• Faruk İsminin Kökeni:Arapça
  • Faruk İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
  • Faruk İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Evet Kuranda Var

Faruk İsminin Anlamı Nedir?


  1. Haklıyı haksızdan ayıran, adaletli.
  2. Keskin.
  3. Hz. Ömer'in lakabı.
  4. 1. haklıyı-haksızı ayırmakta güçlü olan. 2. doğruyu yanlıştan ayıran. 3. keskin. - hz. ömer'in lakabı; haklıyı haksızdan ayırederek adaleti tam yerine getirmekte ün kazandığı için "faruk" kelimesiyle adlandırılmıştır.
  5. Hak ile batılı birbirinden ayıran. Haklıyı haksızı ayırmakta çok mahir olan. (Hak ile batılı birbirinden tam ayırarak İslamiyeti kabul ettiği ve islam nurunu izhar ettiği ve iman ve küfrün arasını fark ve faslettiği için Hz. Peygamber (A.S.M.) tarafından Hz. Ömer'e (R.A.) bu isim verilmiştir.)

İsmin Analizi:

Sakin, uysal, güvenilir, algılaması yüksek, mantıklı, karar vermekte zorlanan, işlerini ağır yapan, durgun, bolluk içinde yaşama potansiyeli olan, başarılı, unvan sahibi olabilme potansiyeli olan bir kişilik enerjisi verir.

FARUK Adının Yaygınlığı

FARUK Türkiye’de en çok kullanılan 43. isim (… 41. burcu, 42. cem, 43. faruk, 44. orhan, 45. derya, …). Ülkemizde yaklaşık her 304 kişiden birinin adı FARUK ve ismin yaygınlık oranı binde 3.29.

FARUK adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 30-09-2014 01:15 itibariyle yaklaşık 258,637 kişinin isminin FARUK olduğu ve FARUK isimli kişi sayısının her yıl ortalama 3910 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Faruk İsminin Numeroloji Yorumu
Sizin gizil gücünüz iletişimle ilintilidir. Mutluluğunuz ve diğer insanları da huzuru için iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Hayatla oyun oynamayın; başıboşluk eninde sonunda başarısızlığa yol açacaktır. Neşeli, mutlu, etkileyici, nazik ve sevecen birisiniz. Tanıştığınız herkesi etkileme dürtüsü duyarsınız. Bu dürtü insanlara yaşadıkları dünyanın ne kadar zevkli olduğunu gösterme yeteneğinin simgesidir.

Zaman içinde düşündüklerinizi eyleme dönüştürmelisiniz; fakat bunları gerçekleştirirken belli bir düzende uygulamalısınız.

İfadenizi, asıl kendinizi ifade ederek ortaya koyacaksınız. Fikirlerinizi ve hislerinizi ifade etmek için her yolu deneyebilirsiniz. Bu, konuşma ve yazmada kelimeleri kullanarak yapılabilir. Bilgilerinizi insanlara aktarın. 3’ler hayata kaygısız bir hava getirir. Doğanızda öğreniyor olduğunuz şeyler önemlidir ve insanlara aktarılmalıdır.

Yaşama ve dünyaya yardımcı olan önemli gerçekleri keşfedip bunları insanlarla paylaşmamanın size ne gibi zararı olabilir?

Faruk ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Yaruk, Barak, Barık, Barik, Doruk, Faik, Faris

Faruk ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Faruk ismini taşıyan yaklaşık 256.152 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Faruk ismi en çok kullanılan 43. isim olup, yaklaşık olarak her 304 kişiden biri Faruk adını taşımaktadır.

Faruk isminin sitemizde görüntülenme sayısı 94.528. Faruk ismi için yaptığımız ankete katılan 541 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,26. Ziyaretçilerimizden 1.409 kişi Faruk ismini öneriyor,131 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 12 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Faruk ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Faruk ismi ile uyumlu bazı isimler

Faryab, Faran, Farabi, Farah, Farise, Farûki, Faris

Son üç harfi Faruk ismi ile uyumlu bazı isimler

Özdoruk, Yaruk, Oruk, Uruk, Doruk, Berk Yaruk, Tandoruk, Mebruk, Buyruk

İlk ve son harfi Faruk ismi ile uyumlu bazı isimler

Fadik, Ferahnak, Faik, Felak

Faruk isminin analizi

Faruk isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

F harfi : Uysal, güvenilirlik
A harfi : Atılgan, enerjik
R harfi : Sert yapıya sahip olma
U harfi : Durgun, çok ağır hareket etme
K harfi : Başarı, unvan sahibi olma

Faruk isminin numerolojisi

Faruk isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

F = 7
A = 1
R = 21
U = 25
K = 14
Toplam = 68

Faruk ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Faruk ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Faruk olan önemli kişiler

Faruk Bayar

Faruk Bayar (Doğum Tarihi: 11 Ekim 1981, Eskişehir), Türk millî futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Tavşanlı Linyitspor’da oynamaktadır.

Faruk Akgören

Faruk Akgören (Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1962), Türk oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

Faruk Atalay

Faruk Atalay (18 Mart 1981 Of, Trabzon) Türk futbolcu.

Faruk Bal

Faruk Bal (Doğum Tarihi: 28 Ekim 1950, Ilgın, Konya (Argıthanı), Türkiye), Türk siyasetçi.

Faruk Balıkçı

Faruk Balıkçı (Doğum Tarihi: 1961, Diyarbakır), Türkiye doğumlu Kürt gazeteci. 1983 yılında Anadolu Ajansı’nda gazeteciliğe başladı kısa süre sonra Milliyet Gazetesi’ne geçti. 1987’den itibaren Hürriyet Gazetesi Diyarbakır bürosunda çalışmaktadır. 2004 yılında “Ölümün İki Yakasında” adlı bir kitap çıkardı. 3 kez Musa Anter, 3 kez Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ve bir kezde Metin Göktepe yılın başarılı gazeteci birincilik ödüllerini aldı. 1981-1985 yılları arasında Diyarbakır sıkıyönetim askeri mahkemesinde PKK davalarını takip etti. 1991 yılında ise Irak sınırını kaçak geçerek körfez savaşını izledi. 2004 yılında ise Irak savaşını 4 ay boyunca cephede takip etti.1993 yılında Cizre’de Nevruzu izlerken,Fiili sokağa çıkma yasağının olduğu bir zamanda birlikte beyaz bayrak taşıdığı meslektaşı İzzet Kezer açılan ateş sonucu yanı başında öldürüldü. 1996 yılında PKK’nın zap kampında esir tutulan 7 asker ile görüştü. Bu görüşme üzerine heyet oluşarak serbest bırakılmaları sağlandı. Mesud Barzani, Celal Talabani ile sayısız röportajlar yaptı. Halen Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yapan Balıkçı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Faruk Beşok

Faruk Beşok (Doğum Tarihi: 19 Mart 1971, İzmir), forvet pozisyonunda oynamış eski basketbolcu, Türk basketbol antrenörü. Kendisi gibi basketbolcu olan Hüseyin Beşok’un abisidir.

Faruk Bildirici

Faruk Bildirici (Doğum Tarihi: 1956), Türk gazeteci ve yazar.

Faruk Cömert

Orgeneral Faruk Cömert, (Doğum Tarihi: 1946 Vezirköprü, Samsun, Türkiye), Türk asker.

Faruk Demir

Faruk Demiri (Doğum Tarihi: 1963, Hanak, Ardahan, Türkiye), Türk sanatçı ve siyasetçi.

Faruk Duman

Faruk Duman (Doğum Tarihi: 1974, Ardahan) Türk öykü ve roman yazarı.

Faruk Eczacıbaşı

Faruk Eczacıbaşı (Doğum Tarihi: 1954, İstanbul) Türk iş adamı. Eczacıbaşı Ailesi’nin diğer üyeleri ile beraber Eczacıbaşı Holding’in sahiplerindendir.

Faruk Ilgaz

Faruk Ilgaz (Doğum Tarihi: 1922) Türk spor adamı.

Faruk K

Faruk Kurukaya (Doğum Tarihi: 20 Nisan 1977, Şişli, İstanbul), Türk şarkıcı.

Faruk Karadoğan

Faruk Karadoğan, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1947), Türk eski futbolcu. Kariyerinde uzun dönem Beşiktaş’ta oynamıştı.

Faruk Karaçay

Faruk Karaçay (Doğum Tarihi: 19 Ağustos 1964; Samandağı, Hatay) Türk oyuncudur.Marmara Üniversitesi Sinema-TV bölümü mezunudur. En İyi Arkadaşım’da Faruk rolünü canlandırdı. Kavak Yelleri’nde İse Nevzat’ı canlandırdı.Sinema sektöründe kendini göstermektedir.Senaryo yazarlığı ve yönetmenliğinin yanında karikatür çizimleri de görülmeye değerdir.Pek çok yapımda da oyuncu olarak yer almaktadır.. İşte bazıları:

Faruk Loğoğlu

Osman Faruk Loğoğlu (Doğum Tarihi: 15 Ekim 1941, Ankara, Türkiye), Türk bürokrat ve siyasetçi.

Faruk Nafız Özak

Faruk Nafız Özak 59. ve 60. Hükümet Bayındırlık ve İskân Bakanı, TBMM 22., 23.ve 24. Dönem Ak Parti Trabzon milletvekillerinden, öncesinde de Trabzonspor’da başarılı bir kariyer yapmış bir futbolcudur.

Faruk Namdar

Faruk Namdar, (Doğum Tarihi: 6 Mayıs 1974 Berlin, Almanya) eski Türk futbolcu.

Faruk Peker

Faruk Peker (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1956, İstanbul, Türkiye), Türk manken, senarist ve sinema sanatçısı.

Faruk Sarman

Faruk Sarman (Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1971, Kocaeli) Türk eski futbolcu, teknik direktör.

Faruk Septioğlu

Faruk Septioğlu, (Doğum Tarihi: 2 Şubat 1961, Palu, Elazığ Türkiye), Türk siyaset adamı.

Faruk Sönmezoğlu

Faruk Sönmezoğlu (Doğum Tarihi: 23 Şubat 1950, Türkiye), Türk uluslararası ilişkiler profesörü, öğretim üyesi ve yazar.

Faruk Süren

Faruk Süren, (Doğum Tarihi: 28 Temmuz 1945, İstanbul) Türk iş adamı, eski Galatasaray Spor Kulübü başkanı.

Faruk Turgut

Faruk Turgut, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1960 Tunceli Türkiye) Türk yapımcı senarist Ve yönetmenidir.

Faruk Ulay

1957, istanbul doğumlu grafik tasarımcı. 1982’den bu yana görsel ve yazınsal çalışmalarını Los Angeles’ta sürdürmektedir. 1988 yılında, sanatçının ilk öykü kitabı olan Kopuk Bağlantılar 1994’te, Yazılamamış Bir Tarih Kitabı İçin Dipnotlar, 1995’te ise ilk romanı olan İti yayımlandı.

Faruk Çelik

Faruk Çelik (Doğum Tarihi: 17 Ocak 1956, Yusufeli, Artvin, Türkiye), Türk siyasetçi.

Faruk İremet

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Faruk Şen

Faruk Şen (* 21 Nisan 1948, Ankara/Türkiye), Almanya, Essen Türkiye Araştırmalar Merkezi eski direktörü, Alman politikacı.

Faruk Hadžibegić

Faruk Hadžibegić (Doğum Tarihi: 7 Ekim 1957, Saraybosna), FK Sarajevo, Real Betis ve FC Sochaux takımlarının yanı sıra eski Yugoslavya Millî Takımı’nda uzun yıllar ön Libero mevkiinde görev aldı.

Faruk Korkmaz

Faruk Korkmaz (Doğum Tarihi: 14 Eylül 1969, Bursa) Türk eski futbolcu. Bursaspor ile Fenerbahçe’nin eski futbolcularındandır. İş hayatına Teknik Direktör olarak devam etmektedir.

Faruk el Şara

Faruk el Şara, (Doğum Tarihi: 10 Aralık 1938), Suriyeli diplomat ve siyasetçi. Esed rejiminin önde gelen simalarından birisidir. 1984-2006 arasında devlet başkan yardımcısı iken dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır.

