İlyas İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi, Yorumları, Karakteri, Kişilik Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda İlyas ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında İlyas ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

Özellik Değeri
İsim İlyas
İlyas İsminin Cinsiyeti Erkek İsmi
İlyas İsminin Kökeni İbranice
İlyas İsmi Kuranda Geçiyor mu? Evet Kuranda Var
İlyas İsminin Türkçe Sözlük Anlamı
  1. yağmurlara hükmeden israil peygamberi. kur'an-ı kerim'de 3 yerde adı geçen peygamberin ismidir. hızır (a.s.) olduğunu söyleyenler vardır
  2. Beni İsrail peygamberlerinden olup, Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen ve Tevrat'ta "Ella" diye mezkur olan bir Peygamberin ism-i mübarekidir. M.Ö. 9. asırda yaşamış olup ondan sonra Elyesa (A.S.) Peygamber olmuştur. İlyas (A.S.), zamanının hükümdarıyla çok mücadele etmiş, çok zaman mağaralarda yaşamış, çok mu'cizeler göstermiştir. (Bak: Meratib-i hayat) (Osmanlıca'da yazılışı: ilyas (aleyhisselâm))

hızır

  1. Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan peygamber.
  2. İşin kolaylıkla yapılmasına yardımcı olan.
  3. Halk inanışlarına göre ölümsüzlüğe kavuşmuş olduğuna inanılan ulu kimse.
  4. 1. yeşil. yeşillik. 2. kehf suresinde 59-81. ayetlerde bahsi geçen ve hz. musa'nın onunla buluşarak imtihan olunduğu şahsın müfessirlerin ekseriyetinin üzerinde ittifakla durdukları ismi. hızır hakkında çok çeşitli rivayetler vardır.
  5. İkinci tabaka-i hayat mertebesine mazhar olan ve Kur'an-ı Kerim tefsirlerinde ismi zikredilen bir zat-ı kerim. (Bak: Meratib-i hayat)
İlyas isminin resimleri

İsmin Analizi:

Kırılgan, sanatsal yetenekleri olan, geçmişte yaşanılan üzüntü ve sıkıntıları unutamayan, algılaması yüksek, mantıklı, hayaller kuran, bu hayallerin bir kısmını projelendirebilen bir kişilik enerjisi verir.

İLYAS Adının Yaygınlığı

İLYAS Türkiye’de en çok kullanılan 340. isim (… 338. nurcan, 339. sezgin, 340. ilyas, 341. hamit, 342. remzi, …). Ülkemizde yaklaşık her1,402 kişiden birinin adı İLYAS ve ismin yaygınlık oranı binde 0.71.

İLYAS adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde06-10-2014 06:03 itibariyle yaklaşık 55,829 kişinin isminin İLYAS olduğu ve İLYAS isimli kişi sayısının her yıl ortalama 844 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

İlyas İsminin Numeroloji Yorumu
Sizin gizil gücünüz iletişimle ilintilidir. Mutluluğunuz ve diğer insanları da huzuru için iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Hayatla oyun oynamayın; başıboşluk eninde sonunda başarısızlığa yol açacaktır. Neşeli, mutlu, etkileyici, nazik ve sevecen birisiniz. Tanıştığınız herkesi etkileme dürtüsü duyarsınız. Bu dürtü insanlara yaşadıkları dünyanın ne kadar zevkli olduğunu gösterme yeteneğinin simgesidir.

Zaman içinde düşündüklerinizi eyleme dönüştürmelisiniz; fakat bunları gerçekleştirirken belli bir düzende uygulamalısınız.

İfadenizi, asıl kendinizi ifade ederek ortaya koyacaksınız. Fikirlerinizi ve hislerinizi ifade etmek için her yolu deneyebilirsiniz. Bu, konuşma ve yazmada kelimeleri kullanarak yapılabilir. Bilgilerinizi insanlara aktarın. 3’ler hayata kaygısız bir hava getirir. Doğanızda öğreniyor olduğunuz şeyler önemlidir ve insanlara aktarılmalıdır.

İlyas ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Alya, Ayas, Gıyas, İhlas, İhya, İlcan, İlgar

İlyas ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de İlyas ismini taşıyan yaklaşık 55.279 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde İlyas ismi en çok kullanılan 340. isim olup, yaklaşık olarak her 1.402 kişiden biri İlyas adını taşımaktadır.

İlyas isminin sitemizde görüntülenme sayısı 37.713. İlyas ismi için yaptığımız ankete katılan 220 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,97. Ziyaretçilerimizden 363 kişi İlyas ismini öneriyor, 45 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 1 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

İlyas ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk iki harfi İlyas ismi ile uyumlu bazı isimler

İlsu, İlteriş, İltemür, İlbaşı, İltifat, İlgün, İlseven, İldemir, İltekin, İlma

Son üç harfi İlyas ismi ile uyumlu bazı isimler

Kıyas, Gıyas, Ayas

İlk ve son harfi İlyas ismi ile uyumlu bazı isimler

İris, İdris, İhlas

İlyas isminin analizi

İlyas isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

İ harfi : Kırılganlığı
L harfi : Sanatsal yeteneğe sahip olma
Y harfi : Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşamak
A harfi : Atılgan, enerjik
S harfi : Hayalperestlik

İlyas isminin numerolojisi

İlyas isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

İ = 12
L = 15
Y = 28
A = 1
S = 22
Toplam = 78

İlyas ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda İlyas ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi İlyas olan önemli kişiler

İlyas Kahraman

İlyas Kahraman, (Doğum Tarihi: 31 Mart 1976 – İstanbul) Türk futbolcu. Galatasaray altyapısında yetişip Gaziantepspor, Denizlispor ve Bursaspor gibi takımlarda oynamış orta saha oyuncusu. Su an 2. Lig’de Eyüpspor’da oynamaktadır.

İlyas Salman

İlyas Salman (14 Ocak 1949; Arguvan, Malatya), Türk sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve yönetmen.

İlyas Tüfekçi

İlyas Tüfekçi (Doğum Tarihi: 3 Şubat 1960, İstanbul) Türk eski millî futbolcu, teknik direktör.

İlyas Karaöz

İlyas Karaöz (Doğum Tarihi: 1919, Yatağan, Muğla, Türkiye), Türk siyasetçi.

İlyas Yılmazer

İlyas Yılmazer (Doğum Tarihi: 27 Ocak 1992, İstanbul), Sağ-Sol Kanat, Oyun Kurucu mevkisinde oynayan Türk futbolcu.

İlyas Çakır

İlyas Çakır (Doğum Tarihi: 1966, İkizdere, Rize, Türkiye), Türk siyasetçi.

İlyas Çakmak

İlyas Çakmak (Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1988, Menemen, İzmir), Türk futbolcu. Şu anda 2. Lig ekiplerinden Göztepe’de kiralık olarak forma giymektedir. Bonservisi Çaykur Rizespor’un elindedir.

İlyas Reis

İlyas Reis (16. yüzyıl) Türk denizcisi. Barbaros Hayreddin Paşa ile Oruç Reis’in kardeşidir. Akdeniz, Mısır ve Kuzey Afrika kıyılarında dolaşmış, bir sefer esnasında Rodos Adası civarında çarpıştığı Rodos Şövalyeleri tarafından vurularak öldürülmüştür.

İlyas Abdullayev

İlyas Abdullayev, Azeri biyolog ve devlet adamı. Azerbaycan SSC Bilimler Akademisi’nde çalışmıştır.

İlyas Aktaş

İlyas Aktaş (Doğum Tarihi: 1940, Sürmene, Trabzon, Türkiye) – (ö. 10 Mayıs 2011, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi.

İlyas Arslan

İlyas Arslan, (Doğum Tarihi: 1956, Sorgun, Yozgat) – (ö. 20 Ekim 2006), Türk siyasetçi.

İlyas Karagöz

İlyas Karagöz (1933 – 2013), Trabzon doğumlu yazar ve düşünür.

İkinci ismi İlyas olan önemli kişiler

Metin İlyas Aksoy

Metin İlyas Aksoy, (Doğum Tarihi: 5 Mayıs 1939, Kastamonu, Türkiye), Türk bürokrat,

Soyadı İlyas olan önemli kişiler

Aşkî İlyas

Aşkî İlyas, asıl adı İlyas, Türk şair (Yenihisar-?,İstanbul 1576). Üsküdar’da oturduğu için Üsküdari lakabıyla da anılır. Babası yeniçeriydi. Küçük yaşta yeniçeri ocağında hizmete başladıysa da Kanuni’nin Belgrad seferinde esir düşünce öldü sanılarak ulufesi kesildi. Kurtulup İstanbul’a geri döndüğünde katiplik yaptı, gözleri kör olduğu için bu meslekte de uzun süre çalışamadı. Zaman zaman Kanuni ve II. Selim’den de yardım aldı. Özellikle murabba ve muhammes olarak yazdığı şiirleri başarılıdır. Divan’ı vardır. Eleştirel tarzı ve üslubuyla ünlenmiştir.

İLYAS KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ İLYAS İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (lyas) göre ilyas ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (yas) göre ilyas ile Uyumlu İsimler :

Son 2 harfine (as) göre ilyas ile Uyumlu İsimler :

abbas elmas barlas aras

BAŞ HARFLERİ İLYAS İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (ilya) göre İLYAS ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (ily) göre İLYAS ile Uyumlu İsimler :

İlk 2 harfine (il) göre İLYAS ile Uyumlu İsimler :

ilker ilhan ilknur ilkay ilhami ilke ilter ilkin ilgen ilksen ilkşan ilgün ilham ilkan ilkkan ilnur ilteriş ilayda ildar ilkgün ilşah ilkgül

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ İLYAS İLE UYUMLU İSİMLER:

‘il’ ile başlayıp ‘as’ ile Biten İsimler :

‘i’ ile başlayıp ‘s’ ile Biten İsimler :

idris

 

İLYAS ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

İLYAS adını oluşturan İ, L, Y, A, S harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 78:

İ
L
Y
A
S
TOPLAM
12
15
28
1
22
78

İLYAS ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1358. ülfet, 1359. ilter, 1360.ilyas, 1361. şerare, 1362. aslihan, … Toplam 50 ismin aritmetik toplamı 78 (Binde 20.23 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

ersin gülay mehmet arkun yücel atılım aygül simden binnaz serin sonel ismail ergün ümit feryal nevim gülin güner tarkan hürcan mazharmemduh mücadele nerime ilgün yener polat rasime rukan salise sertaç ülfet ilter şerare aslihan ayşıl birsel güldane hamdiye ecevit miraymücteba nevhan seray serraf seven tanalp yağız yelin

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayfada yer alan ayrıntılı bilgiler arasında acaba İlyas ismi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de var mı?, acaba İlyas isminin karakter yorumu nedir?, acaba İlyas isminin Türkiye'deki kullanım istatistikleri nedir, kaçıncı sırada yer almaktadır ve kaç kişinin adıdır?, acaba İlyas isminin harf ve kişilik analizi nedir?, acaba İlyas isimli ünlüler kimlerdir?, acaba İlyas ismine benzeyen alternatif isimler nelerdir? gibi diğer sitelerde ancak tek tük bulabileceğiniz bilgilerin hepsini bulacak ve tamamına birden göz atabileceksiniz.

Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

İsmail

Sonraki Sayfa »

İhsan

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir