cemal-sureyanin-olumunun-23-yili.jpg (620×310)

Resimdeki ünlü: Cemal Süreya (1931, Pülümür – 9 Ocak 1990, İstanbul), Türk şair ve yazar. Asıl adı Cemalettin Seber’dir. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda Cemal  ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında Cemal  ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

 Cemal İsminin Anlamı Nedir? Kelimesinin Türkçe Sözlükteki Karşılığı Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Manası Ne Demektir?

  1. Yüz güzelliği
    Örnek: Sadakatinden dinî bir zevk duyuyor, cemaline tutkun kalmaktan temiz neşeler topluyordu. R. H. Karay
  2. Güzellik.
  3. Arapça kökenli bir ErkekErkek ismi olan Cemal; “Yüz güzelliği” anlamına gelir.
  4. Güzel yüz.
  5. yüz güzelliği, zahiri ve batıni güzellik. allah’ın rahmetle tecellisi. allah’ın lütuf, ihsan, rıza sıfatlarının karşılığı
  6. Yüz güzelliği. Fertteki güzellik.

CEMAL Adının Yaygınlığı

CEMAL Türkiye’de en çok kullanılan 161. isim (… 159. fikret, 160. hilal, 161. cemal, 162. savaş, 163. gözde, …). Ülkemizde yaklaşık her 775 kişiden birinin adı CEMAL ve ismin yaygınlık oranı binde 1.29.

CEMAL adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 02-09-2014 00:47 itibariyle yaklaşık 101,293 kişinin isminin CEMAL olduğu ve CEMAL isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1533 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Cemal İsminin Numeroloji Yorumu


Gizil gücünüz akıl gücü ve gözlemle ilintilidir. Yalnız kaldığınızda, kendinizi dışlanmış hissetmemelisiniz. Gizil gücünüzü iç sesinizi bulmak için kullanın. Akılcı, mantıklı, ilginç bir insansınız. Sahip olduğunuz akıl gücünüzü insanlara yardımcı olmak için kullanmalısınız. Tinsellikten daha çok dünyevi işlerle uğraşmak sizin için daha yararlı olacaktır.

İfadenizi, önsezi ve ilhamla ortaya koyacaksınız. Altıncı hissinizi kullanarak tinsel bir kılavuz olabilirsiniz. Maddi ve manevi dünya arasında bir köprüsünüz. Mümkün olduğu kadar maddi dünyayla bağlantılı olun. Duygusallığınızın hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin.

CEMAL KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:
cemalettin cemali cemaliye
SON HARFLERİ CEMAL İLE UYUMLU İSİMLER:
Son 4 harfine (emal) göre cemal ile Uyumlu İsimler :
kemal
Son 3 harfine (mal) göre cemal ile Uyumlu İsimler :
şimal bermal
Son 2 harfine (al) göre cemal ile Uyumlu İsimler :
erdal hilal meral nihal celal ünal bilal zuhal seval ünsal vural köksal zühal serdal iclal feryal gülnihal hazal birdal oryal koral zelal ikbal önal güldal göksal heval zülal eftal emsal erkal yenal benal cevval delal eksal günhal gürsal kutsal gülhal ersal faysal nural nurkal soysal günal şevval battal neval hayal kartal inal özal eflal oral sidal itidal yurdal zeynal zümral nidal
BAŞ HARFLERİ CEMAL İLE UYUMLU İSİMLER:
İlk 4 harfine (cema) göre CEMAL ile Uyumlu İsimler :
cemalettin cemali cemaliye cemay
İlk 3 harfine (cem) göre CEMAL ile Uyumlu İsimler :
cem cemil cemile cemre cemşit
İlk 2 harfine (ce) göre CEMAL ile Uyumlu İsimler :
cengiz cenk ceren celal ceyda ceyhun cevat celalettin cevdet celil ceylan cebrail cezmi cenap cevahir cevher ceyla cenan cenker cenkay cevval celali celile cengizhan cevriye ceyhan ceylin
HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ CEMAL İLE UYUMLU İSİMLER:
‘ce’ ile başlayıp ‘al’ ile Biten İsimler :
celal cevval
‘c’ ile başlayıp ‘l’ ile Biten İsimler :
cemil celil cebrail cansel
 Cemal İsmi Türkiye’de En Çok Kullanılan Kaçıncı İsimdir?
Cemal adı ülkemizde kullanım sıklığı bakımından 161. sırada yer almaktadır.
Ülkemizde  Cemal İsminde Kaç Kişi Var?
Türkiye’de adı  Cemal olan toplam 100.436  kişi vardır.

Köken olarak  Cemal İsminin Kökeni Nedir? Hangi Dilden Geçmiştir? Türkçe mi? Kürtçe mi? Arapça mı? Farsça mı?
Bilindiği kadarıyla Cemal  isminin kökeni: Arapça
Cinsiyet olarak Cemal  isminin cinsiyeti nedir? Kız adı mı, erkek adı mı, yoksa her iki cinse koyulabilen üniseks bir isim mi?
Cemal adının cinsiyeti: Erkek ismi

 Cemal İsmi Kaç Harften Oluşmaktadır?
Cemal adının harf sayısı:5

 Cemal İsmi Kuranda Geçiyormu? Nerde Geçer? Kuranda Geçen Kız/Erkek İsimleri Arasında Varmı? Hangi Ayette ve Surede Geçmektedir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de  Cemal İsmi VARDIR, GEÇER.

Gelin  Cemal İsmini Hep Birlikte Analiz Edelim ve Sonuçların Nasıl Çıktığına Beraber Göz Atalım:

İsim analiz sonuçları hakkında bilgi: İsimler harflerden oluşur ve İSİM ANALİZİ TABLOSU’nda her harf için belirli bir karakteristik özellik yer alır. İsmin harflerine göre bu özellikleri alt alta sıralayarak ismin analizine topluca bir bakış atılabilir ve bir fikir sahibi olunabilir.

C harfi : Konuşma ve yazma yeteneği
E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
M harfi : Ticarete yatkınlık
A harfi : Atılgan, enerjik
L harfi : Sanatsal yeteneğe sahip olma

Kendi İsminizi, Sevgilinizin İsmi İle Birlikte Yazarak Aşk Testi Yapın ve İsim Uyumunu Kontrol Edin!
Acaba adınız sevdiğiniz insanın adı ile ne kadar uyumlu? Sevgilinizin adı sizinkiyle birbirine ne kadar yakışıyor? Bunu anlamak artık çok kolay! Sadece bir iki saniyenizi ayırarak aşağıdaki isim uyumu hesaplayıcısından yapabilirsiniz.
Hesaplayıcıda “Your Name” kısmına kendi adınızı, “His or Her Name” kısmına da sevgilinizin, kardeşinizin, kız arkadaşınızın veya bir dostunuzun ismini yazın. Ardından Test yazan butona tıklayın. Hepsi bu kadar kolay işte!


Show CommentsClose Comments

Leave a comment