cengiz aktar(3)

Resimdeki ünlü:Cengiz Aktar, (Doğum Tarihi: 1955, İstanbul) Türk gazeteci ve yazar.

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda  Cengiz ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında  Cengiz ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

   Cengiz İsminin Anlamı Nedir? Kelimesinin Türkçe Sözlükteki Karşılığı Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Manası Ne Demektir?

  1. Güçlü, yılmaz, gözü pek (kimse).
  2. Türkçe kökenli bir ErkekErkek ismi olan Cengiz; “Güçlü, kuvvetli” anlamına gelir.
  3. Tarihte Büyük Moğol İmparatorluğu´nu kuran Türk hükümdarı.
  4. cengiz han. moğol imparatorluğu’nun kurucusu, asıl adı timuçin’dir. moğolcada çing sıfatının çoğulu olarak, güçlü, kuvvetli anlamındadır. islam ülkelerine düzenlediği seferlerle acımasız ve gaddarca müslümanları katletti. islam medeniyetine büyük ölçüde tahribat verdi
  5. (Temuçin) Moğol Devleti’nin hükümdarlığını yapmıştır. İslami medeniyetleri ve kıymetleri tahribeden zalim ve müstebid bir hükümdar olarak tarihe geçen bir kimsedir. Miladi 1229’da ölmüştür. Asrının deccalıdır. (Bak: Celaleddin-i Harzemşah)

CENGİZ Adının Yaygınlığı

CENGİZ Türkiye’de en çok kullanılan 59. isim (… 57. selçuk, 58. ramazan, 59. cengiz, 60. sibel, 61. volkan, …). Ülkemizde yaklaşık her 373 kişiden birinin adı CENGİZ ve ismin yaygınlık oranı binde 2.68.CENGİZ adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 02-09-2014 17:12 itibariyle yaklaşık 210,444 kişinin isminin CENGİZ olduğu ve CENGİZ isimli kişi sayısının her yıl ortalama 3185 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Cengiz İsminin Numeroloji Yorumu


Sizin gizil gücünüz öz güveninizle ilintilidir. Tüm olasılıklarda tekil konuşmayı öğrenmelisiniz. Çünkü siz kendi benliğinizi değiştirmek için buradasınız. Bu bencillik değil, becerilerinizi idareli kullanmaktır. Olaylara karşı sıra dışı bir yaklaşımınız var ve yaratıcı fikirlere sahipsiniz. İş hayatında amaçlarınıza ulaşmak için üstün zekanızı kullanın. Ukala olmayın. Siz hırslı, olumlu, kararlı ve kendine güvenen birisiniz ve lider olacaksınız.

İfadenizi, tam anlamıyla bireyselleştirme ve yaratıcı liderliğinizle ortaya koyacaksınız. Çalışanlarınıza karşı sabırlı olmalısınız. Onlar sonuçları önceden göremeyebilirler. Otoritenizi tinsel konularda yanlış kullanırsanız benliğinizi bulamayacaksınız.

1’in devinimi sizi sık sık ruhaniliğe itecektir. Tinselliğe giden birçok yol vardır. Sizin ifadeniz bu yolu başkaları için aydınlatmaktır.

CENGİZ KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:
cengizhan
SON HARFLERİ CENGİZ İLE UYUMLU İSİMLER:
Son 5 harfine (engiz) göre cengiz ile Uyumlu İsimler :
Son 4 harfine (ngiz) göre cengiz ile Uyumlu İsimler :
Son 3 harfine (giz) göre cengiz ile Uyumlu İsimler :
nergiz
Son 2 harfine (iz) göre cengiz ile Uyumlu İsimler :
deniz filiz yeliz aziz güliz ediz şeniz güniz nafiz ramiz abdülaziz gülfiliz türkiz erdeniz gediz aytemiz nevhiz mübariz nurdeniz seliz öniz
BAŞ HARFLERİ CENGİZ İLE UYUMLU İSİMLER:
İlk 5 harfine (cengi) göre CENGİZ ile Uyumlu İsimler :
cengizhan
İlk 4 harfine (ceng) göre CENGİZ ile Uyumlu İsimler :
İlk 3 harfine (cen) göre CENGİZ ile Uyumlu İsimler :
cenk cenap cenan cenker cenkay
İlk 2 harfine (ce) göre CENGİZ ile Uyumlu İsimler :
cem cemil cemal ceren celal ceyda ceyhun cemile cevat celalettin cemalettin cevdet celil ceylan cebrail cezmi cevahir cevher cemre ceyla cemali cemaliye cemşit cevval celali celile cemay cevriye ceyhan ceylin
HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ CENGİZ İLE UYUMLU İSİMLER:
‘ce’ ile başlayıp ‘iz’ ile Biten İsimler :
‘c’ ile başlayıp ‘z’ ile Biten İsimler :
canselvinaz

Köken olarak  Cengiz İsminin Kökeni Nedir? Hangi Dilden Geçmiştir? Türkçe mi? Kürtçe mi? Arapça mı? Farsça mı?
Bilindiği kadarıyla  Cengiz   isminin kökeni: Türkçe
Cinsiyet olarak  Cengiz isminin cinsiyeti nedir? Kız adı mı, erkek adı mı, yoksa her iki cinse koyulabilen üniseks bir isim mi?
Cengiz adının cinsiyeti: Erkek ismi

 Cengiz  İsmi Kaç Harften Oluşmaktadır?
Cihan adının harf sayısı:6

 Cengiz  İsmi Kuranda Geçiyormu? Nerde Geçer? Kuranda Geçen Kız/Erkek İsimleri Arasında Varmı? Hangi Ayette ve Surede Geçmektedir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de  Cengiz İsmi VARDIR GEÇER.

Gelin  Cengiz İsmini Hep Birlikte Analiz Edelim ve Sonuçların Nasıl Çıktığına Beraber Göz Atalım:

İsim analiz sonuçları hakkında bilgi: İsimler harflerden oluşur ve İSİM ANALİZİ TABLOSU’nda her harf için belirli bir karakteristik özellik yer alır. İsmin harflerine göre bu özellikleri alt alta sıralayarak ismin analizine topluca bir bakış atılabilir ve bir fikir sahibi olunabilir.

C harfi : Konuşma ve yazma yeteneği
E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
N harfi : Sağduyu
G harfi : İnatçı kişilik, gerginlik
İ harfi : Kırılganlığı
Z harfi : Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik

Kendi İsminizi, Sevgilinizin İsmi İle Birlikte Yazarak Aşk Testi Yapın ve İsim Uyumunu Kontrol Edin!
Acaba adınız sevdiğiniz insanın adı ile ne kadar uyumlu? Sevgilinizin adı sizinkiyle birbirine ne kadar yakışıyor? Bunu anlamak artık çok kolay! Sadece bir iki saniyenizi ayırarak aşağıdaki isim uyumu hesaplayıcısından yapabilirsiniz.
Hesaplayıcıda “Your Name” kısmına kendi adınızı, “His or Her Name” kısmına da sevgilinizin, kardeşinizin, kız arkadaşınızın veya bir dostunuzun ismini yazın. Ardından Test yazan butona tıklayın. Hepsi bu kadar kolay işte!


Show CommentsClose Comments

Leave a comment