Cafer İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

20140702_882864.jpg (660×320)

Resimdeki ünlü: Cafer Aydın (Doğum Tarihi: 17 Kasım 1971, Çorum), forvet mevkiinde forma giymiş eski millî futbolcu, teknik direktör.

Merhaba arkadaşlar, isimler hakkında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz websitemize hoş geldiniz. Bu yazıda  Cafer ismini masaya yatırıp tüm ayrıntılarıyla ele alıyoruz ve her açıdan inceliyoruz. Yazının devamında Cafer  ismi ile ilgili anlamı, kökeni, analizi, en popüler isimler arasındaki sıralaması, cinsiyeti, Kuranda geçip geçmediği ve dini Anlamı gibi konularda detaylı bilgileri okuyacaksınız.

 Cafer İsminin Anlamı Nedir? Kelimesinin Türkçe Sözlükteki Karşılığı Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? Manası Ne Demektir?

 1. Küçük akarsu.
 2. Caferi mezhebinin kurucusu.
 3. Arapça kökenli bir ErkekErkek ismi olan Cafer; “Küçük akarsu” anlamına gelir.
 4. Hz. Ali’nin Mute Savaşı´nda ölen kardeşinin adı.
 5. küçük akarsı. çay. cafer b. muhammed: lakabı es-sadık olup 12 imamın 6.’ncısıdır. muhammed b. el-bakır’ın yerine imamete geçmiştir. cafer-i tayyar: hz. alinin kardeşi olup, mute savaşında bayrak tutarken iki elini de kaybederek şehid olmuştur. bugün mute civarında kabri bulunmaktadır

CAFER Adının Yaygınlığı

CAFER Türkiye’de en çok kullanılan 400. isim (… 398. mevlüt, 399. ahu, 400. cafer, 401. aytaç, 402. bahattin, …). Ülkemizde yaklaşık her1,841 kişiden birinin adı CAFER ve ismin yaygınlık oranı binde 0.54.CAFER adının yaygınlık oranının Türkiye’nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-09-2014 06:56 itibariyle yaklaşık 42,421 kişinin isminin CAFER olduğu ve CAFER isimli kişi sayısının her yıl ortalama 642kişi arttığı tahmini yapılabilir.

Cafer İsminin Numeroloji Yorumu


Gizil gücünüz sorumlulukla ilintilidir. Evcil bir insan olmayı öğrenmelisiniz. İnsanları ağırlarken onlara rahat ve mutluluk sunuyorsunuz. Kendinizi başkalarının mutluluğuna adamayın. Herkese ve her şeye karşı olan sevginizde dengeli olmalısınız. Ailenize olan düşkünlük, köleliğe dönüşmek üzere, buna dikkat etmelisiniz. Siz sempatik, cömert, kibar, arkadaş canlısı ve hoş bir insansınız.

İfadenizi, sevgi, sorumluluk ve aile hayatı ile ortaya koyacaksınız. Bu devinimdeki insanlar evrensel kardeşlik ülküsünü benimserler ve sevginin yıkıcı bir his olmadığını ispat edeceklerdir. Aynı zamanda dünyada ezilen insanları fark edeceksiniz ve onları savunacaksınız. Bu da zaman zaman otoriteyle mücadele etmenize neden olacaktır.
SON HARFLERİ CAFER İLE UYUMLU İSİMLER:
Son 4 harfine (afer) göre cafer ile Uyumlu İsimler :
zafer
Son 3 harfine (fer) göre cafer ile Uyumlu İsimler :
muzaffer nilüfer ayfer sefer gazanfer gülfer günfer nefer nurfer zülfer
Son 2 harfine (er) göre cafer ile Uyumlu İsimler :
ömer alper ilker önder taner tamer ender soner seher muammer eser güler hacer caner tuncer enver kader sezer dinçer münevver özer yener türker iskender güner öner sarper bihter tümer kamer yeter ahter dilaver kevser sümer ilter şener cevher tanzer ülker müyesser sencer abuzer bayer eşber cenker dilber ejder güleser gülser kunter merter nurer taciser yurdaer çiler mukadder sever artuner aşer efser ekber göçer süer gürler göker lider mehser dönger müzekker naser nurper olguner peker peyker ziver özger şanver ergüler amber bavver bener berker candeğer değer diler erdener güher gülender
BAŞ HARFLERİ CAFER İLE UYUMLU İSİMLER:
İlk 4 harfine (cafe) göre CAFER ile Uyumlu İsimler :
İlk 3 harfine (caf) göre CAFER ile Uyumlu İsimler :
İlk 2 harfine (ca) göre CAFER ile Uyumlu İsimler :
can canan cansu caner cahit candan cavit cahide cabir canberk cabbar candaş cankut cansel canev cavidan candemir cantüre cazibe cansun candeğer cankat canselvinaz cansın cantekin cantürk canip cavide
HEM BAŞ HEM SON HARFLERİ CAFER İLE UYUMLU İSİMLER:
‘ca’ ile başlayıp ‘er’ ile Biten İsimler :
caner candeğer
‘c’ ile başlayıp ‘r’ ile Biten İsimler :
cumhur cihangir cevahir cabir cevher cabbar cenker candemir
 Cafer İsmi Türkiye’de En Çok Kullanılan Kaçıncı İsimdir?
Cafer adı ülkemizde kullanım sıklığı bakımından 400. sırada yer almaktadır.
Ülkemizde Cafer  İsminde Kaç Kişi Var?
Türkiye’de adı  Cafer olan toplam 42.043  kişi vardır.

