İbrahim İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi, Yorumları, Karakteri, Kişilik Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda İbrahim ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında İbrahim ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

Özellik Değeri
İsim İbrahim
İbrahim İsminin Cinsiyeti Erkek İsmi
İbrahim İsminin Kökeni Arapça
İbrahim İsmi Kuranda Geçiyor mu? Evet Kuranda Var
İbrahim İsminin Türkçe Sözlük Anlamı
  1. 1. inananların babası. 2. hakların babası. 3. kur'an'da ismi geçen ibrahim peygamber.
  2. İbrahim kelimesi, İbranicede baba anlamına gelen "eb"; ve cumhur demek olan "reham" kelimelerinden meydana gelmiştir. "Ebu-l cumhur" ise; cumhurun babası demektir. Bu ismi meydana getiren kelimelerin ikisinin de hareke veya telaffuzlarını az bir değişiklik yapmakla yine bu manalar Arapçada vardır. Bu da İbranilerle Arapların yakınlıklarına delildir.
  3. Halilullah ve Halil-ür Rahman da denir. Peygamberlerden İshak ve İsmail'in (A.S.) babasıdır. Yirmi sahifelik kitap kendisine nazil olmuştur. Süryanice konuşurdu. Peygamberimizin de (A.S.V.) ceddi idi. Urfa'da doğduğu da rivayet edilir. Zamanın kralı Nemrud tarafından ateşe atılmak istendi, mu'cize olarak ateş onu yakmadı. En şiddetli zamanda dahi Allah'tan başka kimsenin dostluğunu kabul etmediğinden, sadece ondan meded beklediğinden kendisine Halilullah denilmiştir. Sonra Mısır'a ve Kenan iline gitti. Oğlu İsmail (A.S.) ile birlikte Kabe-i Muazzama'yı yeniden inşa' ettiler. Kudüs'te medfun'dur.( $ Ayet-i Kerimesinin delaletine göre, Hazret-i İbrahim ateşe atıldığı zaman, ateşin harareti burudete inkılab etmesi, beşerin keşfettiği yakıcı olmayan mertebe-i nariyeye örnek ve me'hazdır. İ.İ.)(Hazret-i İbrahim Aleyhisselam'ın Nemrud'a karşı imate ve ihyada Güneş'in tulu' ve gurubuna intikali, cüz'i imate ve ihyadan külli imate ve ihyaya intikaldir ve bir terakkidir. O delilin en parlak ve en geniş dairesini göstermektir. Yoksa bir kısım ehl-i tefsirin dedikleri gibi, hafi delili bırakıp, zahir delile çıkmak değildir. M.)
İbrahim isminin resimleri

İsmin Analizi:

Kırılgan, önsezileri güçlü, karar vermekte zorlanan, algılaması yüksek, mantıklı, sakin, durağan, özel hayatında duygusallık hakim olan, ticarete yatkın bir kişilik enerjisi verir.

İBRAHİM Adının Yaygınlığı

İBRAHİM Türkiye’de en çok kullanılan 8. isim (… 6. hakan, 7. hasan, 8. ibrahim, 9. hüseyin, 10. osman, …). Ülkemizde yaklaşık her 135 kişiden birinin adı İBRAHİM ve ismin yaygınlık oranı binde 7.4.

İBRAHİM adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 05-10-2014 06:34 itibariyle yaklaşık 581,863 kişinin isminin İBRAHİM olduğu ve İBRAHİM isimli kişi sayısının her yıl ortalama 8795 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

İbrahim İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz sorumlulukla ilintilidir. Evcil bir insan olmayı öğrenmelisiniz. İnsanları ağırlarken onlara rahat ve mutluluk sunuyorsunuz. Kendinizi başkalarının mutluluğuna adamayın. Herkese ve her şeye karşı olan sevginizde dengeli olmalısınız. Ailenize olan düşkünlük, köleliğe dönüşmek üzere, buna dikkat etmelisiniz. Siz sempatik, cömert, kibar, arkadaş canlısı ve hoş bir insansınız.İfadenizi, sevgi, sorumluluk ve aile hayatı ile ortaya koyacaksınız. Bu devinimdeki insanlar evrensel kardeşlik ülküsünü benimserler ve sevginin yıkıcı bir his olmadığını ispat edeceklerdir. Aynı zamanda dünyada ezilen insanları fark edeceksiniz ve onları savunacaksınız. Bu da zaman zaman otoriteyle mücadele etmenize neden olacaktır.

İbrahim ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Efrahim, Efahim, Fahim, İbra, İbriz, İkram, İsrafil

İbrahim ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de İbrahim ismini taşıyan yaklaşık 576.148 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde İbrahim ismi en çok kullanılan 8. isim olup, yaklaşık olarak her 135 kişiden biri İbrahim adını taşımaktadır.

İbrahim isminin sitemizde görüntülenme sayısı 98.944. İbrahim ismi için yaptığımız ankete katılan 824kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,14. Ziyaretçilerimizden 1.432 kişi İbrahim ismini öneriyor, 152 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 8 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

İbrahim ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi İbrahim ismi ile uyumlu bazı isimler

İbrin, İbrinşak, İbriz, İbra, İbret

Son üç harfi İbrahim ismi ile uyumlu bazı isimler

Efrahim, Mülhim, Abdürrahim, Şehim, Tefhim, Rahim, Fahim, Fehim, Efahim

İlk ve son harfi İbrahim ismi ile uyumlu bazı isimler

İhtiram, İslam, İzhanım, İhtişam, İstem, İncifem, İyem, İkram, İzlem, İlkim

İbrahim isminin analizi

İbrahim isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

İ harfi : Kırılganlığı
B harfi : Ön sezilerinin kuvveti
R harfi : Sert yapıya sahip olma
A harfi : Atılgan, enerjik
H harfi : Sakin ve durağanlık
İ harfi : Kırılganlığı
M harfi : Ticarete yatkınlık

İbrahim isminin numerolojisi

İbrahim isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

İ = 12
B = 2
R = 21
A = 1
H = 10
İ = 12
M = 16
Toplam = 74

İbrahim ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda İbrahim ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi İbrahim olan önemli kişiler

İbrahim Akın

İbrahim Akın (Doğum Tarihi: 4 Ocak 1984, İzmir), Sol açık pozisyonunda görev yapan Türk futbolcu. Süper Lig takımlarından Gaziantepspor’da oynamaktadır. Eski Göztepe kalecisi Erdoğan Akın’ın oğludur.

İbrahim Coşkun

İbrahim Coşkun, (Doğum Tarihi: 3 Mart 1995; Amilly, Fransa), Türk futbolcu. Galatasaray ve Galatasaray U-19 takımında forma giymektedir.

İbrahim Karaca

Prof.Dr.İbrahim Karaca (20 Nisan 1925, Sivrihisar) Ege Universitesi’nin 8’inci rektörü ve Ziraat Fakultesi dekanı’dır.

İbrahim Kaş

İbrahim Kaş (Doğum Tarihi: 20 Eylül 1986 Karabük), defans (stoper ve sağ bek) mevkiinde görev yapan Türk futbolcu. Elazığspor’da forma giymektedir.

İbrahim Necipoğlu

İbrahim Necipoğlu (Doğum Tarihi: 22 Şubat 1992, Bakırköy, İstanbul), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden İstanbul Güngörenspor’da oynamaktadır.

İbrahim Sevinç

İbrahim Sevinç, (Doğum Tarihi: 1985 , Ankara) Türk, Tiyatro , Dizi , Sinema oyuncusudur.

İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses (Doğum adı: İbrahim Tatlı, 1 Ocak 1952, Şanlıurfa), Arap ve Kürt asıllı Türk şarkıcı[1], besteci, yapımcı, oyuncu, televizyon programcısı. Tatlıses Holding yönetim kurulu başkanı “Ayağında Kundura” türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüze kadar otuzdan fazla albüm çıkardı, birçok filmde oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı ve 19 yıl süren İbo Show ‘da sunuculuk yapmıştır. Tatlıses, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ile Orta Doğu’da da tanınmaktadır.[2]

İbrahim Yay

İbrahim Yay,(Doğum Tarihi: 24 Ocak 1988, ,İstanbul), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Sivasspor’un sözleşmeli futbolcusudur ve 2011-12 sezonunda Sivasspor’un ara takımı olan Anadolu Üsküdar’da kiralık olarak oynamaktadır.

İbrahim Adnan Saraçoğlu

İbrahim Adnan Saraçoğlu (1949, Safranbolu), modern tıbbın kabul ettiği pek çok görüşün değişmesinde önemli bir rol oynayan, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji üzerinde uzmanlaşmış bir kimya profesörüdür.

İbrahim Akdağ

İbrahim Akdağ (Doğum Tarihi: 21 Temmuz 1991, Fatih, İstanbul), Türk Futbolcu. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’nın mukaveleli futbolcusudur ve 2010-11 sezonun ikinci devresinde kiralık olarak Pursaklarspor’a oynamaktadır.

İbrahim Akyüz

İbrahim Akyüz (Doğum Tarihi: 7 Nisan 1986, Trabzon, Türkiye) Türk futbolcu. belediye bingölspor’da forma giymektedir.

İbrahim Arıkan (futbolcu)

İbrahim Arıkan (Doğum Tarihi: 21 Şubat 1980 Büdelsdorf, Almanya) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Güngören Belediyespor’da oynamaktadır. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İbrahim Aygen

İbrahim Aygen, Türk basketbolcu (9 Eylül 1965).

İbrahim Ayhan

İbrahim Ayhan (Doğum Tarihi: 10 Şubat 1968, Siverek, Şanlıurfa), Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. dönem Barış ve Demokrasi Partisi Şanlıurfa milletvekilidir.

İbrahim Aziz

İbrahim Aziz, (Doğum Tarihi: 1938[1]) Lefkoşa, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ikamet eden[1] bir Kıbrıs Türkü siyasi analizcidir.[2] Aziz’in 1998 yılında Yeni Kıbrıs Derneği’nin başkanlığını yaptığı bilinmektedir.[2] AKEL’in eski bir üyesidir ve 1981 yılında partiden ihraç edilmiştir.[3][4]

İbrahim Balaban

İbrahim Balaban (1921, Bursa, – *). Ressam, yazar.

İbrahim Baştuğ

İbrahim Baştuğ, (Doğum Tarihi: 11 Mayıs 1964 – Sivas) Şair.

İbrahim Binici

İbrahim Binici, (Doğum Tarihi: 3 Nisan 1962, Suruç, Şanlıurfa), Barış ve Demokrasi Partisi üyesi Türk siyasetçidir.

İbrahim Bodur

H. İbrahim Bodur (Doğum Tarihi: 1928, Yenice, Çanakkale),

İbrahim Burkay

İbrahim Burkay(Doğum Tarihi: 1963,Bursa) Türk sanayici, iş adamı ve girişimci.

İbrahim Bölükbaşı

İbrahim Bölükbaşı (Doğum Tarihi: 1 Aralık 1990, Erzurum), Türk serbest kategoride mücadele eden güreşçidir.

İbrahim Can (oyuncu)

İbrahim Can, ( d. 1972 İstanbul ), Türk tiyatro ve sinema oyuncusudur.

İbrahim Dağaşan

İbrahim Dağaşan (Doğum Tarihi: 15 Haziran 1984, Angers), Fransa doğumlu Türk milli futbolcu, Süper lig takımlarından Antalyaspor’da oynamaktadır.

İbrahim Demir

İbrahim Demir (Doğum Tarihi: 2 Eylül 1995, Trabzon), Türk futbolcu. Şu anda Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor’da forma giymektedir.

İbrahim Demirbağ

İbrahim Demirbağ (Doğum Tarihi: 30 Ekim 1998, İstanbul), Türk futbolcu. Galatasaray A2 takımında görev yapmaktadır.

İbrahim Demirci

İbrahim Demirci (Doğum Tarihi: 1956, Konya), Türk yazar

İbrahim Ege

İbrahim Ege (Doğum Tarihi: 3 Şubat 1983, Erzurum), Türk futbolcu. Orta saha oyuncusudur.

İbrahim Erkal

İbrahim Erkal (Doğum Tarihi: 10 Ekim 1967, Narman, Erzurum), Türk fantezi müzik sanatçısı, bestekar ve dizi oyuncusu.

İbrahim Ferdi Coşkun

İbrahim Ferdi Coşkun, (Doğum Tarihi: 20 Nisan 1987 Gaziantep) Ortasaha (Sağ Kanat) mevkiinde görev yapan Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Gaziantep BB’de forma giymektedir.

İbrahim Fırtına

Halil İbrahim Fırtına, (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1943, Ordu, Türkiye), Türk orgeneral, eski Hava Kuvvetleri Komutanı. 21 Eylül 2012 tarihinde Balyoz darbe planı davasında hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak darbeye eksik teşebbüs sebebiyle verilen ceza ağırlaştırılmış müebbetten 20 yıla düşürüldü. Cezanın onanması durumunda Fırtına’nın rütbeleri de sökülecektir.

İbrahim Genç

İbrahim Genç (Doğum Tarihi: 19 Mart 1984, Kütahya), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Tavşanlı Linyitspor’da oynamaktadır.

İbrahim Hacıosmanoğlu

İbrahim Hacıosmanoğlu (Doğum Tarihi: 1966, Trabzon) Türk iş adamı ve spor yöneticisi.

İbrahim Halil Keser

İbrahim Halil Keser (Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1992 Adıyaman), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor takımında oynamaktadır.

İbrahim Halil Çanakcı

İbrahim Halil Çanakcı (Doğum Tarihi: 1962, Elazığ), Türk bürokrat.

İbrahim Halil Çomaktekin

İbrahim Halil Çomaktekin, (Doğum Tarihi: 1970, Mardin), Türk bürokrat.

İbrahim Karaosmanoğlu

İbrahim Karaosmanoğlu (Doğum Tarihi: 1952). Kocaeli büyükşehir belediye başkanı.

İbrahim Kendirci

İbrahim Kendirci (Doğum Tarihi: 9 Eylül 1986, Gaziantep), Türk oyuncu.

İbrahim Kiras

İbrahim Kiras, şair, yazar, gazeteci. 1968 İstanbul doğumlu.

İbrahim Kutluay

Son güncelleme: 11 Ekim 2013

İbrahim Köse

İbrahim Köse (Doğum Tarihi: 4 Mart 1992, Lahti, Finlandiya), Türk kökenli Fin futbolcu. Şu anda Fin Ykkönen kulübü (Veikkausliiga’dan sonraki en yüksek seviye) FC Ilves’te oynamaktadır.

İbrahim Nami Çağan

İbrahim Nami Çağan (Doğum Tarihi: 1947, Amasya, Türkiye), Türk siyasetçi.

İbrahim Okutan

İbrahim Okutan (Doğum Tarihi: 29 Mart 1959, Adana), Türk eski futbolcu, teknik direktör. Adanaspor ve Malatyaspor’un eski futbolcularındandır.

İbrahim Raci Öksüz

İbrahim Raci Öksüz (Doğum Tarihi: 1957, Bornova, İzmir), Türk oyuncu.

İbrahim Reyhan Özal

İbrahim Reyhan Özal (Doğum Tarihi: 1965, Londra, İngiltere), Türk siyasetçi.

İbrahim Sadri

İbrahim Sadri (Eren) (Doğum Tarihi: 1963), sunucu, televizyoncu, şair ve tiyatrocu.

İbrahim Sesigüzel

İbrahim Sesigüzel (Doğum Tarihi: 1950 Balıkesir – Ölüm Tarihi: 26 Ekim 2003 İstanbul) Türk şarkıcı.

İbrahim Sulemana

İbrahim Sulemana (3 Mart 1991 Accra ) Gana`lı futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Tavşanlı Linyitspor’a oynamaktadır.

İbrahim Sürgülü

İbrahim Sürgülü (doğum 4 Nisan 1993),[1] Türk futbolcu. Türkiye Süper Ligi Takımlarından Sivasspor’da forma giymektedir. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İbrahim Taşyapan

İbrahim Taşyapan (Doğum Tarihi: 28 Haziran 1964, Yeşilhisar, Kayseri), Türk bürokrat.

İbrahim Tez

İbrahim Tez (Doğum Tarihi: 1948, Pazar, Rize, Türkiye), Türk siyasetçi.

İbrahim Tığ

İbrahim Tığ, şair ve gazeteci.

İbrahim Toraman

İbrahim Toraman (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1981; Sivas), Stoper, Sağ bek ve Defansif OrtaSaha mevkiinde görev yapan Türk futbolcu.

İbrahim Turhan (ekonomist)

Dr.Mustafa İbrahim Turhan, (Doğum Tarihi: 1968 İzmir), Borsa İstanbul başkanı.

İbrahim Yavuz

İbrahim Yavuz (Doğum Tarihi: 10 Kasım 1982, İstanbul), İstanbul Güngörenspor’lu Türk futbolcu.

İbrahim Yavuz Yükselsin

Doç. Dr. İbrahim Yavuz Yükselsin, 12 Temmuz 1966’da İstanbul’da doğdu. 1985 yılında girdiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’nden 1990’da mezun oldu ve aynı kurumda önce sözleşmeli olarak (1990) daha sonra (1992) araştırma görevlisi kadrosunda göreve başladı. 1994’de “İsmail Fenni Ertuğrul’un Sözel Taksimleri” başlıklı Yüksek Lisans tezi ile D.E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden mezun oldu ve aynı yıl başladığı doktora öğrenimini 2001’de “Batı Türkiye Romanlarında Kültürel Kimlik, Profesyonel Müzisyenlik ve Müziksel Yaratıcılık” başlıklı doktora tezi ile tamamladı.

İbrahim Yazıcı
İbrahim Yazıcı (orkestra şefi)

İbrahim Yazıcı (1971, Ankara) Türk piyanist ve orkestra şefi.

İbrahim Yaşar Dedelek

İbrahim Yaşar Dedelek (Doğum Tarihi: 1951, Eskişehir, Türkiye), Türk siyasetçi.

İbrahim Yılmaz

İbrahim Yılmaz (Doğum Tarihi: 6 Şubat 1994, Fatih, İstanbul), Türk Futbolcu. İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da oynamaktadir.

İbrahim Çelebi

İbrahim Çelebi, 1966 Kırıkkale, Türkiye doğumlu Türk politikacı. 11 Eylül 2011 tarihinden Anavatan Partisi Genel Başkanı[2]

İbrahim Çelik

İbrahim Çelik (Doğum Tarihi: 12 Mayıs 1980, Karaağaç, Uşak) Türk futbolcu. Denizli Belediyespor’da oynamaktadır.

İbrahim Çelikkol

İbrahim Çelikkol, (Doğum Tarihi: 14 Şubat 1982, İzmit, Kocaeli), Türk dizi ve sinema oyuncusu, eski model.

İbrahim Özefe

İbrahim Özefe (Doğum Tarihi: 1966; Çumra, Konya), Türk bürokrat.

İbrahim Öztürk (futbolcu)

İbrahim Öztürk (21 Haziran 1981, Kayseri) Bursaspor’da oynayan Türk futbolcudur.

İbrahim Üzülmez

İbrahim Üzülmez (Doğum Tarihi: 10 Mart 1974, Kocaeli), defans mevkiinde görev alan Türk eski futbolcu.

İbrahim Şahin (bürokrat)

İbrahim Şahin (Doğum Tarihi: 1962, Amasya, Türkiye), Türk bürokrat.

İbrahim Şahin (futbolcu)

İbrahim Şahin (Doğum Tarihi: 1 Mart 1984, Araklı, Trabzon), Türk futbolcu. Orduspor forması giymektedir. Daha önce Akçaabat Sebatspor, Arsinspor, Gençlerbirliği, Hacettepe Spor Kulübü formaları da giymiştir. 2013 yılında MKE Ankaragücü’ne transfer olmuştur.

İbrahim Şahin (polis)

İbrahim Şahin (Doğum Tarihi: 1956, Tokat), emekli Emniyet Müdürü, Susurluk davası mahkûmu, Ergenekon davası sanığı.

İbrahim Şahin (vali)

İbrahim Şahin, 1966-1968 yılları arası Özalp, 1978-1979 yılları arasında Burhaniye kaymakamlıkları, 1979-1980 yılları arası Siirt, 1981-1984 yılları arasında Mardin, 1984-1985 yılları arasında Erzincan, 1985-1987 yılları arasında Kütahya, 1992-1994 yılları arasında Diyarbakır, 1994-1995 ile 1996-1998 yılları arasında iki kez Giresun valiliği yapmış bürokrattır.

İbrahim Aydın

İbrahim Aydın (Soyadı Kanunu öncesinde: Cihangirzade İbrahim Bey, d. 1874 – Ölüm Tarihi: 1948), Karslı Türk asker ve siyasetçi.

İbrahim Hasanbeyov

İbrahim Hasanbey oğlu Hasanbeyov (Azerice: İbrahim Həsənbəy oğlu Həsənbəyov, Rusça: Ибрагим Гасанбекович Гасанбеков; 25 Ekim 1969, Hasavyurt – 3 Temmuz 1999, Mahaçkale), Azeri futbolcu. Aynı zamanda Rusya vatandaşlığı da vardır.

İbrahim bin Velid

İbrahim bin Velid veya Ebu İshak İbrahim bin Velid (???-750) ( أبو إسحاق إبراهيم بن الوليد). II. Velid’in oğludur. On üçüncü Emevi halifesidir. Kardeşi III. Yezid’i takiben 744 yılında Emevi halifesi olmuş ama sadece iki ay bu görevde kalabilmiştir.

İbrahim (padişah)

İbrahim (Doğum Tarihi: 5 Kasım 1615, İstanbul – Ölüm Tarihi: 18 Ağustos 1648, İstanbul), 18. Osmanlı padişahı ve 97. İslam halifesidir.

İbrahim Tusder

İbrahim Tusder (Doğum Tarihi: 15 Ocak 1915, İstanbul – Ölüm Tarihi: Temmuz 2001[1]), Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İbrahim Arvas

İbrahim Arvas (Doğum Tarihi: 1884, Hakkari – Ölüm Tarihi: 21 Ekim, 1965), Türk siyasetçi.

İbrahim Bedreddin Elmalılı

İbrahim Bedreddin Elmalılı (Doğum Tarihi: 1903, Elmalı, Antalya), (ö. 5 Aralık 1994), Türk siyasetçi.

İbrahim Bilgen

İbrahim Bilgen (2 Mart 1949; Beşiri, Batman[1] – 31 Mayıs 2010; Gazze Şeridi açıklarındaki uluslararası sular, Akdeniz), Türk siyasetçi ve elektrik mühendisi. 31 Mayıs 2010 günü İsrail’in düzenlediği Gazze filosu saldırısında öldürüldü. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

İbrahim bin Mesut

İbrahim bin Mesut (ö. 1099), 1059-1099 yılları arasında hüküm süren Gazne Devleti sultanı.

İbrahim Cevdet Yörük

İbrahim Cevdet Yörük (Doğum Tarihi: 1877, Balıkesir) – (ö. 5 Kasım 1960), Türksiyasetçi.

İbrahim Esat Çakmakkaya

İbrahim Esat Çakmakkaya, (Doğum Tarihi: 1897, Kozlu, Zonguldak) – (ö. 27 Eylül 1950),Türk siyaset adamı.

İbrahim Etem Kılıçoğlu

İbrahim Etem Kılıçoğlu, (Doğum Tarihi: 1922, Tirebolu, Giresun) – (ö. 28 Kasım 1988), Türk siyasetçi.

İbrahim Ethem Akıncı

İbrahim Ethem Akıncı (Doğum Tarihi: 1889, Bulgaristan), – (ö. 11 Mayıs 1950[1]), Türk bürokrat.

İbrahim Ethem Aykut

İbrahim Etem Aykut (Doğum Tarihi: 1887, (r. 1303), İstanbul) – (ö. 1 Mart 1942, Samsun, Türkiye), Türk bürokrat

İbrahim Ethem Menderes

İbrahim Ethem Menderes, (Doğum Tarihi: 1899, Aydın, Osmanlı İmparatorluğu – Ölüm Tarihi: 18 Eylül 1992, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi, Menderes inşaat şirketinin kurucusu.

İbrahim Grantay

İbrahim Grantay (1883, Hanya - ?), Türk siyasetçidir.

İbrahim Gürgen

İbrahim Gürgen (Doğum Tarihi: 1909, Silifke, Mersin) – (ö 3 Eylül 1976), Türk siyaset adamı.

İbrahim Hakkı Paşa

İbrahim Hakkı Paşa (Doğum Tarihi: 1863, İstanbul – Ölüm Tarihi: 29 Temmuz 1918, Berlin) V. Mehmet Reşat saltanatında 12 Ocak 1910 – 30 Eylül 1911 tarihleri arasında bir yıl sekiz ay on dokuz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

İbrahim Hakkı Tolon

İbrahim Hakkı Tolon, (Doğum Tarihi: 1878, İstanbul) – (ö. 2 Aralık 1956), Türk siyasetçi.

İbrahim Haydar Efendi

Haydar Efendi (Doğum Tarihi: 1825 – Ölüm Tarihi: 1885), Türk siyasetçi.

İbrahim Hilmi Paşa

İbrahim Hilmi Paşa veya Keçiboynuzu İbrahim Hilmi Paşa (Doğum Tarihi: 1747, İstanbul – Ölüm Tarihi: 1825 İstanköy), III. Selim saltanatında 14 Kasım 1806 – 18 Haziran 1807 tarihleri arasında yedi ay dört gün sadrazamlık ve çeşitli eyalet valiliği ve bu arada Girit valiliği yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

İbrahim Hilmi Senil

İbrahim Hilmi Senil, (Doğum Tarihi: 13 Temmuz 1903, Kandiye, Girit – Ölüm Tarihi: 25 Şubat 1981), Türk hukukçu.

İbrahim Kaypakkaya

İbrahim Kaypakkaya (Doğum Tarihi: 1949 Karakaya, Sungurlu, Çorum – Ölüm Tarihi: 18 Mayıs 1973, Diyarbakır), Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist’in kurucusu olan devrimci. Komünistler arasında kimi zaman İbo olarak anılır.

İbrahim Kazım Tahtakılıç

İbrahim Kazım Tahtakılıç (Doğum Tarihi: 1871, Uşak) – (ö. 30 Eylül 1937), Türk siyasetçi.

İbrahim Kelle

İbrahim Kelle (Doğum Tarihi: 1897, Beykoz, İstanbul – Ölüm Tarihi: 2 Şubat 1965, Beykoz, İstanbul), Türk futbolcu ve yönetici.

İbrahim Kirazoğlu

İbrahim Kirazoğlu (Doğum Tarihi: 1919, Kayseri) – (ö. 5 Şubat 1988), Türk siyaset adamı.

İbrahim Mete

İbrahim Mete (Doğum Tarihi: 1876, Ceyhan, Adana) – (ö. 14 Şubat 1942), Türk siyasetçi.

İbrahim Muhammadu Maccido

İbrahim Muhammadu Maccido (Doğum Tarihi: 1928 – Ölüm Tarihi: 29 Ekim 2006) Nijerya’daki Müslümanların ruhani lideri, Sokoto Sultanı.

İbrahim Nazzam

İbrahim Nazzam (Doğum Tarihi: 775, Ölüm Tarihi: 845) (tam adı İbrahim ibn Sayyar al-Nazzam) 775’de Irağ’ın Basra şehrinde doğdu, 845’te Bağdat’da öldü. Filozof ve teolog. Ebu’l-Huzeyl gibi Mutezile filzoflarının önemli ve özgün isimlerinden biridir.

İbrahim Necmi Dilmen

İbrahim Necmi Dilmen (Doğum Tarihi: 1889, Selanik – Ölüm Tarihi: 1945, Ankara), Türk dilbilimci ve edebiyat tarihçisi.

İbrahim Peçevî

İbrahim Peçevî veya Peçuylu İbrahim Efendi (1572 – 1650), Macaristan doğumlu Osmanlı tarihçisidir.

İbrahim Rauf Ayaşlı

İbrahim Rauf Ayaşlı [1] (Doğum Tarihi: 1879, Ayaş, Ankara) – (ö. 3 Ağustos 1953), Türk siyasetçi.

İbrahim Sıtkı Hatipoğlu

İbrahim Sıtkı Hatipoğlu , (Doğum Tarihi: 1924, Polatlı – Ölüm Tarihi: 17 Aralık 2010), Türk bürokrat ve siyasetçi.

İbrahim Sıtkı Yırcalı

İbrahim Sıtkı Yırcalı (Doğum Tarihi: 1908, Balıkesir, Türkiye) – (ö. 29 Aralık 1988) Türk siyasetçi.

İbrahim Subaşı (Antalyalı)

İbrahim Subaşı (Doğum Tarihi: 1914, Elamlı/Camicedit) – (ö. 28 Eylül 1989), Türk siyasetçi.

İbrahim Subaşı (Tokatlı)

İbrahim Subaşı (Doğum Tarihi: 1926, Niksar, Tokat) – (ö. 7 Şubat 2012, İstanbul), Eski İstanbul vaizi, din adamı.

İbrahim Süreyya Yiğit

İbrahim Süreyya Yiğit (Doğum Tarihi: 1880 İstanbul Türkiye – Ölüm Tarihi: 4 Kasım 1952), Türk yönetici ve siyasetçi.

İbrahim Tennuri

İbrahim Tennuri;, (? Amasya – 1482 Kayseri ), 15. yüzyıl tasavvufçularından, Aşık takma adıyla şiirler yazmıştır, Amasya ‘da doğmuş, 1482`de Kayseri’de ölmüştür.

İbrahim Turhan (siyasetçi)

İbrahim Turhan, (Doğum Tarihi: 1880, Mardin) – (ö. 9 Ağustos 1968), Türk siyasetçi, Birinci Meclis mebusu.

İbrahim Yazıcı (siyasetçi)

İbrahim Yazıcı (Doğum Tarihi: 28 Ocak 1948, Bursa – Ölüm Tarihi: 7 Mayıs 2013, Bursa), Türk siyasetçi ve spor adamı.

İbrahim Çolak

İbrahim Çolak, (1881, İstanbul – 1944), Türk asker, siyasetçi. Kurtuluş Savaşı’na katılan üst dereceli komutanlardan birisidir. Savaştan sonra milletvekili olarak görev yapmıştır.

İbrahim Örs

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

İbrahim Şevki Atasagun

İbrahim Şevki Atasagun, (Doğum Tarihi: 1899, İstanbul, Türkiye) – (ö. 28 Mayıs 1984), Türk siyasetçi ve doktor.

İbrahim Şinasi

İbrahim Şinasi (5 Ağustos 1826 – 13 Eylül 1871), Osmanlı Devleti zamanında İstanbul kentinde doğan gazeteci, şair ve tiyatro yazarı.[1]

İkinci ismi İbrahim olan önemli kişiler

Enver İbrahim (siyasetçi)

Anwar Ibrahim (Doğum Tarihi: 10 Ağustos 1947, Cherok Tok Kun, Penang), Malezyalı siyasetçi, Malezya eski başbakan yardımcısı ve eski maliye bakanıdır. 2008 yılında, TIME dergisinin yaptığı dünyadaki en etkili 100 kişi listesinde yer almıştır.[1]

Halil İbrahim Eren

Halil İbrahim Eren, (Doğum Tarihi: 20 Ocak 1956, Tekirdağ), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Ankaragücü ve Gençlerbirliği ve Samsunspor’un eski futbolcularındandır.

Halil İbrahim Akpınar

Halil İbrahim Akpınar (Doğum Tarihi: 10 Şubat 1963, Türkoğlu, Kahramanmaraş, Türkiye), Türk bürokrat.

Halil İbrahim Akça

Halil İbrahim Akça (Doğum Tarihi: 1963, Sivas-Yıldızeli) İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı’nda 1989 yılında Planlama Uzman Yardımcısı olarak işe başladı. 1992-1994 yılları arasında ABD’de University of Delaware’de Ekonomi Master’ı yaptı ve 1996 yılında Planlama Uzmanı oldu. Master araştırmasını Bütçe Açıklarının Enflasyon Üzerindeki Etkisi, Uzmanlık Tezini ise Türkiye’de Döviz Kurunun Belirleyicileri konusunda yaptı.

Halil İbrahim Daşöz

Halil İbrahim Daşöz, (Doğum Tarihi: 1959, Toprakkale, Osmaniye, Türkiye), Türk bürokrat.

Halil İbrahim Dinçdağ

Halil İbrahim Dinçdağ, eski hakem ve radyo programcısı.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil İbrahim Özcan

Halil İbrahim Özcan (Doğum Tarihi: 15 Haziran 1987, İstanbul), Türk şarkıcı, tiyatrocu.

Halil İbrahim Kara

Halil İbrahim Kara (Doğum Tarihi: 26 Eylül 1972, Kocaeli), Türk eski millî futbolcu. Kocaelispor’da uzun yıllar forma giymiştir. Özellikle Kocaelispor’la elde ettiği başarılardan dolayı kulübün efsane futbolcuları arasında gösterilmektedır. Son olarak misafirliğe gittiği evin balkonundan düşerek hastaneye kaldırılmasıyla gündeme geldi ve vücudunda birkaç kırıklarla ölümden döndü.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Halil İbrahim Pekşen

Halil İbrahim Pekşen (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1993, Havza), kariyerini Eyüpspor’da sürdürmekte olan Türk futbolcu.

Murat İbrahim Uslu

Murat İbrahim Uslu (Doğum Tarihi: 17 Temmuz 1978, Gülşehir, Nevşehir) Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden Adıyamanspor’da oynamaktadır.

Ömer İbrahim Ğalavanci

Ömer İbrahim Ğalavanci (عمر ابراهیم غلاونجی, d. 1954 Tartus, 2011 tarihinden itibaren hizmet veren, Suriye Yerel Yönetimler Bakanıdır. Daha önce Konut ve İnşaat Bakanı olarak görev yaptı. Eski Suriye Başbakanı Riyad Ferid Hicab’ın Ağustos 2012’de ülkeyi terkedip kaçmasından sonra geçici bir hükümette Suriye başbakanı olarak görevlendirilmiştir.[1] 6 Ağustos – 9 Ağustos 2012 tarihleri arası görevde kalmıştır. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Bayburtlu Kara İbrahim Paşa

Kara İbrahim Paşa; (ö. 1687 Rodos) Avcı Mehmet saltanatında, 15 Aralık 1683 – 18 Aralık 1685 tarihleri arasında iki yıl dört gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

Damat İbrahim Paşa

Damat İbrahim Paşa, (Doğum Tarihi: ? – Ölüm Tarihi: 10 Temmuz 1601) Sultan III. Mehmet saltanatı döneminde 4 Nisan 1596-27 Ekim 1596, 5 Aralık 1596-3 Kasım 1597 ve 6 Ocak 1599-10 Temmuz 1601 tarihleri arasında üç kez, toplam üç yıl on bir ay yirmi yedi gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Halil İbrahim Karal

Halil İbrahim Karal, (Doğum Tarihi: 1924 Mestanlı, Bulgaristan – Ölüm Tarihi: 20 Temmuz 2000 Ankara). Türk asker, sosyolog, siyasetçi.

Halil İbrahim Karaoğlanoğlu

Halil İbrahim Karaoğlanoğlu, (Doğum Tarihi: 1924 Tavas, Denizli- Ölüm Tarihi: 1974, Kıbrıs) Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı’nın komutanı.

Halil İbrahim Kuzucu

Halil İbrahim Kuzucu (Doğum Tarihi: 1962, Konya – Ölüm Tarihi: 11 Aralık 2007, İzmir), eski Türk basketbolcu. 1990’lı yıllarda Show Tv ana haber bültenlerinde yer verilen haber şakalarında yer alarak geniş kitlelerce beğeni kazanmıştır.

Halil İbrahim Nakıpoğlu

Kazım Hüsnü Bey, ya da Halil İbrahim Nakıpoğlu[1] (Doğum Tarihi: 1881, Konya) – (ö. 19 Şubat 1934), Türk siyasetçi.

Halil İbrahim Özkaya

Halil İbrahim Özkaya, (Doğum Tarihi: 1892, Antalya, Türkiye), (ö. 26 Ocak 1972, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi Öğretmen.

Hoca İbrahim Paşa

Hoca İbrahim Paşa (o. 1713, Edirne) III. Ahmet saltanatında, 6 Nisan 1713 – 27 Nisan 1713 tarihleri arasında yirmi bir gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

I. İbrahim (Şirvanşah)

I İbrahim (1382 – 1417 arası hükümdar) Derbendid Hanedanı’ndan Şirvanşahlar Devleti hükümdarı.

Kabakulak İbrahim Paşa

Kabakulak İbrahim Paşa I. Mahmut saltanatında, 22 Ocak 1731 – 10 Eylül 1731 tarihleri arasında yedi ay ondokuz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. Kabakulak İbrahim Paşa Patrona Halil ve ekibini tasfiye eden paşa olarak tarihinde yerini almıştır.

Karamanoğlu II. İbrahim Bey

Karamanoğlu II. İbrahim Bey, Karamanoğulları Beyliği’nin 17. beyi. 1423 ve 1464 yılları arasında beylik yapan İbrahim Bey dönemi Osmanlı Devleti ile Karamanoğulları Beyliği ilişkilerinin en gergin olduğu dönemdir.[1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Kavalalı İbrahim Paşa

Kavalalı İbrahim Paşa (Doğum Tarihi: 1789, Kavala – Ölüm Tarihi: 10 Kasım 1848, Kahire), kazandığı askeri başarılarla Mısır’da Kavalalı yönetiminin yerleşmesinde önemli rol oynayan Mısır valisi.

Moralı İbrahim Halil Paşa

Moralı İbrahim Halil Paşa (Doğum Tarihi:1818, Ölüm Tarihi: 9 Mart 1889) Osmanlı döneminde iki kez Bahriye Nazırlığı, valilik ve meclis üyeliği yapmış bir devlet adamıdır[1].

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa (Doğum Tarihi: 1660 – Ölüm Tarihi: 1730 İstanbul), III. Ahmet saltanatında, 9 Nisan 1718 – 1 Ekim 1730 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı. İsmi Lale Devri ve Nevşehir ile özdeşleşmiştir. Enderun’dan yetişen sadrazamların on üçüncüsü ve Osmanlı sadrazamlarının yüz otuzuncusudur.

Nureddin İbrahim Konyar

Nurettin Paşa (Nureddin İbrahim Konyar veya “Sakallı” Nurettin Paşa; 1873, Bursa – 18 Şubat 1932, İstanbul), Türk Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarındandır. Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren kadro içinde sakallı tek kişi olduğundan bu lakapla anılagelmiştir. Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Pargalı İbrahim Paşa

Pargalı İbrahim Paşa, Makbul İbrahim Paşa, Frenk İbrahim Paşa ya da öldürüldükten sonraki ünvanıyla Maktul İbrahim Paşa (1493, Parga – 15 Mart 1536, İstanbul) I. Süleyman saltanatı döneminde 27 Haziran 1523 – 15 Mart 1536 arasında sadrazamlık yapmış, önemli siyasal ve askeri olaylarda rol oynamış Osmanlı devlet adamı. Eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Hatice Sultan’dır. [1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Uzun İbrahim Paşa

Uzun İbrahim Paşa (Doğum Tarihi: ? – Ölüm Tarihi: Macaristan, 1683), Osmanlı ordusunun komutanlarından ve vezirlerinden biridir. Arnavut asıllıdır ve Yeniçerilikten yükselmiştir.

Şeytan İbrahim Paşa

Şeytan İbrahim Paşa ya da Melek İbrahim Paşa (ö. 3 Aralık 1685) Osmanlı devlet adamı.Mısır, Şam, Mora, Erzurum, Diyarbakır valiliği yaptı. 1683-1685 yıllarında Osmanlı egemenliğindeki Budin (Budapeşte) kentini savunan birliklerin kumandanıydı[1].

Soyadı İbrahim olan önemli kişiler

Enver İbrahim
Ebu İshak İbrahim

Ebu İshak İbrahim (Doğum Tarihi: ? – Ölüm Tarihi: 12 Kasım 966, Gazne), 963-966 yılları arasında hüküm süren Gazne Devleti sultanı.

Hergeleci İbrahim

Hergeleci İbrahim (1848; Razgrad – 1915, Edirne)

İBRAHİM KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ İBRAHİM İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 6 harfine (brahim) göre ibrahim ile Uyumlu İsimler :

Son 5 harfine (rahim) göre ibrahim ile Uyumlu İsimler :

abdürrahim ferahimSon 4 harfine (ahim) göre ibrahim ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (him) göre ibrahim ile Uyumlu İsimler :

şehim fehimSon 2 harfine (im) göre ibrahim ile Uyumlu İsimler :

selim yeşim evrim nedim devrim kerim sevim saim salim naim halim rasim haşim besim abdülkerim alim samim hakim zaim birim nevim hayim medaim neslim iklim erdim erim nesim serim

BAŞ HARFLERİ İBRAHİM İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 6 harfine (ibrahi) göre İBRAHİM ile Uyumlu İsimler :

İlk 5 harfine (ibrah) göre İBRAHİM ile Uyumlu İsimler :

İlk 4 harfine (ibra) göre İBRAHİM ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (ibr) göre İBRAHİM ile Uyumlu İsimler :

İlk 2 harfine (ib) göre İBRAHİM ile Uyumlu İsimler :

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ İBRAHİM İLE UYUMLU İSİMLER:

‘ibr’ ile başlayıp ‘him’ ile Biten İsimler :

‘ib’ ile başlayıp ‘im’ ile Biten İsimler :

‘i’ ile başlayıp ‘m’ ile Biten İsimler :

irem islam iklim ilham istem ikram imam

 

İBRAHİM ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

İBRAHİM adını oluşturan İ, B, R, A, H, İ, M harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 74:

İ
B
R
A
H
İ
M
TOPLAM
12
2
21
1
10
12
16
74

İBRAHİM ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 1184. altuğ, 1185. savaş, 1186. ibrahim, 1187. ayşem, 1188. aybanu, … Toplam 30 ismin aritmetik toplamı 74 (Binde 12.14 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

osman abdullah altuğ savaş ayşem aybanu aysen şeyma bengül kıvanç yaşar harun nazım mehlika mennan faysal münci nezih korcan rohat ruhan sadiye tufan izol behlül taycan vahit zeran zilan

 Hz. İbrahim’in 100 yaşına kadar isminin Avram olduğu söyleniyor. Buna göre ayetlerde ona İbrahim denilmesi bir hata değil midir?

Hz. İbrahim’in isminin, daha önceki kitaplarda Ebrahem, Ebram ve benzeri şekillerde olduğu bilinmektedir.

Ancak, Kur’an’ın İbranice, Süryanice ve benzeri yabancı kökenli isimleri, Arapça’ya uygun yeni bir formatla takdim ettiği bilinmektedir. Örneğin;Muses/Musaş ismini Musa; Yesu ismini İsa, Şelom ismini Süleyman olarak değiştirmiştir. Hz. İbrahim’in ismi de bu kuralın dışında değildir. (bk. Niyazi Beki. Kur’an’daki İsimlerin Esrarı)

Dolayısıyla Kur’an’da bir hata değil, hikmetli bir tasarruf söz konusudur.

Ayrıca bir insanın adı, önceden farklı olsa bile, en son hangi ad ile anılmışsa, kalan hayatında ve hayatından sonraki dönemlerde en son adıyla anılması hikmete daha uygundur. Bu açıdan İbrahim ismiyle Kur’an’da anılmasında ayrı bir hikmet söz konusudur.

Diğer taraftan, aynı şahıstan söz ederken hep aynı ismi kullanmak da ayır bir hikmet gereğidir. Dinleyenlerin aynı kişiden bahsedildiği konusunda bir şüpheye düşmemeleri gerekir. Böylece maksat ve hikmet yerine gelmiş olur. Zaten önemli olan ismin sahibidir. Buna işaret eden ve doğru anlamayı sağlayan isim tercih edilmiştir.

Bununla beraber, Avram, Ebrahem, Ebram ve benzeri şekillerde ifade edilen ismin, aslında İbrahim olma ihtimali de çok yüksektir. Nitekim İbrahim ismi ileHz. İbrahim aleyhisselamın özellikleri arasında muhteşem bir benzerlik ve harika bir uyum vardır.

İslam alimlerinin bildirdiğine göre, İbrahim kelimesinin anlamı gerek Suryânîce’de ve gerekse Arapça’da aynı anlamda olup, “merhametli, yufka yürekli baba” mânâsına gelir.” (bk. el-Kurtubi, II/96)

Süheylî gibi bazı müfessirlerin belirttiğine göre Süryanice ile Arapça dili İbrahim kelimesinde olduğu gibi pek çok yerde birbirine uyar.

Hz. İbrahim’in bu sözlük anlamını pekiştiren bir husus da, onun bütün çocuklara merhametli bir baba şeklinde yaklaştığını ve hanımı Sare ile birlikte berzah aleminde kıyamete kadar ölüp oraya gelen çocuklarla ilgilenmekte olduğunu gösteren rivayetlerdir. (bk. el-Kurtubi, a.y.)

Ayrıca -Kur’an’da geçtiği üzere- kendisinden sonra gelen peygamberlerin de onun soyundan gelmiş olmaları, onun şefkatli baba unvanını pekiştirmektedir.

Bakara Suresinin 124. ayetinde geçen ve Hz. İbrahim’in pederane şefkatini gösteren “Ve min zürreyeti”(benim soyumdan da insanlara önder yap)ifadesi bu anlama ışık tutmaktadır.

Ayetin meali şöyledir: “Bir zamanlar Rabbi İbrahim’i bir takım kelimelerle sınamış, onları tam olarak yerine getirince; (Allah da ona): Ben seni insanlara önder yapacağım, demişti. (İbrahim ise), soyumdan da (önder yap) dedi. Allah ahdim zalimlere ermez, buyurdu.”

Bu ifadelerde İbrahim kelimesinin Eb-Rahim (Merhametli bir baba)sözcüklerinden meydana geldiğini söyleyen görüşlerin doğruluğunu destekleyen ipuçlarına işaret edilmektedir. Neslinden olan peygamberler bunun şahitleridir.

Kitab-ı mukaddes’in tefsircileri de İbrahim kelimesinin “yüce baba, cumhurun babası” anlamında olduğunu söylemişlerdir. (bk. Tekvin, Bap 17/5 (haşiye).

Allah dostu, şefkat dolu, Pegamberlerin babası ve özellikle alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (asm)’in merhametli Atası olan Hz. İbrahim (a.s)’in Kur’an’daki yerini gösteren şu tablo da Kur’an’ın i’cazı açısından görülmeye değer:

1. Adı İbrahim’dir. Yufka yürekli, merhamet dolu baba anlamına gelir. Bu manayı ifade etmek üzere Kur’an iki yerde onu Evvâh olarak vasıflandırmaktadır:“Şüphesiz ki İbrahim çok şefkatli ve çok ağırbaşlı/yumuşak huylu (halim-selim) bir insandır.” (Tevbe, 9/114)  “Şüphesiz ki İbrahim çok ağırbaşlı, çok şefkatli ve içtenlikle Allah’a yönelen bir kimsedir.” (Hud, 11/75)

Elmalılı Hamdi’nın bildirdiğine göre, yukarıdaki ayetlerde geçen Evvâh kelimesine değişik anlamların verilmesine rağmen genelde hepsinin ortak özelliği yumuşak kalpli, merhametli bir insanı tarif etmesidir. “Bundan dolayı son devir tefsir alimleri bunun yürek yufkalığından, merhamet ve şefkatten kinaye olduğunu söylemişlerdir.” (bk. Yazır, 4/415, I/405)

2. Kur’an’ın kendine has yazımında İbrahim kelimesinin ebced değeri, 258’dir. Arapçada, şefkatli, merhametli anlamına gelen Rahim kelimesininebced değeri de 258‘dir.

3. Bu anlamı ifade eden Evvâh kelimesinin son olarak geçtiği ve İbrahim isminin de yer aldığı Hûd suresinin 75. âyeti, Kur’an’ın 1548. âyetidir ki, bu sayı, 6×258’dir.

4. Bütün Kur’an’da 258 numaralı âyet tek bir tane olup Bakara suresi’ndedir. Bu âyet, ebced değeri 258 olan İbrahim ismine tahsis edilmiştir. Üstelik bu isim adı geçen yerde üç defa tekrarlanmıştır:

“Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrud’u) görmedin mi! İşte o zamanİbrahim: Rabbim, hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: “Ben de hayat verir ve öldürürüm, demişti. İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir, haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kâfir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez.”

5. Kur’an’ın 258. sayfası, ebced değeri 258 olan İbrahim suresine aittir.

6. İbrahim Sûresinde İbrahim ismi sadece bir defa söz konusu yapılmış ve 258. sayfanın hemen karşısında yer almıştır.

Bunları da dikkate aldığımızda onun değişik isimleri olsa bile, Kur’an’da İbrahim ismiyle anılmasının ne kadar hikmetli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayfada yer alan ayrıntılı bilgiler arasında acaba İbrahim ismi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de var mı?, acaba İbrahim isminin karakter yorumu nedir?, acaba İbrahim isminin Türkiye'deki kullanım istatistikleri nedir, kaçıncı sırada yer almaktadır ve kaç kişinin adıdır?, acaba İbrahim isminin harf ve kişilik analizi nedir?, acaba İbrahim isimli ünlüler kimlerdir?, acaba İbrahim ismine benzeyen alternatif isimler nelerdir? gibi diğer sitelerde ancak tek tük bulabileceğiniz bilgilerin hepsini bulacak ve tamamına birden göz atabileceksiniz.

Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

İkra

Sonraki Sayfa »

İclal

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir