canangerede_02.jpg (200×150)

Resimdeki ünlü:Canan (Vafi) Gerede (Doğum Tarihi: 1948, New York), Türk yönetmen, senarist. Ayrıca oyuncu ve fotoğrafçı Bennu Gerede’nin annesidir. Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ilk kadın yönetmendir (1995).

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda  Canan ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında  Canan ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

 Canan İsminin Anlamı Nedir? Kelimesinin Türkçe Sözlükteki Karşılığı Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Manası Ne Demektir?

  1. Gönülden sevilen, gönül verilmiş olan kadın, sevgili
    Örnek: Canı canan dilemiş vermemek olmaz ey dil. Fuzulî
  2. Tasavvufta Allah, Hak, Tanrı.
    Örnek: Yunus ver canını Hak yoluna / Can vermeyince canan bulunmaz. Yunus Emre
  3. sevgili, gönül verilmiş, sevilen kadın
  4. Farsça kökenli bir KızKız ismi olan Canan; “Gönülden sevilen” anlamına gelir.
  5. Sevilen, gönülden bağlanılan, sevgili.
  6. Sevgili, güzel, sahib-i cemal.

CANAN Adının Yaygınlığı

CANAN Türkiye’de en çok kullanılan 85. isim (… 83. oğuz, 84. atilla, 85. canan, 86. serhat, 87. salih, …). Ülkemizde yaklaşık her 467 kişiden birinin adı CANAN ve ismin yaygınlık oranı binde2.14.

CANAN adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 01-09-2014 17:26 itibariyle yaklaşık 168,034 kişinin isminin CANAN olduğu ve CANAN isimli kişi sayısının her yıl ortalama 2544 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Canan İsminin Numeroloji Yorumu


Gizil gücünüz sorumlulukla ilintilidir. Evcil bir insan olmayı öğrenmelisiniz. İnsanları ağırlarken onlara rahat ve mutluluk sunuyorsunuz. Kendinizi başkalarının mutluluğuna adamayın. Herkese ve her şeye karşı olan sevginizde dengeli olmalısınız. Ailenize olan düşkünlük, köleliğe dönüşmek üzere, buna dikkat etmelisiniz. Siz sempatik, cömert, kibar, arkadaş canlısı ve hoş bir insansınız.

İfadenizi, sevgi, sorumluluk ve aile hayatı ile ortaya koyacaksınız. Bu devinimdeki insanlar evrensel kardeşlik ülküsünü benimserler ve sevginin yıkıcı bir his olmadığını ispat edeceklerdir. Aynı zamanda dünyada ezilen insanları fark edeceksiniz ve onları savunacaksınız. Bu da zaman zaman otoriteyle mücadele etmenize neden olacaktır.
Son 3 harfine (nan) göre canan ile Uyumlu İsimler :
adnan sinan kenan inan benan cenan mennan behnan
Son 2 harfine (an) göre canan ile Uyumlu İsimler :
hakan hasan osman serkan gökhan can orhan erkan ayhan ramazan volkan erhan ilhan neslihan süleyman ihsan doğan ercan cihan okan kaan irfan turan ozan abdurrahman handan nihan erdoğan özcan özkan ertan reyhan nurdan nazan nuran oğuzhan aslıhan burhan asuman nalan şükran elvan nurcan altan gürkan rıdvan teoman sultan seyhan şaban gülcan türkan aydan gürhan bilgehan vildan serhan ferhan ersan beyhan nurhan taylan alparslan armağan baran sercan erman tarkan perihan alpaslan candan korhan selman tufan atakan berkan gülhan kahraman müjgan furkan hicran keziban sevcan aslan batuhan duran ümran numan rezzan suzan turhan alican
BAŞ HARFLERİ CANAN İLE UYUMLU İSİMLER:
İlk 4 harfine (cana) göre CANAN ile Uyumlu İsimler :
İlk 3 harfine (can) göre CANAN ile Uyumlu İsimler :
can cansu caner candan canberk candaş cankut cansel canev candemir cantüre cansun candeğer cankat canselvinaz cansın cantekin cantürk canip
İlk 2 harfine (ca) göre CANAN ile Uyumlu İsimler :
cafer cahit cavit cahide cabir cabbar cavidan cazibe cavide
HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ CANAN İLE UYUMLU İSİMLER:
‘ca’ ile başlayıp ‘an’ ile Biten İsimler :
candan cavidan
‘c’ ile başlayıp ‘n’ ile Biten İsimler :
can cihan ceren coşkun ceyhun celalettin cemalettin ceylan cenan cansun cansın cantekin cengizhan ceyhan ceylin civan
 Canan İsmi Türkiye’de En Çok Kullanılan Kaçıncı İsimdir?
Canan adı ülkemizde kullanım sıklığı bakımından 85. sırada yer almaktadır.
Ülkemizde  Canan İsminde Kaç Kişi Var?
Türkiye’de adı  Canan olan toplam 166.615 kişi vardır.

Köken olarak Canan  İsminin Kökeni Nedir? Hangi Dilden Geçmiştir? Türkçe mi? Kürtçe mi? Arapça mı? Farsça mı?
Bilindiği kadarıyla Canan  isminin kökeni: Farsça
Cinsiyet olarak  Canan isminin cinsiyeti nedir? Kız adı mı, erkek adı mı, yoksa her iki cinse koyulabilen üniseks bir isim mi?
Canan adının cinsiyeti: Kız ismi

 Canan İsmi Kaç Harften Oluşmaktadır?
Canan adının harf sayısı: 5

 Canan İsmi Kuranda Geçiyormu? Nerde Geçer? Kuranda Geçen Kız/Erkek İsimleri Arasında Varmı? Hangi Ayette ve Surede Geçmektedir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de  Canan İsmi YOKTUR,GEÇMEZ.

Gelin  Canan İsmini Hep Birlikte Analiz Edelim ve Sonuçların Nasıl Çıktığına Beraber Göz Atalım:

İsim analiz sonuçları hakkında bilgi: İsimler harflerden oluşur ve İSİM ANALİZİ TABLOSU’nda her harf için belirli bir karakteristik özellik yer alır. İsmin harflerine göre bu özellikleri alt alta sıralayarak ismin analizine topluca bir bakış atılabilir ve bir fikir sahibi olunabilir.

C harfi : Konuşma ve yazma yeteneği
A harfi : Atılgan, enerjik
N harfi : Sağduyu
A harfi : Atılgan, enerjik
N harfi : Sağduyu

Kendi İsminizi, Sevgilinizin İsmi İle Birlikte Yazarak Aşk Testi Yapın ve İsim Uyumunu Kontrol Edin!
Acaba adınız sevdiğiniz insanın adı ile ne kadar uyumlu? Sevgilinizin adı sizinkiyle birbirine ne kadar yakışıyor? Bunu anlamak artık çok kolay! Sadece bir iki saniyenizi ayırarak aşağıdaki isim uyumu hesaplayıcısından yapabilirsiniz.
Hesaplayıcıda “Your Name” kısmına kendi adınızı, “His or Her Name” kısmına da sevgilinizin, kardeşinizin, kız arkadaşınızın veya bir dostunuzun ismini yazın. Ardından Test yazan butona tıklayın. Hepsi bu kadar kolay işte!


Show CommentsClose Comments

Leave a comment