Köken olarak Cafer  İsminin Kökeni Nedir? Hangi Dilden Geçmiştir? Türkçe mi? Kürtçe mi? Arapça mı? Farsça mı?
Bilindiği kadarıyla Cafer  isminin kökeni: Arapça
Cinsiyet olarak Cafer  isminin cinsiyeti nedir? Kız adı mı, erkek adı mı, yoksa her iki cinse koyulabilen üniseks bir isim mi?
Cafer adının cinsiyeti: Erkek ismi

 Cafer İsmi Kaç Harften Oluşmaktadır?
adının harf sayısı:5

İsmi Kuranda Geçiyormu? Nerde Geçer? Kuranda Geçen Kız/Erkek İsimleri Arasında Varmı? Hangi Ayette ve Surede Geçmektedir?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de Cafer  İsmi VARDIR, GEÇER.

Gelin  Cafer İsmini Hep Birlikte Analiz Edelim ve Sonuçların Nasıl Çıktığına Beraber Göz Atalım:

İsim analiz sonuçları hakkında bilgi: İsimler harflerden oluşur ve İSİM ANALİZİ TABLOSU’nda her harf için belirli bir karakteristik özellik yer alır. İsmin harflerine göre bu özellikleri alt alta sıralayarak ismin analizine topluca bir bakış atılabilir ve bir fikir sahibi olunabilir.

C harfi : Konuşma ve yazma yeteneği
A harfi : Atılgan, enerjik
F harfi : Uysal, güvenilirlik
E harfi : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
R harfi : Sert yapıya sahip olma

HZ. İMAM Cafer-i Sadık

Hz. Hüseyin Efendimizin sevgili ve nazlı yavruları, Zeynel Abidin Hazretlerinin torunudur. Zeynel Âbidin’in oğlu Muhammed Bâkır, onun oğlu da Cafer-i Sâdık’tır. Bu sûretle, Efendimize kıyasen olunca beşinci torun olmuş olur ki, bu niteliği de çok özel bir şeydir.

Ayrıca Câfer-i Sâdık Hazretlerine intibak eden, Efendimizin bir emri vardır. Bu emri çeşitli tarzda başkalarına yakıştırmak isteyenler bile olmuştur. Efendimiz, 75 yıl sonra büyük bir ilim yıldızının geleceğini ifade etmiştir. Bu ifadenin hedefi tanımladığı zat Câfer-i Sâdık Hazretleridir. Ama tabiî Ehl-i Beyt’e ait bir zâtın böylesine yücelmiş olması, o zamanki Emevi telkinatı altında olan ilim çevrelerini, insanları çok rahatsız etmiş ve hatta bu ilim yıldızından kasıt İmam-ı Hanefi’dir denmiştir. Hâlbuki İmam-ı Hanefi Hazretlerinin hakikî mürşidi Câfer-i Sâdık Hazretlerinin kendisidir. Câfer-i Sâdık Hazretlerinin hususiyeti Medine’de yaşamış olmasıdır ve vaazlar söz konusudur. Özel olarak yetiştirdiği talebeler mânâ ilimlerini bütün detaylarıyla öğrenmişlerdir. Camideki vaazlarda da namazın, orucun daha doğrusu dinin gerçeğini öğrenmişlerdir. Ancak, Câfer-i Sâdık Hazretlerinin bulunduğu zaman, o kutsal toprakların içerisinde büyük bir siyasi kargaşa yaşanıyordu. Bir taraftan Emevilerin fesadıyla allak-bullak olmuş İslâm ilimleri, bir taraftan dağılmış İslâm ilimlerini toparlamaya çalışan birçok iyi niyetli Müslüman âlimleri, hâdiseleri çok farklı noktalara koymak durumunda kaldılar. Meselâ hadislerin toplanışı -Gerçi Cafer-i Sâdık Hazretlerinden biraz sonraya rastlar.- olsun, mezheplerin kuruluş sırasında mezheplerin tayin ettiği ölçüler olsun bir türlü istikrar bulamamıştır. Bugün mezhepler daha çok oturmuştur. Aşağı yukarı o mezhepler aynı çağda kurulduğu zaman bir türlü istikrar bulamamıştır. Yani o çağı yaşayan insanlar hangi mezhebe iltihak edeceği hususunda bir mezhep imamının herhangi bir hâdisede gösterdiği istikameti seçmek konusunda çok zorluklar çekmişlerdir. Durulup da bu çağa geldiği için, mezheplere karşı biz kolaylık içindeyiz. İşte bu, gerek mezhep imamlarının ortaya çıkıp İslamiyet’i kurmak için gösterdikleri çaba, gerekse hadislerin toplanışı sırasındaki bir takım tartışmalar, Câfer-i Sâdık Hazretlerinin yaşadığı çağdaki, işte aşağı yukarı hicri 80. veyahut 100’cü yıl arasındaki o çağda Câfer-i Sâdık Hazretlerinin ilminden bütün cemaat istifade edememiştir.

Bu siyasî kargaşada bir evlad-ı Resûl’e gidip, ona teslim olmakta korkanlar olmuştur. Kendilerinin siyasî istikbalinin söneceğinden korkanlar olmuştur. Böyle bir karışık dönemde teşrif etmiştir.

Câfer-i Sâdık Hazretleri hususiyet itibariyle, Zeynel Âbidin’e benzemesi dikkati çekmektedir. Zeynel Âbidin Hazretleri madde ilimlerinde ve özellikle tasavvufta nazar dediğimiz özel canlandırma metoduna sahip bir hikmet taşırdı ve bu yüzden de Zeynel Âbidin Hazretleri çoğu zaman peçe takardı. Yani yüzüne bakılması çok zor bir insandı ve aynı zamanda da hiç bir amaca yönelik olmasa dahi onun gözlerine bakmak çok büyük bir olaydı. Tesadüfen dahi bir insanın onun gözlerine bakıp, kendi içi dünyasındaki, yanlışlıklarla beraber doğrular da yıkılabilirdi. Zeynel Âbidin Hazretleri Kâbe’de saatlerce Kâbe’ye dalıp sekiz saat nazar ettiği, hatta geceleri bulunduğu hânenin damından, nazarına Kâbe’yi alıp sekiz saat nazar ettiği bilinmektedir. Bu nasıl bir ceryan alışverişidir, tahmin bile edemiyoruz. Onun için, Zeynel Âbidin Hazretlerinin bir sözü vardır. Biraz yalnız yaşamayı severdi. Bilhassa Mekke-Medine’ye geldikten sonra, Horasan’da ve Türk illerinde, genç yaşında pek çok talebe yetiştirdi. Mekke ve Medine’ye geldikten sonra yalnız yaşamayı severdi. O zamanda bu siyasilerin pek işine geliyordu.

Câfer-i Sâdık Hazretleri aynen Zeynel Âbidin Hazretlerine benzerdi ama genelde pek peçe takmazdı. Fakat nazarları tasavvur edilmeyecek kadar keskindi ve mânâyı açan kudrete sahipti. Bu nazarın sırrı bizzat bizim Hanefi mezhebinin imamı, İmam-ı Âzam’ın üzerinde tecellî etmiştir. İmam-ı Âzam Hazretleri, Câfer-i Sâdık Hazretlerinin sohbetlerine gitmezdi ama her gördüğü yerde büyük bir saygıyla selâm verir, hatırını sorardı. Yine bir gün ölmeden bir buçuk iki sene evvel, İmam-ı Âzam Hazretleri, yine böyle bir selâm verdi, hatır sordu, o sırada Cafer-i Sâdık Hazretleri: 

CAFERİLERDE (Şİİ MEZHEBİNDE) İMAM CAFERİ SADIK

Cafer-i Sadık hazretleri, Ehl-i beytten olup, on iki imamın altıncısı, Silsile-i aliyyenin dördüncüsüdür. Babası Muhammed Bâkır, dedesinin dedesi Hazret-i Ali’dir.

İlim ve fazilette zamanının bir tanesi oldu. Din bilgilerinde olduğu gibi, zamanının bütün fen ilimlerinde de söz sahibiydi. Yetiştirdiği talebeler, cebir ve kimya ilimlerinde çeşitli keşifler yapmışlar, bu ilimlerin temel sistematiğini kurmuşlardır. Fizik ve kimya ilimlerinin konusunu teşkil eden madde ve onlar üzerindeki bilgisi pek çoktu. Kimyanın babası sayılan Cabir de, Cafer-i Sadık hazretlerinin talebesidir.

İmam-ı Cafer’in en meşhur talebesi olan İmam-ı a’zam Ebu Hanife, Cafer-i Sadık’ın sohbetlerine iki sene devam ederek, o gizli ve açık marifet kaynağından ilim ve evliyalık yolunda çok faydalandı. İmam-ı a’zam, onun huzurunda kavuştuğu yüksek mertebeleri anlatmak için;“O iki sene olmasaydı, Numan helak olmuştu” buyurdu.

Hakiki İslam âlimleri, dinimizi, hiç değiştirmeden bugüne kadar ulaştırmıştır. Bu âlimlerden iman bilgilerini anlatanlara “Mütekellimin”, ibadetlerin nasıl olacağını bildirenlere, “Fukaha”, kalb ile yapılacak ve sakınılacak şeyleri öğreten ilme “Tasavvuf” ve bu ilmin âlimlerine de “Mutasavvifin” denildi. İşte imam-ı Cafer hazretleri, bu üçüncü ilmi anlattı.

Zamanın hükümdarı bir gece vezirine dedi ki: “Hemen git, imam-ı Cafer’i buraya getir, öldürmek istiyorum.” Vezir, hükümdarı bundan vazgeçirmek için çok çalıştı ise de ikna edemedi. Mecburen çağırmaya gitti. Hükümdar da cellatlara emir verdi. “İmam-ı Cafer içeri girince, ben başımdan külahımı çıkarınca hemen başını vurun!” dedi. Bir müddet sonra, imam-ı Cafer-i Sadık hazretleri içeri girdi. Hükümdar bunu görünce, derhal ayağa kalktı. Büyük bir tevazu ile onu karşıladı. Koltuğuna oturttu, edeple karşısına diz çöküp oturdu. Cellatlar şaşırıp kaldı. Hükümdar, Hazret-i İmama ,”Efendim, benden isteğiniz olursa emredin, hemen yapayım” dedi. Hükümdara “O halde lütfen beni bir daha çağırıp da ibadetten alıkoyma” buyurup, gitmek üzere ayağa kalktı. Hükümdar, izzet ve ikramla onu uğurladı. Gittikten sonra vücudunda bir titreme oldu, bayılıp düştü. Kendine gelince, veziri sordu: “Bu ne hâl?” Hükümdar; “O içeri girince, yanında bir aslan gördüm. Sanki bana “Onu incitirsen seni parçalarım” diyordu. Ne yapacağımı şaşırdım” dedi.

Buyurdu ki:

“Şunlarla beraber bulunmaktan sakın:
1- Yalancıdan.
2- Cimriden.
3- Ahmaktan. Çünkü en çok işine yarayacağı zaman, seni bırakır.
4- Fâsıktan yani günah işlemekten utanmayandan!“

“Bir hata işlediğiniz zaman istiğfar edin, hatada ısrar helak olmaya sebeptir. Bir kimse geçim darlığı çekiyorsa istiğfara devam etsin.”

“Mihnete şükretmeyen, nimete şükretmez.”

“Sadaka vererek rızkınızı çoğaltınız. Zekat vererek mallarınızı koruyunuz. Tasarrufa riayet eden sıkıntı çekmez. Tedbirli, düzenli yaşamak, geçimin yarısıdır. İnsanlarla iyi geçinmek, aklın yarısıdır. Musibet zamanında dizini döven, sevabından mahrum olur. “

“Şu dört şeyin azı da çoktur: Ateş, düşman, fakirlik, hastalık.”

“Şu üç şey Müslümana şeref verir: Kendisine zulmedeni affetmek, bir şey vermeyene iyilikte bulunmak ve kendisini aramayanı, arayıp sormak.”

Kendi İsminizi, Sevgilinizin İsmi İle Birlikte Yazarak Aşk Testi Yapın ve İsim Uyumunu Kontrol Edin!
Acaba adınız sevdiğiniz insanın adı ile ne kadar uyumlu? Sevgilinizin adı sizinkiyle birbirine ne kadar yakışıyor? Bunu anlamak artık çok kolay! Sadece bir iki saniyenizi ayırarak aşağıdaki isim uyumu hesaplayıcısından yapabilirsiniz.
Hesaplayıcıda “Your Name” kısmına kendi adınızı, “His or Her Name” kısmına da sevgilinizin, kardeşinizin, kız arkadaşınızın veya bir dostunuzun ismini yazın. Ardından Test yazan butona tıklayın. Hepsi bu kadar kolay işte!

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bu isimle ilişkili diğer sayfalarımız için alttaki linklere tıklayınız:
 • Cafer İsimli Ünlüler
 • Cafer ismi ile uyumlu isimler
 • Cafer İsmi Kuranda Geçer mi?
 • Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

  Canberk İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi Hakkında Bilgi

  Sonraki Sayfa »

  Cabbar İsminin Anlamı, Analizi, Kökeni, Numerolojisi Hakkında Bilgi

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir