• Erdem İsminin Kökeni:Türkçe
  • Erdem İsminin Cinsiyeti:Erkek İsmi
  • Erdem İsmi Kuranda Geçiyor Mu?:Hayır Kuranda Geçmiyor

Erdem İsminin Anlamı Nedir?


  1. Ahlakın övdüğü iyilikçilik, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk vb. niteliklerin genel adı, fazilet Örnek: Spor, alçak gönüllülük gibi bir erdem aşılar sporcuya. N. Cumalı
  2. İnsanın ruhsal olgunluğu.
  3. İstencin ahlâksal iyiye yönelmesi.
  4. İnsanın tinsel ve ruhsal yetkinliği. // Felsefe tarihi boyuncaerdem kavramına değişik anlamlar verilmiştir. Filozofların ahlâk öğretileri, genellikleerdeme -ahlâksal iyiye- verdikleri anlamla birbirinden ayrılırlar. Plüton'dan beri temelerdemler olarak şunlar sayılır: bilgelik, yiğitlik, doğruluk, ölçülülük.
  5. Ahlakın övdüğü iyilikçilik, acıma, alçak gönüllülük, yiğitlik, doğruluk gibi niteliklerin genel adı, fazilet.
  6. 1. fazilet. 2. maharet, hün 3. liyakat. 4. usta gemici. 5. insanın ruhsal yetkinliği.
  7. Usta gemici.
  8. Fazilet, hüner

İsmin Analizi:

Bu isimdeki kişiler üzüntü ve sevinci bir arada ve dolu dolu yaşarlar. Tereddütlü yapıları sebebiyle karar vermekte zorlanırlar. Hırslı , zorluklara karşı direnen, mücadeleci, ticarete yatkın bir zekaya sahip bir kişilik enerjisine sahiptirler.

ERDEM Adının Yaygınlığı

ERDEM Türkiye’de en çok kullanılan 124. isim (… 122. berna, 123. yılmaz, 124. erdem, 125. taner, 126. tuba, …). Ülkemizde yaklaşık her 627 kişiden birinin adı ERDEM ve ismin yaygınlık oranı binde 1.6.

ERDEM adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 29-09-2014 02:53 itibariyle yaklaşık 125,776 kişinin isminin ERDEM olduğu ve ERDEM isimli kişi sayısının her yıl ortalama1902 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Erdem İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz insancıllıktır. Ilımlılığı, bağışlamayı ve özveriyi öğrenmelisiniz. Bundan çıkar sağlamak isteyecek insanlara karşı hazırlıklı olun. İdealist, hoşgörülü, sevecen ve cömert birisiniz. İnsanlara yol göstermekten haz duyuyorsunuz. Bu potansiyelinizi kullanmadığınız takdirde, bencil ve duygusuz bir insan olma ihtimaliniz oldukça fazla! Bu durumdaki insanlarla olan iletişiminiz ve ilişkileriniz tehlikeye girmiş olacaktır.

İfadenizi, insan severlikle yani iyilikle ortaya koyacaksınız. Dünyayı sevin, onun sizin şefkatinize ve yardımınıza ihtiyacı var. Başladığınız bir işi sonuna kadar götürün. Bu ise, tüm dikkatinizi toplamanız gerektiğinin göstergesidir. İçinizde taşıdığınız sevgiyi insanlarla paylaşarak onlara örnek bir insan olma yolunu seçtiniz. Fakat bu yolu izlerken sevginin ve saygının dozunu ayarlayarak, size gelebilecek zararları da önlemeye çalışmalısınız. Enerjinizi sizin için önem taşıyan ve size yardımcı olabilecek çalışmalara harcamalısınız.

Erdem ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Eldem, Erden, Erdim, Erem, Ertem, Adem, Edhem

Erdem ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Erdem ismini taşıyan yaklaşık 124.572 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Erdem ismi en çok kullanılan 124. isim olup, yaklaşık olarak her 627 kişiden biri Erdem adını taşımaktadır.

Erdem isminin sitemizde görüntülenme sayısı 46.458. Erdem ismi için yaptığımız ankete katılan 199 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,23. Ziyaretçilerimizden 603 kişi Erdem ismini öneriyor,83 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 3 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Erdem ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

Erdem ismini içinde barındıran isimler

Erdemay, Erdemalp, Erdemir, Erdemer, Erdemli

İlk üç harfi Erdem ismi ile uyumlu bazı isimler

Erdursun, Erdim, Erdal, Erdin, Erdönmez, Erdemay, Erden, Erdoğan, Erdi, Erdinç

Son üç harfi Erdem ismi ile uyumlu bazı isimler

Özerdem, Çiğdem, Diğdem, Kadem, Didem, Sudem, Adem, Tümerdem, Güldem, Eldem

İlk ve son harfi Erdem ismi ile uyumlu bazı isimler

Eldem, Elam, Ehlem, Edhem, Erem, Erim, Eslem, Erkam, Elçim, Efhem

Erdem isminin analizi

Erdem isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
R harfi : Sert yapıya sahip olma
D harfi : Üstün güçlere sahipliği
E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
M harfi : Ticarete yatkınlık

Erdem isminin numerolojisi

Erdem isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

E = 6
R = 21
D = 5
E = 6
M = 16
Toplam = 54

Erdem ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Erdem ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Erdem olan önemli kişiler

Erdem Akan

Erdem Akan, (Doğum Tarihi: 24 Eylül 1973, İstanbul) tasarımcı, tasarım yöneticisi, sanat yönetmeni, küratör

Erdem Baş

Erdem Baş, (Doğum Tarihi: 1978, Ordu) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Erdem Başçı

Erdem Başçı (Doğum Tarihi: 1966, Ankara), Türk ekonomist, bürokrat.

Erdem Ergüney

Erdem Ergüney (Doğum Tarihi: 2 Ekim 1970, Denizli), Türk oyuncu.

Erdem Hereke

Erdem Hereke (Doğum Tarihi: 24 Şubat 1989, Bakırköy, İstanbul), Türk futbolcu.

Erdem Kınay

Erdem Kınay (Doğum Tarihi: 1978) Türk besteci, aranjör ve prodüktör. Altı yaşındayken piyano eğitim aldı, ilerleyen yaşlarda konservatuvara gitti. Bugüne kadar Aşkın Nur Yengi, Ayşe Hatun Önal, Burak Kut, Demet Akalın, Ege Çubukçu, Gökhan Özen, Gökhan Tepe, Hadise, Hande Yener, Kenan Doğulu, Mercan, Murat Boz, Pamela, Serdar Ortaç ve Tarkan dahil olmak üzere birçok şarkıcının albümlerine katkıda bulundu. 2012’de, ilk albümü Proje’yi yayımladı.31 Ekim 2013’te 2.proje albümü Proje2’yi yayımladı.

Erdem Köse

Erdem Köse (Doğum Tarihi: 6 Mart 1990, Kadıköy, İstanbul, Türkiye), kaleci mevkiinde oynayan türk futbolcu.

Erdem Moralıoğlu

Erdem olarak da tanınan Erdem Moralıoğlu (Doğum Tarihi: 1978, Montreal), Türk-İngiliz moda tasarımcısıdır.

Erdem Saker

Erdem Saker(Doğum Tarihi: 1936, Gemlik, Bursa) mühendis ve eski Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanıdır.

Erdem Sezer

Erdem Sezer (Doğum Tarihi: 5 Haziran 1981, İstanbul) Türk Milli Yüzücü / Türkiye Yüzme Milli Takımlar Menajeri

Erdem Tuğal

Erdem Tuğal (Doğum Tarihi: 27 Nisan 1948, Çankırı), Eski Türk Futbolcu, Teknik Direktör. Giresunspor ve Boluspor’un eski futbolcularındandır.

Erdem Türetken

Erdem Türetken, (5 Nisan 1979 – Merzifon, Amasya) Türk basketbolcu. Şu anda Selçuk Üniversitesin’de forma giyiyor.

Erdem Yener

Erdem Yener (Doğum Tarihi: 8 Mayıs 1981, Hatay)[1], Türk alternatif rock şarkıcısı ve oyuncudur. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Erdem Şenocak

Erdem Şenocak (Doğum Tarihi: 1979), Türk tiyatro sanatçısı.

Erdem Özgenç

Erdem Özgenç (Doğum Tarihi: 22 Ağustos 1984, Hendek, Sakarya), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Karabükspor’da oynamaktadır.

Erdem Şen

Erdem Şen (Doğum Tarihi: 5 Ocak 1989, Brüksel), kariyerini Samsunspor’da sürdürmekte olan Belçika doğumlu Türk futbolcu.

İkinci ismi Erdem olan önemli kişiler

Mehmet Erdem (Aydın doğumlu)

Mehmet Erdem (Doğum Tarihi: 1966, Aydın), Türk siyasetçi.

Mehmet Erdem (müzisyen)

Mehmet Erdem (Doğum Tarihi: 1978, Manisa ) 2008 yılından beri etkin Türk müzisyendir. Manisa doğumlu sanatçı, aslen Malatya Arapgir’lidir Bir süre İzmir’de yaşayan Erdem, Ortaöğrenimini İzmir Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmış ve Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.Sanatçı matematik ve fiziğe ilgisi olduğundan makine mühendisliğini okuduğunu açıklamıştır.Sanatçının müzikle ilgisi, klarnet icracısı babası ve bağlama icracısı dayısı sayesinde çocuk yaşlarında başladı. Mehmet Erdem’in ilk çaldığı enstrüman 5 yaşındayken sahip olduğu mandolindi. Sanatçı daha sonra bağlama, ud ve cümbüş de çalmaya başladı.Öğrencilik yılları da dahil olmak üzere müzikten hiç kopmayan Mehmet Erdem, lise döneminde çeşitli gruplarda enstrümanist ve vokalist olarak yer aldı, birçok sanatçının albümünde stüdyo müzisyenliği yaptı. Bu dönemde önemli müzisyenlerden ud, cümbüş, perdesiz gitar, bağlama dersleri aldı.[1] Üniversite yıllarında Kardeş Türküler grubuyla birlikte çalışmış, daha sonra hayatının bu dönemini müzikal anlamda bir “okul” olarak değerlendirmiştir.[2]

Mehmet Erdem (Silvan doğumlu)

Mehmet Erdem (Doğum Tarihi: 1923, Silvan, Diyarbakır), Türk siyasetçi.

Soyadı Erdem olan önemli kişiler

Ali Naili Erdem

Ali Naili Erdem (Doğum Tarihi: 17 Şubat 1927, Kemalpaşa, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

Can Erdem

Can Erdem, (Doğum Tarihi: 8 Haziran 1987, İstanbul) forvet mevkiinde görev yapan Türk futbolcu. Ankaraspor forması giymektedir.

Ercan Mehmet Erdem

Ercan Mehmet Erdem, (Doğum Tarihi: 2 Mayıs 1981 – Eskişehir, Türkiye[1]) Türk yazar, senaristtir.

Alparslan Erdem

Alparslan Erdem (Doğum Tarihi: 11 Aralık 1988, Almanya), Almanya’da yetişmiş Türk futbolcusu. 1. Lig’in yeni ekiplerinden İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da forma giymektedir.

Arif Erdem

Arif Erdem (Doğum Tarihi: 2 Ocak 1972, İstanbul), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör.

Mülayim Erdem

Mülayim Erdem (Doğum Tarihi: 10 Ocak 1987, Zeytinburnu, İstanbul) orta saha mevkiinde oynuyan Türk futbolcu. Körfez FK’da oynamaktadır. Arif Erdem’in yeğenidir.

Rifat Erdem

Rifat Erdem (Doğum Tarihi: 28 Şubat 1990, Karatay, Konya), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Adıyamanspor’da oynamaktadır.

Semih Erdem

Semih Erdem (Doğum Tarihi: 27 Şubat 1988, Fatih, İstanbul) Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Pendikspor’da oynamaktadır.

Eşref Erdem

Eşref Erdem (Doğum Tarihi: 2 Haziran 1941, Haymana, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi.

Gülgün Erdem

Gülgün Erdem, doğum adıyla Gülgün Yorgancıoğlu (Doğum Tarihi: 29 Ağustos 1951, İstanbul),[1] Türk oyuncu. Kız Enstitüsü’nden mezun oldu.[2] Uzun süre küçük rollerde oynadıktan sonra, 1970’li yılların başlarında Yeşilçam’ın ikinci sınıf ucuz prodüksiyon yapımı filmlerinde başrol oyunculuğu yaptı. 1970’de geçirdiği burun estetiği ameliyatları sonrası yapımcılar onu başrol oyunculuğuna yükseltti. Güzel vücuduyla seyircinin ilgisini çekti. Seks filmleri furyası döneminde erotik filmlerde oynadı. 1977’lerden sonra sinemadan uzaklaştı. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Hilmi Erdem

Hilmi Erdem (Doğum Tarihi: 1972, İstanbul) Türk tiyatro ve dizi oyuncusu.

Kaya Erdem

İsmet Kaya Erdem (Doğum Tarihi: 1928 Safranbolu, Karabük) Türk siyaset adamıdır.

Murat Matthew Erdem

<!– NewPP limit report Parsed by mw1193 CPU time usage: 0.020 seconds Real time usage: 0.058 seconds Preprocessor visited node count: 0/1000000 Preprocessor generated node count: 2/1500000 Post‐expand include size: 0/2048000 bytes Template argument size: 0/2048000 bytes Highest expansion depth: 0/40 Expensive parser function count: 0/500 –>

Mustafa Erdem

Mustafa Erdem (Doğum Tarihi:16 Şubat 1957) MHP Ankara Milletvekili.

Naci Erdem

Naci Erdem (Doğum Tarihi: 28 Ocak 1931, İstanbul), Türk eski futbolcu. Galatasaray ve Fenerbahçe’ın eski futbolcularındandir. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı.

Orhan Erdem

Orhan Erdem (Doğum Tarihi: 1963, Akşehir, Konya), Türk siyasetçi.

Reha Erdem

Reha Erdem (Doğum Tarihi: 1960, İstanbul), film yönetmeni, senarist. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim gördü. Paris’te VIII Üniversitesi’nde Sinema ve Plastik Sanatlar bölümünü bitirdi. Türkiye’ye döndükten sonra çektiği ilk uzun metrajlı filmi A ay ile birçok ödül aldı. Film çekmediği uzun yıllar boyunca reklam filmi yönetmenliği yaptı.

Salih Erdem

Salih Erdem, Trabzon doğumlu Türk iş adamı ve 5. Trabzonspor başkanı.

Tarhan Erdem

Tarhan Erdem, (Doğum Tarihi: 1933, Bartın, Türkiye), Türk siyasetçi, araştırmacı, yazar.

Tuba Erdem

Tuba Erdem (Doğum Tarihi: 24 Şubat 1975, İzmir), Türk oyuncu.

Zeynel Abidin Erdem

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem 15 Şubat 1944 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Mehmet Sadi Erdem

Mehmet Sadi Erdem, , (Doğum Tarihi: 1918, Kırşehir) – (ö. 9 Nisan 2008), Türk siyasetçi.

ERDEM KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

gülerdem

SON HARFLERİ ERDEM İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (rdem) göre erdem ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (dem) göre erdem ile Uyumlu İsimler :

çiğdem adem didem diğdem mukaddem kadem özdemSon 2 harfine (em) göre erdem ile Uyumlu İsimler :

özlem cem meltem sinem ekrem şebnem kerem eylem senem irem gizem muharrem meryem görkem ethem sanem erem muhteremmükerrem elem rüstem ayşem hatem hürrem muhteşem ecem azem bükem emrem ersem neşem istem bahrem çilem çisem ergemgizlem şehlem önem

BAŞ HARFLERİ ERDEM İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (erde) göre ERDEM ile Uyumlu İsimler :

erden erdeniz erdebil erdenerİlk 3 harfine (erd) göre ERDEM ile Uyumlu İsimler :

erdal erdoğan erdinç erdil erduran erdağ erdi erda erdim erdanİlk 2 harfine (er) göre ERDEM ile Uyumlu İsimler :

erkan erol erhan ercan ersin eren ertuğrul ertan eray ersan ercüment ergin erkut erman ergün ergun ersoy erinç ersel erem erkinersen ertunç erbil erhun ertuğ ertürk erşan eralp ertekin erkman ercin erkal erberk erbuğ erguvan ergül ersem ertunga erşen eranersal erciyes erpulat ergüler erkmen erbay ercihan erel erencan ergem ergünay erim erizan eriş ersun

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ ERDEM İLE UYUMLU İSİMLER:

‘er’ ile başlayıp ’em’ ile Biten İsimler :

erem ersem ergem’e’ ile başlayıp ‘m’ ile Biten İsimler :

ekrem evrim eylem ethem elem ecem emrem erdim erim

 

ERDEM ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

ERDEM adını oluşturan E, R, D, E, M harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 54:

E
R
D
E
M
TOPLAM
6
21
5
6
16
54

ERDEM ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 415. elçin, 416. berat,417. erdem, 418. fatih, 419. kahya, … Toplam 28 ismin aritmetik toplamı 54 (Binde 11.33 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

acarhan arkan rauf emrah atay ateş berta halim çınar ebru elçin berat fatih kahya necmi selah ilham atahan aşina benay canev cavidecemay ildar lamih miraç nejan

 


Show CommentsClose Comments

Leave a comment