cahit-sitki-taranci.jpg (700×497)

Resimdeki ünlü: Cahit Sıtkı Tarancı, Türk şair, yazar. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en önemli şairlerinden birisidir. En ünlü şiirleri “Yaş Otuz Beş” ve “Memleket İsterim”‘dir.

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda  Cahit ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında Cahit  ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

 Cahit İsminin Anlamı Nedir? Kelimesinin Türkçe Sözlükteki Karşılığı Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Manası Ne Demektir?

  1. Çok çalışan, çaba gösteren (kimse).
  2. çalışan çaba gösteren / inatçı, ayak direyen
  3. Arapça kökenli bir ErkekErkek ismi olan Cahit; “Çalışıp çabalayan” anlamına gelir.

CAHİT Adının Yaygınlığı

CAHİT Türkiye’de en çok kullanılan 449. isim (… 447. hayri, 448. çağatay, 449. cahit, 450. güneş, 451. cihat, …). Ülkemizde yaklaşık her 2,103 kişiden birinin adı CAHİT ve ismin yaygınlık oranı binde 0.48.CAHİT adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 06-09-2014 20:07 itibariyle yaklaşık 37,698 kişinin isminin CAHİT olduğu ve CAHİT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 571 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Cahit İsminin Numeroloji Yorumu


Gizil gücünüz değişkenlik ve uysallıkla ilintilidir. Yeni fikirler üretmede ve bunları hayata geçirmede başarılısınız. Sabırsız olmayın, kararsızlığınız nedeniyle yanlış anlaşılabilirsiniz. Lirik, sokulgan, ilerici birisiniz. Bazen kararsız davranışlarınız başkaları tarafından kolay anlaşılmayabilir. Hayatın içindeki iyi yanları bulup çıkarma düşkünlüğünüze dikkat edin.

İfadenizi, yaratıcı özgürlüğü sunarak ortaya koyacaksınız. İnsanlara tinsel olaylar hakkında bilgi verirken onları cesaretlendirip umut verin. Yaratıcı özgürlük ifadesi aynı zamanda, özgürlüğü doğru ve yerinde kullanmayı da ifade eder. Tinsel dünyanızda edindiğiniz bilgilere göre, diğer insanlarında tinsel yaşamını aydınlatmak için kendinize zaman verin.
CAHİT KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:
mücahit
SON HARFLERİ CAHİT İLE UYUMLU İSİMLER:
Son 4 harfine (ahit) göre cahit ile Uyumlu İsimler :
nahit vahit
Son 3 harfine (hit) göre cahit ile Uyumlu İsimler :
Son 2 harfine (it) göre cahit ile Uyumlu İsimler :
ümit halit sait hamit ferit reşit müfit seyit sacit yiğit cavit macit raşit sabit mecit hurşit cemşit nüvit übeyit birgit ecevit
BAŞ HARFLERİ CAHİT İLE UYUMLU İSİMLER:
İlk 4 harfine (cahi) göre CAHİT ile Uyumlu İsimler :
cahide
İlk 3 harfine (cah) göre CAHİT ile Uyumlu İsimler :
İlk 2 harfine (ca) göre CAHİT ile Uyumlu İsimler :
can canan cansu cafer caner candan cavit cabir canberk cabbar candaş cankut cansel canev cavidan candemir cantüre cazibe cansun candeğer cankat canselvinaz cansın cantekin cantürk canip cavide
HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ CAHİT İLE UYUMLU İSİMLER:
‘ca’ ile başlayıp ‘it’ ile Biten İsimler :
cavit
‘c’ ile başlayıp ‘t’ ile Biten İsimler :
cüneyt cihat cevat cevdet cankut cemşit cankat cömert
 Cahit İsmi Türkiye’de En Çok Kullanılan Kaçıncı İsimdir?
Cahit adı ülkemizde kullanım sıklığı bakımından 449. sırada yer almaktadır.
Ülkemizde  Cahit İsminde Kaç Kişi Var?
Türkiye’de adı Cahit  olan toplam 37.371 kişi vardır.

Köken olarak  Cahit İsminin Kökeni Nedir? Hangi Dilden Geçmiştir? Türkçe mi? Kürtçe mi? Arapça mı? Farsça mı?
Bilindiği kadarıyla Cahit  isminin kökeni: Arapça
Cinsiyet olarak Cahit  isminin cinsiyeti nedir? Kız adı mı, erkek adı mı, yoksa her iki cinse koyulabilen üniseks bir isim mi?
Cahit adının cinsiyeti: Erkek ismi

 Cahit İsmi Kaç Harften Oluşmaktadır?
Cahit adının harf sayısı:5

 Cahit İsmi Kuranda Geçiyormu? Nerde Geçer? Kuranda Geçen Kız/Erkek İsimleri Arasında Varmı? Hangi Ayette ve Surede Geçmektedir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de  Cahit İsmi VARDIR GEÇİYOR.

Gelin Cahit  İsmini Hep Birlikte Analiz Edelim ve Sonuçların Nasıl Çıktığına Beraber Göz Atalım:

İsim analiz sonuçları hakkında bilgi: İsimler harflerden oluşur ve İSİM ANALİZİ TABLOSU’nda her harf için belirli bir karakteristik özellik yer alır. İsmin harflerine göre bu özellikleri alt alta sıralayarak ismin analizine topluca bir bakış atılabilir ve bir fikir sahibi olunabilir.

C harfi : Konuşma ve yazma yeteneği
A harfi : Atılgan, enerjik
H harfi : Sakin ve durağanlık
İ harfi : Kırılganlığı
T harfi : Duygularını zor ifade edebilme

Kendi İsminizi, Sevgilinizin İsmi İle Birlikte Yazarak Aşk Testi Yapın ve İsim Uyumunu Kontrol Edin!
Acaba adınız sevdiğiniz insanın adı ile ne kadar uyumlu? Sevgilinizin adı sizinkiyle birbirine ne kadar yakışıyor? Bunu anlamak artık çok kolay! Sadece bir iki saniyenizi ayırarak aşağıdaki isim uyumu hesaplayıcısından yapabilirsiniz.
Hesaplayıcıda “Your Name” kısmına kendi adınızı, “His or Her Name” kısmına da sevgilinizin, kardeşinizin, kız arkadaşınızın veya bir dostunuzun ismini yazın. Ardından Test yazan butona tıklayın. Hepsi bu kadar kolay işte!


Show CommentsClose Comments

Leave a comment