Faruk Türünz

Faruk Türünz (Doğum Tarihi: 1944, Adana) İstanbul’da bir ud yapımcısıdır. Günümüzün en iyi ud yapımcıları arasında sayılmaktadır.[1] İlk ve orta okulu Adana’da, liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne üç yıl devam ettikten sonra okuldan ayrıldı. On yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 1980 yılında öğretmenlikten ayrıldı.

Faruk Yiğit

Faruk Yiğit (Doğum Tarihi: 15 Nisan 1966, Trabzon), forvet mevkiinde oynayan Türk eski millî futbolcu, teknik direktör.

Faruk Gürler

Ömer Faruk Gürler, (Doğum Tarihi: 1913 İstanbul, Ölüm Tarihi: 23 Ağustos 1975). Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 15. Genelkurmay Başkanı’dır.

Faruk Güventürk

Faruk Güventürk, (Doğum Tarihi: 1912) – (ö. 16 Ağustos 1992), Türk asker.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Faruk Nafiz Çamlıbel (18 Mayıs 1898, İstanbul – 8 Kasım 1973, İstanbul), Türk şair, siyasetçi, öğretmen.

İkinci ismi Faruk olan önemli kişiler

Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1966 yılında İnşaat Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını yine İTÜ’de yapı statiği üzerine yaptı. İTÜ rektörlüğü görevini 06.08.2008 tarihine kadar sürdürmüştür. 2011 yılında da emekli olmuştur.

Ömer Faruk Batırel

Ömer Faruk Batırel (Doğum Tarihi: 13.10.1944, Gaziantep), Türk maliyeci akademisyen.

Ömer Faruk Huyugüzel

Ömer Faruk Huyugüzel (Doğum Tarihi: 23 Mayıs 1948 Bolvadin, Afyon), Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı profesörü.

Ömer Faruk Koçak

Ömer Faruk Koçak, (Doğum Tarihi: 1964, Kırıkkale), Türk bürokrat.

Ömer Faruk Mahir

Ömer Faruk Mahir (Doğum Tarihi: 1 Nisan 1987, Yozgat), Yerköy doğumlu futbolcudur.

Ömer Faruk Yaldızkaya

Ömer Faruk Yaldızkaya (Doğum Tarihi: 1958, Emirdağ) Eğitimci, Araştırmacı

İlhan Faruk Güler

İlhan Faruk Güler (Doğum Tarihi: 15 Ocak 1989, Ünye, Ordu), Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Dardanelspor’da oynamaktadır.

Mehmet Faruk Sükan

Mehmet Faruk Sükan, (Doğum Tarihi: 1921, Karaman – Ölüm Tarihi: 3 Ocak 2005, Ankara[1]), Türk siyasetçi.

FARUK KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ FARUK İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (aruk) göre faruk ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (ruk) göre faruk ile Uyumlu İsimler :

dorukSon 2 harfine (uk) göre faruk ile Uyumlu İsimler :

selçuk ufuk haluk saltuk

BAŞ HARFLERİ FARUK İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (faru) göre FARUK ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (far) göre FARUK ile Uyumlu İsimler :

farşidİlk 2 harfine (fa) göre FARUK ile Uyumlu İsimler :

fatih fatma fahri faik fahrettin fazıl fadime fatoş fahriye fazilet fatin fatmagül fahir fadi fatmanur fazila faysal fazlı

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ FARUK İLE UYUMLU İSİMLER:

‘fa’ ile başlayıp ‘uk’ ile Biten İsimler :

‘f’ ile başlayıp ‘k’ ile Biten İsimler :

faik

 

FARUK ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

FARUK adını oluşturan F, A, R, U, K harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 68:

F
A
R
U
K
TOPLAM
7
1
21
25
14
68

FARUK ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 951. birol, 952. çağatay, 953. faruk, 954. feragat, 955. göker, … Toplam 34 ismin aritmetik toplamı 68(Binde 13.75 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

tahir tamer gökçen atilla bernar birol çağatay feragat göker ilker hıfzı önder erşan sıddık murad narin neşem oruç raşide ruhi sakıp savan tanıl tibet tuğçe yahya cansu candeğer huri ortaç oray şemsa şilan

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment