• Fırat İsminin Kökeni:Arapça
  • Fırat İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
  • Fırat İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Evet Kuranda Var

Fırat İsminin Anlamı Nedir?


  1. (Asurca) Geniş akarsu.
  2. Eski İran dilinde "geçit veren, üstünden geçmeye uygun" anlamındadır.
  3. Türkiye ve Suriye'nin doğu bölgelerini sulayan, Irak'ı aşan, Dicle ır-mağıyla birleşerek Basra körfezine dökülen büyük nehir.
  4. 1. tatlı su. 2. türkiye'nin en uzun nehri.
  5. Arapça kökenli bir Erkek ismi olan Fırat; "Akarsu" anlamına gelir.
  6. Ön Asya'nın en büyük nehridir. Diyadin civarında çıkar, Anadolu'nun doğu taraflarına kadar gelip Mezopotamya'yı dolaştıktan sonra Irak'ta Dicle ile birleşerek Basra Körfezi'ne dökülür.
  7. Bir nehir adı, Türkiye'den geçip Basra'ya dökülür

İsmin Analizi:

Sakin, uysal, güvenilir, hassas, duygusal, karar vermekte zorlanan, algılaması yüksek, mantıklı, ketum, duygularını açıklamakta zorlanan bir kişilik enerjisi verir.

FIRAT Adının Yaygınlığı

FIRAT Türkiye’de en çok kullanılan 194. isim (… 192. akın, 193. kaan, 194. fırat, 195. harun, 196. selma, …). Ülkemizde yaklaşık her 866 kişiden birinin adı FIRAT ve ismin yaygınlık oranı binde 1.15.FIRAT adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 30-09-2014 03:19 itibariyle yaklaşık 90,405 kişinin isminin FIRAT olduğu ve FIRAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1367 kişi arttığı tahmini yapılabilir.
Fırat İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz insancıllıktır. Ilımlılığı, bağışlamayı ve özveriyi öğrenmelisiniz. Bundan çıkar sağlamak isteyecek insanlara karşı hazırlıklı olun. İdealist, hoşgörülü, sevecen ve cömert birisiniz. İnsanlara yol göstermekten haz duyuyorsunuz. Bu potansiyelinizi kullanmadığınız takdirde, bencil ve duygusuz bir insan olma ihtimaliniz oldukça fazla! Bu durumdaki insanlarla olan iletişiminiz ve ilişkileriniz tehlikeye girmiş olacaktır.İfadenizi, insan severlikle yani iyilikle ortaya koyacaksınız. Dünyayı sevin, onun sizin şefkatinize ve yardımınıza ihtiyacı var. Başladığınız bir işi sonuna kadar götürün. Bu ise, tüm dikkatinizi toplamanız gerektiğinin göstergesidir. İçinizde taşıdığınız sevgiyi insanlarla paylaşarak onlara örnek bir insan olma yolunu seçtiniz. Fakat bu yolu izlerken sevginin ve saygının dozunu ayarlayarak, size gelebilecek zararları da önlemeye çalışmalısınız. Enerjinizi sizin için önem taşıyan ve size yardımcı olabilecek çalışmalara harcamalısınız.

Fırat ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Furat, Sırat, Berat, Birat, Çırağ, Ferağ, Ferhat

Fırat ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Fırat ismini taşıyan yaklaşık 89.536 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Fırat ismi en çok kullanılan 194. isim olup, yaklaşık olarak her 866 kişiden biri Fırat adını taşımaktadır.

Fırat isminin sitemizde görüntülenme sayısı 21.247. Fırat ismi için yaptığımız ankete katılan 99 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,36. Ziyaretçilerimizden 364 kişi Fırat ismini öneriyor, 57 kişi ise önermiyor.

Fırat ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Fırat ismi ile uyumlu bazı isimler

Fırtına

Son üç harfi Fırat ismi ile uyumlu bazı isimler

Hayrat, Şezerat, Semerat, Hucurat, Berat, Dilmurat, Murat, Furat, Sırat, Birat

İlk ve son harfi Fırat ismi ile uyumlu bazı isimler

Fitnat, Fesahat, Feraset, Fehamet, Furat, Fahamet, Fuat, Fazilet, Fikret, Ferahet

Fırat isminin analizi

Fırat isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

F harfi : Uysal, güvenilirlik
I harfi : Hassasiyet
R harfi : Sert yapıya sahip olma
A harfi : Atılgan, enerjik
T harfi : Duygularını zor ifade edebilme

Fırat isminin numerolojisi

Fırat isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

F = 7
I = 11
R = 21
A = 1
T = 24
Toplam = 64

Fırat ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Fırat ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Fırat olan önemli kişiler

Fırat Çakmak

Fırat Çakmak (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1983, Oltu, Erzurum) Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Körfez FK’da oynamaktadır.

Fırat Çelik

Fırat Çelik (Doğum Tarihi: 25 Mart 1981, Almanya) Türk oyuncu.

Fırat Albayram

Fırat Albayram (Doğum Tarihi: 11 Ocak 1985; Nazilli, Aydın), Show TV’de yayınlanan Suskunlar ve Kanal D’de yayınlanan Merhamet adlı dizilerdeki rolleriyle bilinen Türk oyuncudur.

Fırat Arslan

Fırat Arslan, Türk asıllı WBA Dünya Şampiyonu Alman profesyonel boksördür. Fırat 28 Eylül 1970 Friedberg doğumludur. Ailesi aslen Zonguldak’lıdır. Fırat 1,82 m boyunda ve 91 kg ağırlığındadır. Fırat 33 maçında; 28 galibiyeti(18 nakavt), 4 yenilgisi ve 1 beraberliği vardır.

Fırat Aydınus

Fırat Aydınus (Doğum Tarihi: 25 Ekim 1973, İstanbul), Türk futbol hakemi. Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı olarak Süper Lig’de görev yapmakta olup, FIFA kokartına sahiptir.

Fırat Can Aydın

Fırat Can Aydın ( d. 1998),günümüze dek birçok dizi ve sinema projesinde yer almıştır. Şuanda Zil Çalınca dizisinde başrollerden biri olan Sarp karakterini canlandırıyor.

Fırat Cewerî

Fırat Cewerî (Doğum Tarihi: 1959, Mardin), Kürt yazar, çevirmen ve gazeteci. 1980’lerde İsveç’e göç etti ve Kürtçe yazmaya başladı. On yıl boyunca Kürtçe çıkan Nûdem Gazetesi’nin editörlüğünü yaptı. Ondan fazla kitabı bulunan yazar John Steinbeck, Anton Çehov, Dostoyevski, Astrid Lindgren, Hemming Mankell ve Yaşar Kemal’i Kürtçeye çevirmiştir.

Fırat Kocaoğlu

Sadrettin Fırat Kocaoğlu (Doğum Tarihi: 5 Şubat 1988 Ankara), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Boluspor’da forma giymektedir.

Fırat Pozan

Fırat Pozan (Doğum Tarihi: 19 Kasım 1988, Elazığ), Türk tekvandocu.

Fırat Tanış

14. Ankara Film Festivali Umut Vadeden Yeni Erkek Oyuncu Ödülü 2002 Sır Çocukları 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2002 Sır Çocukları 22. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2003 Sır Çocukları İskenderiye Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2003 Sır Çocukları 3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2008 Dilber’in Sekiz Günü 20. Ankara Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2008 Dilber’in Sekiz Günü

Fırat Topal

Fırat Topal (Doğum Tarihi: 1981 İstanbul) Türk spor yazarı ve yorumcusu.

Fırat Töz

Fırat Töz (Doğum Tarihi: 21 Şubat 1991), Türk basketbolcu. Oyun kurucu pozisyonunda görev almaktadır. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Fırat Sezer

Fırat Sezer (Doğum Tarihi: 25 Haziran 1986, Tirebolu, Giresun), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Altay’da oynamaktadır.

Fırat Aşiti Yasak

Fırat Aşiti Yasak (Doğum Tarihi: 20 Mayıs 1992, Beyoğlu, İstanbul), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Diyarbakırspor’da oynamaktadır.

İkinci ismi Fırat olan önemli kişiler

Gökçe Fırat Çulhaoğlu

Gökçe Fırat Çulhaoğlu (Doğum Tarihi: 1974, İstanbul, Türkiye), Ulusal Parti Genel Başkanı ve gazeteci-yazar. Türksolu gazetesi başyazarlığını da sürdürmektedir.

Soyadı Fırat olan önemli kişiler

Ayhan Fırat

Ayhan Fırat (Doğum Tarihi: 1929, Malatya), Türk siyaset adamı.

Dengir Mir Mehmet Fırat

Dengir Mir Mehmet Fırat (Doğum Tarihi: 8 Ağustos 1943, Kahta, Adıyaman, Türkiye[1]), avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22. ve 23. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin eski genel başkan yardımcısıdır.

Eray Fırat

Eray Fırat, (Doğum Tarihi: 11 Ocak 1989, Bakırköy, İstanbul) Galatasaray SK takımının Beylerbeyi SK adlı pilot takımında orta saha mevkisinde oynan Türk futbolcu.

Ertuğrul Oğuz Fırat

<!– NewPP limit report Parsed by mw1131 CPU time usage: 0.036 seconds Real time usage: 0.044 seconds Preprocessor visited node count: 0/1000000 Preprocessor generated node count: 2/1500000 Post‐expand include size: 0/2048000 bytes Template argument size: 0/2048000 bytes Highest expansion depth: 0/40 Expensive parser function count: 0/500 –>

Engin Fırat

Engin Firat, 11 Haziran 1970 İstanbul, Türkiye doğumlu, şu anda İran Azadegan liginde Gostaresh Foolad FC Takımının teknik direktörlüğünü yapmakta. Firat, Nijerya Milli Takiminin World Cup 2010 turnuvasi icin Teknik Direktör adaylarindan birisi. [1][2]

Melek Fırat

Prof. Dr. Melek Fırat, (Doğum Tarihi: 1963, Malatya) Türk akademisyen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi. Uluslararası ilişkiler bölümü, siyasi tarih anabilim dalı profesörü.

Mert Fırat

Şehabettin Mert Fırat [1] (Doğum Tarihi: 10 Ocak 1981, Ankara) Türk tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist.

Osman Fırat

Osman Fırat (Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1984, Malatya), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Göztepe’de oynamaktadır.

Salih Fırat

Salih Fırat (Doğum Tarihi: 1 Mart 1960, Adıyaman), Kürt asıllı Türk tıp doktoru ve siyasetçi.

İdil Fırat

İdil Fırat Türk sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu.

Fehmi Fırat

Fehmi Fırat, ya da Ömer Fehim Fırat (Doğum Tarihi: 1908, Erzincan) – (ö. 6 Kasım 1980), Türk akademisyan ve siyasetçi.

Hikmet Fırat

Hikmet Fırat, (Doğum Tarihi: 1894, Malatya) – (ö. 25 Nisan 1963), Türk siyasetçi.

Hilmi Fırat

Hilmi Fırat (Doğum Tarihi: 1919 İstanbul, Türkiye – Ölüm Tarihi: 10 Nisan 1990), Türk asker ve siyasetçi.

Hüseyin Fehmi Fırat

Hüseyin Fehmi Fırat, (Doğum Tarihi: 1914, Kahta, Adıyaman) – (ö. 29 Ekim 1999), Kürt asıllı Türk siyasetçi.

Mehmet Fuat Fırat

Mehmet Fuat Fırat (1931, Hınıs, Erzurum), Siyasetçi, Şeyh.

Turan Fırat

Turan Fırat (Doğum Tarihi: 1925, Malatya) – (ö. 7 Ekim 2011[1]), Türk siyaset adamı.

FIRAT KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ FIRAT İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (ırat) göre fırat ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (rat) göre fırat ile Uyumlu İsimler :

murat berat tevrat firatSon 2 harfine (at) göre fırat ile Uyumlu İsimler :

serhat sedat suat nihat fuat ferhat nevzat vedat nejat kürşat cihat rıfat esat mithat cevat reşat talat melahat polat sebahat dilşat nebahat behzat müjdat necat nezahat imdat onat sabahat semahat ruhat feragat ferzat fitnat hakikat ruhsat ruhşatrohat erpulat sebat azat cankat gülhayat hayat nurhayat semihat sonat hürşat vuslat zuhat şehrazat şirzat

BAŞ HARFLERİ FIRAT İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (fıra) göre FIRAT ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (fır) göre FIRAT ile Uyumlu İsimler :

İlk 2 harfine () göre FIRAT ile Uyumlu İsimler :

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ FIRAT İLE UYUMLU İSİMLER:

‘fı’ ile başlayıp ‘at’ ile Biten İsimler :

‘f’ ile başlayıp ‘t’ ile Biten İsimler :

fuat fikret ferhat ferit fazilet feragat ferzat fitnat firat

 

FIRAT ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

FIRAT adını oluşturan F, I, R, A, T harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 64:

F
I
R
A
T
TOPLAM
7
11
21
1
24
64

FIRAT ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 790. esti, 791. fügen, 792. fırat, 793. rıfat, 794. ulaş, … Toplam 43 ismin aritmetik toplamı 64 (Binde 17.39 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

zafer nahit nihat kübra azime behiye besime beyhan beşir biray bükem cansel hicran ergin esti fügen rıfat ulaş ılgaz kamile kasım lut musa nuhi runa sabire sarp selcan simge sıdıka yasef izbel arkın birdane canberk ikram özal nayıf hayat onayrebiş refet

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment