Hamza İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi, Yorumları, Karakteri, Kişilik Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda Hamza ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında Hamza ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

Özellik Değeri
İsim Hamza
Hamza İsminin Cinsiyeti Erkek İsmi
Hamza İsminin Kökeni Arapça
Hamza İsmi Kuranda Geçiyor mu? Evet Kuranda Var
Hamza İsminin Türkçe Sözlük Anlamı
 1. Aslan, güçlü adam.
 2. İslam tarihinde Hz. Muhammed’in amcası.
 3. 1. arslan. 2. heybetli, azametli demektir. - hz. peygamber'in amcası, mekke döneminde müslüman olmuş, uhud savaşı'nda vahşi tarafından şehid edilmiştir.
 4. İstemek. Arzu etmek.
 5. Abdulmuttalib'in oğlu olup, Resulüllah'ın (A.S.M.) amcasıdır. Önceleri, İslam dinine karşı olanlarla beraberdi. Ebucehil'in İslam düşmanlığını çok ileri götürmesi karşısında, imana girip Ebucehil ve din düşmanlarına karşı çıktı ve İslam'a büyük hizmetleri oldu. Uhud Gazası'nda 57 yaşında iken şehid edildi.

güçlü

 1. Gücü olan, kuvvetli, yavuz Örnek: Hele kendini güçlü hissederse, tetik ol, basbayağı saldırganlaşır. A. İlhan
 2. Şiddeti çok olan.
 3. Etkisi, önemi büyük olan, sözü geçer, forslu.
 4. Nitelikleri ile etki yaratan, etkili Örnek: Kitabında ne kadar güçlü ve üslup sahibi bir yazar olduğunu belgeler. H. Taner
 5. Gücü çok olan.
 6. Etkili, önemli, nitelikli.
 7. Şiddetli.
 8. 1. gücü olan kuvvetli zorlu. 2. bir musiki dizisinde duraktan sonraki en önemli perde.

heybetli

 1. Görünüşü korku ve saygı uyandıran.
 2. Büyük, ulu, azametli Örnek: Biz onların yorgun ve durgun bile olsa, düzgün ve heybetli hâllerini görüyorduk. A. Ş. Hisar

azametli

 1. Ulu, çok büyük.
 2. Gururlu.
 3. Görkemli, heybetli.
 4. Debdebeli.
 5. Çalımlı, kurumlu Örnek: Hatta biraz da azametli, kibirli muamelesi bana epeyce garip görünmüştü doğrusu. Y. K. Karaosmanoğlu
Hamza isminin resimleri

İsmin Analizi:

Hayattan sert ders alan. Son derece güçlü ve mücadeleci bir yapıya sahip olan. Algılaması yüksek. Mantığını yerine göre çok iyi kullanabilen. Pratik bir zekâya sahip. Akademik anlamda okumayı ve kendini geliştirmeyi son derece seven bunun için mücadele eden.

HAMZA Adının Yaygınlığı

HAMZA Türkiye’de en çok kullanılan 482. isim (… 480. gülden, 481. gülsüm, 482. hamza, 483. hanife, 484. hayriye, …). Ülkemizde yaklaşık her 2,265 kişiden birinin adı HAMZA ve ismin yaygınlık oranı binde 0.44.

HAMZA adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 01-10-2014 00:10 itibariyle yaklaşık 34,591 kişinin isminin HAMZA olduğu ve HAMZA isimli kişi sayısının her yıl ortalama 523 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Hamza İsminin Numeroloji Yorumu
Gizil gücünüz tümüyle hizmet ve düzenle ilintilidir. Güvenilir biri olduğunuzu diğer insanlara ispatlayın. Düzenli, yardımsever, dürüst ve samimi bir insansınız. Önemli işler başarmak için buradasınız. Yoğun ve uzun saatler boyu çalışarak ve pratikliğinizi kullanarak bunu başarabilirsiniz.

İfadenizi, irade gücünüzle ortaya koyacaksınız. Bu üstünlük taslamak anlamına gelmez. Tanrısal iradenin olumlu bir uyumudur. Tinsel olaylara pratik bir şekilde yaklaşacaksınız. Kişisel maddi çıkarlarınızı önemsemeyin. 4 yapıcının sayısıdır ve size sadık kalacak herhangi bir örgütlenmenin kurulmasına yardımcı olacaksınız.

Hamza ismine benzeyen isimler

Bu bölümde listelenen isimler sitemize özel geliştirilmiş bir algoritmanın sonucu olup, cinsiyet ve karakter bakımından en uygun isimler hedeflenmiştir.
Gaza, Haman, Hamdi, Hami, Hamid, Hamid, Hamil

Hamza ismine ait istatistiki bilgiler

Türkiye’de Hamza ismini taşıyan yaklaşık 34.257 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Hamza ismi en çok kullanılan 482. isim olup, yaklaşık olarak her 2.265 kişiden biri Hamza adını taşımaktadır.

Hamza isminin sitemizde görüntülenme sayısı 70.313. Hamza ismi için yaptığımız ankete katılan 346kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,32. Ziyaretçilerimizden 1.147 kişi Hamza ismini öneriyor, 99 kişi ise önermiyor. Ziyaretçilerimiz bu isim için 11 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Hamza ismi ile uyumlu İsimler

Bu bölümde listelenen isimler harf benzerlikleri dikkate alınarak her alt başlıkta en fazla 10 adet olacak şekilde rastgele getirilmiştir.

İlk üç harfi Hamza ismi ile uyumlu bazı isimler

Hamiye, Hamdullah, Hamase, Hamaset, Hamid, Hamdiye, Hammad, Hamit, Hamdi, Hamid

Son iki harfi Hamza ismi ile uyumlu bazı isimler

Kaza, Mimoza, Rıza, Murtaza, Ayza, İrza, Lahza, Ravza, Koza, Ruhfeza

İlk ve son harfi Hamza ismi ile uyumlu bazı isimler

Hüsna, Hüma, Huda, Hansa, Hafaza, Hülya, Hüma, Hafsa, Hasna, Hatıra

Hamza isminin analizi

Hamza isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

H harfi : Sakin ve durağanlık
A harfi : Atılgan, enerjik
M harfi : Ticarete yatkınlık
Z harfi : Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik
A harfi : Atılgan, enerjik

Hamza isminin numerolojisi

Hamza isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

H = 10
A = 1
M = 16
Z = 29
A = 1
Toplam = 57

Hamza ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Hamza ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Hamza olan önemli kişiler

Hamza Çakır

Hamza Çakır, (Doğum Tarihi: 9 Haziran 1985, Köln), Almanya’da yetişmiş Türk futbolcu.

Hamza Akaydın

Güray Gündoğdu (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1978 Of, Trabzon) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Güngören Belediyespor’da oynamaktadır. Memleketi Trabzon’un plaka kodu olan 61 numaralı formayı giymektedır.

Hamza Gezmiş

Hamza Gezmiş (Doğum Tarihi: 9 Mayıs 1979 Borçka, Artvin), Türk futbolcu. Göztepe SK’de oynamaktadır.

Hamza Türkmen

Müslüman düşünür, yazar ve aktivist.

Hamza Yerlikaya

Hamza Yerlikaya (Doğum Tarihi: 3 Haziran 1976; Kadıköy, İstanbul) FILA tarafından “Asrın Güreşçisi” unvanı verilmiş Türk Grekoromen güreşçi.

Hamza Hamzaoğlu

Hamza Hamzaoğlu, (Doğum Tarihi: 15 Ocak 1970, Gümülcine, Yunanistan), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör. Süper Lig ekiplerinden Akhisar Belediyespor’un teknik direktörü ve Türkiye Millî Futbol Takımı baş yardımcı antrenörüdür.

Hamza bin Abdulmuttalib

Hamza bin Abdülmuttalib (Arapça: حمزة بن عبد المطلب), Muhammed’in amcası ve ilk müslümanlardandır. Künyesi, Ebu Ammâre (Umare) ve Ebu Ya’la olup, lakâbı Esedullah “Allah’ın arslanı”dır. Aynı zamanda Muhammed’in süt kardeşidir. Annesi Hale, Peygamberin annesi Âmine’nin amcasının kızıdır. Hamza Muhammed’den iki ya da dört yıl önce doğmuştur. Hicretten yedi sene önce 615’te Müslüman oldu. 625 (H.4) yılında Uhud Savaşında şehit oldu.

Hamza Hâmid Paşa

Tevkii Hamza Hamit Paşa, III. Mustafa saltanatında 8 Nisan 1763 – 1 Kasım 1763 tarihleri arasında altı ay yirmi üç gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.[1][2] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Hamza Yanılmaz

Hamza Yanılmaz (Doğum Tarihi: 3 Ocak 1963, Palu, Elazığ – Ölüm Tarihi: 22 Mart 2011, Ankara[1]), Türk siyasetçi.

İkinci ismi Hamza olan önemli kişiler

Silahdar Mahir Hamza Paşa

Mahir Hamza Paşa (1727, Develi – 30 Nisan 1771, Gelibolu) III. Mustafa saltanatında 7 Ağustos 1768-20 Ekim 1768 tarihleri arasında iki ay on dört gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. [1] Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

HAMZA KELİMESİNİ İÇİNDE BÜTÜN OLARAK İÇEREN İSİMLER:

Yok

SON HARFLERİ HAMZA İLE UYUMLU İSİMLER:

Son 4 harfine (amza) göre hamza ile Uyumlu İsimler :

Son 3 harfine (mza) göre hamza ile Uyumlu İsimler :

Son 2 harfine (za) göre hamza ile Uyumlu İsimler :

rıza feyza beyza feza seza murtaza roza

BAŞ HARFLERİ HAMZA İLE UYUMLU İSİMLER:

İlk 4 harfine (hamz) göre HAMZA ile Uyumlu İsimler :

İlk 3 harfine (ham) göre HAMZA ile Uyumlu İsimler :

hamdi hamit hamide hami hamiyet hamdullah hamidiye hamdiyeİlk 2 harfine (ha) göre HAMZA ile Uyumlu İsimler :

hakan hasan halil hatice haluk hande harun hakkı halit handan haydar havva hacer hayrettin hacı halis hayri hayati hanifehayriye hale halime halim habib haldun halide haşmet habibe hafize hanifi haşim han hayrullah hazal halise habip hadi hasibehatem hayrünnisa hakim hasret habibullah habil hakikat halenur hare havvanur hayim hayrünisa hayyam hakdiler hakkan hakihalef hanım harbi hatime hatun hayal hanefi hasip hayat

HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ HAMZA İLE UYUMLU İSİMLER:

‘ha’ ile başlayıp ‘za’ ile Biten İsimler :

‘h’ ile başlayıp ‘a’ ile Biten İsimler :

hülya havva hümeyra hayrünnisa hüsna hayrünisa hümeysa

 

HAMZA ismiyle Aritmetik Uyumu Olan İsimler

ve Numeroloji

HAMZA adını oluşturan H, A, M, Z, A harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 57:

H
A
M
Z
A
TOPLAM
10
1
16
29
1
57

HAMZA ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada … 506. feriha, 507.nihan, 508. hamza, 509. hatem, 510. hür, … Toplam 40 ismin aritmetik toplamı 57 (Binde 16.18 isim)

Aynı aritmetik toplamdaki diğer isimler :

berhan fuat ahmet avni ayhan bilali bilhan demet sibel emine enis esin feride feriha nihan hatem hür kaşif atınç vehbi medetmelek doğu saime şemi alkım zahid alaaddin aybige begül celile ergem erkal fehime hakkan nefer nora rona sine

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayfada yer alan ayrıntılı bilgiler arasında acaba Hamza ismi yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de var mı?, acaba Hamza isminin karakter yorumu nedir?, acaba Hamza isminin Türkiye'deki kullanım istatistikleri nedir, kaçıncı sırada yer almaktadır ve kaç kişinin adıdır?, acaba Hamza isminin harf ve kişilik analizi nedir?, acaba Hamza isimli ünlüler kimlerdir?, acaba Hamza ismine benzeyen alternatif isimler nelerdir? gibi diğer sitelerde ancak tek tük bulabileceğiniz bilgilerin hepsini bulacak ve tamamına birden göz atabileceksiniz.

Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

Hacer

Sonraki Sayfa »

Hiranur

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir