Cafer İsimli Ünlüler

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cafer  ismini taşıyan önemli kişiler

Cafer  İsmindeki Ünlüler Kimlerdir?

Adı Cafer   olan meşhur kadınlar, sanatçılar, şarkıcılar, sporcular, siyasetçiler, şairler, yazarlar ve iş adamları/kadınları kimdir?
Cafer Penahi

Cafer-Penahi.jpg (275×183)

Cafer Penahi (Farsça: جعفر پناهی, İngilizce: Jafar Panahi; d. 11 Temmuz 1960, Miyana, İran), uluslararası çapta tanınan, İran Yeni Dalgası’nın en etkili isimlerinden olan İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı. Venedik Film Festivali Altın Aslan ve Berlin Film Festivali Gümüş Ayı, kazandığı ödüller arasındadır.

Cafer-i Sadık

İmâm Câʿfer es-Sâdık, (Arapça: جعفر الصادق, Farsça: جعفر صادق) Abdullah da denir. Hicrî 83 yılında Medine’de doğdu, Hicrî 148 / Milâdî 765 yılında yine orada vefât etti.

Şiîlikteki önemi

[göster]Bismillahirrahmanirrahimİslam ile ilgili bir dizindir.

Şiilik

Şiîlik’te On İki İmâmların altıncısı olan “Câʿfer es-Sâdık,” İsmâil bin Câ’fer el-Mûbarek ile Musa el-Kâzım’ın da babasıdır. Şiî öğretisine göre Câʿfer-i Sâdık’ın en büyük özelliği ise tam bir rehber öğretmen olmasıdır.

Cafer Aydın

Cafer Aydın (Doğum Tarihi: 17 Kasım 1971, Çorum), forvet mevkiinde forma giymiş eski millî futbolcu, teknik direktör.

Cafer Orbay

Cafer Orbay (Doğum Tarihi: 20 Mart 1963, Turgutlu), Türk eski futbolcu.

Cafer Tufan Yazıcıoğlu

Cafer Tufan Yazıcıoğlu (Doğum Tarihi: 1951, Kargı), Türk siyasetçi.

Cafer Cabbarlı

Cafer Cabbarlı (Azerice: Cəfər Cabbarlı, d. 20 Mart 1899, Hızı – Ölüm Tarihi: 31 Aralık 1934, Bakü), Azeri oyuncu, şair, yazar, senaryo yazarı, yönetmen. 1915 yılından lirik ve Satirik şiirler, hikaye ve dram eserleri yazmaya başlamıştır. Azerbaycan tiyatro sanatının gelişmesinde büyük hizmeti olmuştur.[1]

Cafer bin Ebu Talib

Câ‘fer et-Teyyâr ya da Câ‘fer bin Ebû Tâlib (Arapça: جعفر ابن أبي طالب / جعفر الطيار) (ö. M. 629); Dördüncü İslâm Hâlifesi Ali bin Ebâ Tâlib Merkedî’nin abisi olup İslâm Peygamberi Muhammed Mustafa’nın amcası Ebu Talib’in oğludur.

Cafer el-Askerî

Cafer el-Askeri, Cafer Paşa olarak da bilinir tam adı Cafer Mustafa İbn Abdurrahman el-Askeri (1887, Bağdat-30 Ekim 1936, Bağdat), Iraklı subay ve devlet adamı. I. Dünya Savaşı sırasında ve savaştan sonra, milliyetçi Arap hareketlerinde önemli rol oynamış, 1921’de kurulan Irak Krallığı’nın en baştan beri destek olmuş ve hizmet etmiştir.

Cafer Namdar

Cafer Namdar (2 Temmuz 1934 – 1 Ocak 2014[1]), İranlı futbol hakemidir.

Cafer Sayılır

Cafer Sayılır (Doğum Tarihi: 1888 {Rumî 1304}, Türkmentokat, Eskişehir – Ölüm Tarihi: 6 Mayıs 1947), TBMM 4. dönem Eskişehir milletvekili.

Cafer Tayyar Eğilmez

Cafer Tayyar Eğilmez (1877, Priştine – 3 Ocak 1958, İstanbul), Türk asker ve siyaset adamı. Trakya bölgesi Kuva-yi Milliye yöneticisi ve milletvekili.

Cafer Çağatay

Ali Cafer Çağatay (Doğum Tarihi: 1899 – Ölüm Tarihi: 24 Nisan 1991), Türk eski millî futbolcu. 1924 Yaz Olimpiyatlarına katılan kadroda yer aldı. Futbolu bıraktıktan sonra eczacılık yaparak hayatını sürdürdü. Fenerbahçe yönetim kurullarında da çeşitli görevler aldı. Türk udî, çellist, kemençezen ve bestekâr ve İstiklâl Marşı’nın ilk bestecisi olan Ali Rıfat Çağatay oğludur.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bu isimle ilişkili diğer sayfalarımız için alttaki linklere tıklayınız:
 • Cafer ismi ile uyumlu isimler
 • Cafer İsmi Kuranda Geçer mi?
 • Cafer İsminin Anlamı
 • Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

  Canberk İsimli Ünlüler

  Sonraki Sayfa »

  Cabbar İsimli Ünlüler

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir