İsimlerin-Anlamları

Merhabalar,

Eğer çocuğunuza bir isim koymayı düşünüyorsanız, sizlere önerim lütfen bu sayfada paylaştığımız listenin içerisinde yer almayan isimlerden biri olsun. Eğer ismini çoktan koymuşsanız yapacak bir şey yok. Hayırlı uğurlu olsun, bahtı kısmeti açık ve şansı bol olsun demekten başka bir şey bize düşmez. Ama yeni doğan bebeğinize hayırlı bir isim verme aşamasında iseniz, alttaki liste dışında kalan pek çok isimden birini seçmenizde fayda var.

İşte İslam’a göre koyulması sakıncalı, yasak ve yanlış olan kız çocuk ve erkek çocuk isimleri:

Dinen Caiz Olmayan İsimler
Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı,İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı
Bebek doğacağı zaman aileler isim arama telaşına düşer. Özellikle pek çok aile, isiminKurna-ı Kerimde geçen isim olmasını ister. Fakat Kuranı- Kerimde geçen her kelime isim olarak kullanılamaz. İsim seçerken önemli olan, ismin anlamının güzel olması ve yaşanılan toplum kültürüne yabancı olmamasıdır. Bu gün sizlere, insanların Kuranda geçtiği için çocuklarına koyduğu fakat dinimizde caiz olmayan isimler konusunda bilgiler vereceğiz..

Dinimizde Caiz Olmayan İsimler,Samet İsminin Anlamı,Kezban İsminin anlamı,Julide İsminin Anlamı,İrem İsminin Anlamı,Ecrin İsminin Anlamı,Kayra İsminin Anlamı
Sanem İsminin Anlamı ; 
Put anlamına gelen bir sözcük olduğu için çocuğa konulması uygun değildir.
Samet İsminin Anlamı ; Samet ismi son zamanlarda pek çok çocukta rastlanılan bir isim.   ‘hiç kimseye muhtaç olmayan’ demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, dolayısiyle isim olarak kullanılamaz.
Aleyna İsminin Anlamı ; Aleyna da son zamanlarda kız çocuklarında en çok rastlanılan isimlerden bir tanesi..  üstümüze bela, sıkıntı aksın  demektir.
Kezban İsminin Analamı ; Kezban eskilerden çok kullanılan bir isim.. Şimdilerde çok sık rastlanmayan Kezban İsminin Analamı Yalancıdır. Kuran-ı Kerimde geçiyor olmasına rağmen dinen caiz olmayan isimler arasındadır.
Ayrıca; Resul, Nebi, Cebrail,Azrail, Mikail, İsrafil isimlerin konulması dinen hoş değildir.
Bekir İsminin Anlamı ; ‘deve yavrusu’ demektir. Bu isim belki Hz.Ebubekir’den dolayı konuyor ama; aslında Hz. Ebubekir’in esas ismi Abdullah’tır, Ebubekir ise lakabıdır.
Asiye İsminin Anlamı ; ‘isyan’ eden anlamına gelir.
Gülsüm İsminin Anlamı ;‘gariban, zavallı, kimsesiz anlamındadır.
Julide İsminin Anlamı ; Farsça’da dağınık,perişan’ demektir.
İrem İsminin Anlamı ; ‘Cennet bahçesi’ olarak bilinir ama aslinda ‘Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennet’ tir.
Bade İsminin Anlamı ; ‘içki’ demektir.
Hannas İsminin Anlamı ;‘şeytanın’ ismidir.
Alara,Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil ‘gayrimüslim’ isimleridir.
Rumeysa İsminin Anlamı ;  ‘gözü çapaklı kadın’ demektir.
Hüreyre İsminin Anlamı ;  ‘kedicik’ demektir.
Kayra İsminin Anlamı ; Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah olmaz. Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır.
Melis İsminin Anlamı ;  Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir.
Ecrin İsminin anlamı, Allahın Hediyesi olarak bilinse de aslında, ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insan ücret olamaz.
Buğlem İsminin Alnamı ;Internette yazan anlami: Cenneti müjdeleyen melek Gerçek anlami: eski bir kızılderili dilinde ‘bereket yüklü buluttur.
Ceylin İsminin Anlamı ;Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat Cihad Reyyan Sadaka Hac Af Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor. Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir. Ceyl Farsçada ‘yengeç’ demek. Ceylin’in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Çocuklarınıza bu isimleri vermeyin’

Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, “Aileler çocuklarına Kur’an’danisim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı demektir” dedi.Yrd. Doç. Dr. Öztürk, çocuğa isim vermenin kültürel, sosyal ve dini açıdan önemli bir konu olduğuna işaret etti. Pek çok ailenin Kur’an-ı Kerim’de geçen isimleri çocuklarına vermek istediklerini söyleyen Öztürk, Kur’an’da geçen her kelimenin ise isim olarak konulamayacağını hatırlattı.Günümüzde yaygın olan ve Kur’an’da geçtiği için konulan çok sayıda ismin anlamının yanlış olarak bilindiğini, gerçek anlamlarının ise isim olarak verilemeyeceğini ifade eden Öztürk, çocuklarına Kur’an’dan isim koymak isteyen aileleri seçici davranmaları konusunda uyardı.

‘ANLAMLARI BİLİNMEDEN İSİM VERİLİYOR’

Kuran’dan isim konulurken seçilen kelimenin gerçek anlamının öğrenilmesi için uzman kişilere danışılmasını tavsiye eden Öztürk, isim kitaplarında veya internette geçen adların anlamlarının da irdelenmesini istedi.

Öztürk, şöyle devam etti:

“Aileler çocuklarına Kuran’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir. Kuran’da geçen her kelimenin isim olmayacağı bilinmelidir. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime ‘Bu Kuran’da geçiyor isim olur” mantığıyla çocuklara verilmemelidir. Kur’an’da geçen kelimelerin anlamı iyi bilinmelidir. Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız. Aleyna ‘üstümüze bela sıkıntı aksın’, Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Hz. Ebubekir’in ismi Abdullah’tır Ebubekir lakabıdır. Bu husus karıştırılmamalıdır. Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’ demektir. Hüreyre, ‘kedicik’ demektir. Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah mı olur? Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Erçin ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insanın ücreti olamaz.”

MEKRUH İSİMLER

Dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça’da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.”

‘İSİM HER DİLDEN OLABİLİR’

Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “İsim her dilden olabilir. Yeter ki anlamı güzel olsun, yaşadığı toplum ve kültüre yabancı olmasın” dedi.

Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin kullanılabileceğini, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca olmadığını aktaran Öztürk, isimlerde Allah’a kulluğun ifade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, İslam büyüklerinden hatıra kalan isimlerin kullanılabileceğini, halk arasında yaygın olan Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimlerin de benimsendiğini söyledi.


Show CommentsClose Comments

Leave a comment