karanfil, tarçın, karabiber gibi kokulu şey.
 10. Güzellik.

İsmin Analizi:

İnatçı bir kişiliğe sahip, karşılaştığı engeller karşısında sürekli mücadele eden, sanatsal yetenekleri olan, önsezileri güçlü, algılaması yüksek, mantıklı, hayattan sert dersler alan, karar vermekte zorlanan bir kişilik enerjisi verir.

GÜLBAHAR Adının Yaygınlığı

GÜLBAHAR Türkiye’de en çok kullanılan 2129. isim (… 2127. güjan, 2128. diyar, 2129. gülbahar, 2130. gülberk, 2131. gülbeyaz, …). Ülkemizde yaklaşık her 29,448 kişiden birinin adı GÜLBAHAR ve ismin yaygınlık oranı binde 0.03.

GÜLBAHAR adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 30-09-2014 17:56 itibariyle yaklaşık 2,358 kişinin isminin GÜLBAHAR olduğu ve GÜLBAHAR isimli kişi sayısının her yıl ortalama 36 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Gülbahar İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz tümüyle hizmet ve düzenle ilintilidir. Güvenilir biri olduğunuzu diğer insanlara ispatlayın. Düzenli, yardımsever, dürüst ve samimi bir insansınız. Önemli işler başarmak için buradasınız. Yoğun ve uzun saatler boyu çalışarak ve pratikliğinizi kullanarak bunu başarabilirsiniz.

İfadenizi, irade gücünüzle ortaya koyacaksınız. Bu üstünlük taslamak anlamına gelmez. Tanrısal iradenin olumlu bir uyumudur. Tinsel olaylara pratik bir şekilde yaklaşacaksınız. Kişisel maddi çıkarlarınızı önemsemeyin. 4 yapıcının sayısıdır ve size sadık kalacak herhangi bir örgütlenmenin kurulmasına yardımcı olacaksınız.

Gülbahar ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Gülbanu, Gülbeyaz, Gülcihan, Güldehan, Gülhayat, Gülibar, Gülizar

Gülbahar ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Gülbahar ismini taşıyan yaklaşık 2.335 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Gülbahar ismi en çok kullanılan 2129. isim olup, yaklaşık olarak her 29.448 kişiden biri Gülbaharadını taşımaktadır.

Gülbahar isminin sitemizde görüntülenme sayısı 24.016. Gülbahar ismi için yaptığımız ankete katılan 89kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,99. Ziyaretçilerimizden 250 kişi Gülbahar ismini öneriyor, 237 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 3 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Gülbahar ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Gülbahar ismi ile uyumlu bazı isimler

Güldehan, Gülfem, Gülnüş, Gülnihal, Gülhanım, Gülperi, Gülcan, Gülsemin, Güldeste, Gülsena

Son üç harfi Gülbahar ismi ile uyumlu bazı isimler

Nevbahar, Mutahhar, Fahhar, İftihar, Kahhar, Nehar, İfhar, Mefhar, Bahar, İlkbahar

İlk ve son harfi Gülbahar ismi ile uyumlu bazı isimler

Gafur, Güler, Güher, Gülfer, Gökkır, Günnur, Gülbeşeker, Gülizar, Gürçınar, Güngör

Gülbahar isminin analizi

Gülbahar isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

G harfi : İnatçı kişilik, gerginlik
Ü harfi : Başarısının sürekli engellenmesi
L harfi : Sanatsal yeteneğe sahip olma
B harfi : Ön sezilerinin kuvveti
A harfi : Atılgan, enerjik
H harfi : Sakin ve durağanlık
A harfi : Atılgan, enerjik
R harfi : Sert yapıya sahip olma

Gülbahar isminin numerolojisi

Gülbahar isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

G = 8
Ü = 26
L = 15
B = 2
A = 1
H = 10
A = 1
R = 21
Toplam = 84

Gülbahar ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Gülbahar ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İkinci ismi Gülbahar olan önemli kişiler

I. Gülbahar Hatun

Gül-Bahar Hatun Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in eşlerinden biridir. O dönemde henüz Valide Sultan unvanı kullanılmaya başlamamıştı. Ancak Gül-Bahar Hatun’un saraydaki rolü; sonraki Valide Sultan’lardan hiç farklı değildi. II. Bayezid’ın öz annesidir.Zira türbesinde ki kitabede Leh aşiyan Sultan Mehmed zevcesi validei II. Bayezid han bunun en büyük kanıtıdır.[1], II. Bayezid’ın tahta çıkmasyla Gül-Bahar Hatun Fatih Sultan Mehmed’in dul eşi ve II. Bayezid’in annesi olarak Valide Sultan’ın eşdeğeri olan bir rolü üstlemiştir, zira henüz bu dönemde resmen Valide Sultan sıfatı ve görevleri belirlenmemişti. Tarihte bu sıfat ilk defa Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından kullanılmıştır.

II. Gülbahar Hatun

II. Gül-Bahar Sultan, گلبهار سلطان (ölümü yaklaşık 1510) Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in annesi ve II. Bayezid’in eşidir. 1453’te Trabzon’da doğmuş olup Abd-üs-Samed isminde bir şahsın kızıdır. 1469’da Amasya’da II. Bayezid ile evlenmiştir. Gülbahar Hatun 1510 yılı civarında oğlu tahta çıkmadan önce öldü. O sırada Trabzon valisi olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon’da annesinin anısına 1514 yılında Hatûniye Camii ve Hatûniye (Gülbahar Hatun) Külliyesi’ni yaptırdı. Bu camiinin Trabzon’daki ilk İslâmi eser olduğu düşünülmektedir. Gülbahar Hatun oğlu Yavuz Sultan Selim’in tahta çıkmasından evvel vefât ettiğinden ötürü hiç bir zaman Valide Hatûn olamadı. Bu ünvan Yavuz Sultan Selim’in üvey annesi olan Ayşe Hatun tarafından kullanılmıştır.

GÜLBAHAR KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ GÜLBAHAR İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 7 harfine (ülbahar) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

Son 6 harfine (lbahar) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

Son 5 harfine (bahar) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

baharSon 4 harfine (ahar) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (har) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

mazharSon 2 harfine (ar) göre gülbahar ile Uyumlu İsimler :

pınar serdar yaşar çağlar haydar nigar dündar tayyar uygar zülfikar acar başar çınar gülizar cabbar toygar yadigar afşar ayavarbayzar bernar bilbaşar gülfizar kibar nazar suar sunar şehriyar muhtar alpar rüzgar bahtiyar didar ensar gaffar diyar sancar ildarlalezar medar okyar sedar ruhsar senar sidar

BAŞ HARFLERİ GÜLBAHAR İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 7 harfine (gülbaha) göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

İlk 6 harfine (gülbah) göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

İlk 5 harfine (gülba) göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

gülbanuİlk 4 harfine (gülb) göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

gülbin gülberk gülbeyazİlk 3 harfine (gül) göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

gül gülay gülşah gülçin güler gülcan gülten gülşen gültekin gülden gülsüm gülseren gülhan gülen güliz gülgün gülnur gülsen gülsüngülistan gülnihal gülin gülizar güldal güleser gülfiliz gülnare gülser gülsev gülseven gülce gülseda gülde gülderen gülendam gülfegülfizar gülhanım gülsevin gültürk gülüçağ gülüm gülzade gülhal güllü gülçiçek güldane gülender gülerdem gülfer gülfiye gülhayatgülhis gülhüda gülperi gülru gülsay gülsefa gülsünay gülter gülver gülümser gülözgür gülünİlk 2 harfine () göre GÜLBAHAR ile Uyumlu İsimler :

gürkan gürsel gürhan günay güven güneş güçlü günseli güray güzin gürol güney güner güngör güzide gürcan gündüz güniz güngünhan günsel gürbüz gürel günnur güvenç gümrah gürsan günhal güralp gürler gürsal gürsoy

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ GÜLBAHAR İLE UYUMLU İSİMLER:

‘gül’ ile başlayıp ‘har’ ile Biten İsimler :

‘gü’ ile başlayıp ‘ar’ ile Biten İsimler :

gülizar gülfizar’g’ ile başlayıp ‘r’ ile Biten İsimler :

güler gülnur güner güngör göknur gurur güleser gülser günnur göçer gürler güvenir göker gaffar gazanfer güher gülender gülfergülter gülver gülümser gülözgür günfer

 

GÜLBAHAR ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

GÜLBAHAR adını oluşturan G, Ü, L, B, A, H, A, R harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 84:

G
Ü
L
B
A
H
A
R
TOPLAM
8
26
15
2
1
10
1
21
84

GÜLBAHAR ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1571. bavver, 1572.elnur, 1573. gülbahar, 1574. günol, 1575. gökberk, … Toplam 35 ismin aritmetik toplamı 84(Binde 14.16 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

abuzer remzi göksel birgül cankut cemşit cihangir fikret güven görkem lütfi sezer hayyam himmet serhat seyhan güray nurcan panursevin soner sulhi ümmü bavver elnur günol gökberk hakdiler hasret yasir kutcan semavi seliz zeycan

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment