Cabir İsimli Ünlüler

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cabir ismini taşıyan önemli kişiler

Cabir  İsmindeki Ünlüler Kimlerdir?
Cabir Adı olan meşhur kadınlar, sanatçılar, şarkıcılar, sporcular, siyasetçiler, şairler, yazarlar ve iş adamları/kadınları kimdir?

İsmi Cabir olan önemli kişiler

CABİR BİN HAYYAN KİMDİR ?

1708.jpg (250×190)

Tam olarak doğum ve ölüm tarihi bilinmeyen 8.ve 9. Yüzyllarda yaşamış; Kimya, Tıp, Eczacılık, Metalürji, Astronomi, Felsefe,Mantık, Fizik ve Mekanik üzerine çok büyük buluşlar yapmış Türk-İslâm Alimidir. Tam ismi ‘Câbir Bin Hayyan Abdullah El-Ezdi’ olup, Batıda Al-Geber olarak tanınmıştır.

Cabir Bin Hayyan, Abbasi halifesi Harun Reşit’in sarayında yaşadı. İslami ve fen bilimlerini beraber öğrendi. Halit Bin Yezit ve Cafer-i Sadık’tan dersler aldı. Simya’nın bir fen ilimi olmadığını görerek, tecrübeye,  analize ve matematiğe dayalı,  bugünkü Kimya’nın temellerini attı İlim öğretip, birçok öğrenci yetiştiren Cabir Bin Hayyan;  eserlerinde, yapmış olduğu ilmi ve fenni tecrübeleri en küçük ayrıntısına kadar izah etti ve yorumladı.  Kimyasal maddelerin bileşimlerini tespit etti ve açıkladı.  Kimyada kullanılabilecek bazı metodları ortaya koydu.  Deneylerde kullanılabilecek aletlerin imalini,  kullanılış yollarını izah etti.  Kimyayla ilgili hassas ölçü aletleri yaptı.

Kendinden sonra gelen bilim adamları,  onu modern kimyanın kurucusu olarak kabul etmişlerdir.  İslam aleminde;  Ebu Bekr Râzi,  İbn-i Sina,  Mesleme El-Macriti,  Farabi ve daha birçok bilgin onun eserleri ile yetişip, olgunlaşmışlardır. Cabir Bin Hayyan,  Kimya ilminin yanında;  Tıp,  Astronomi, Mantık,  Felsefe,  Fizik,  Mekanik gibi alanlarda da çalışarak değerli eserler yazdı. Eserleri;  asırlarca İslam medreselerinde okutuldu.  Endülüs vasıtası ile de batıya geçti.

 Buluşları ve çalışmaları:

– Kimya ilminin kurucusudur.
– Birçok kimyevi maddeyi keşfederek Arapça isimmler verdi.
– İlk labaratuarı kurdu
– Maddelerin atomik yapısını gösteren orijinal tesbitler yaptı
– Atomun parçalanabileceği söyleyan ilk bilim adamı oldu
– Kristalleşme, damıtma ve buharlaşma tekniklerini öğretti
– Maddeleri yapılarındaki özelliğe göre; buharlaşabilen,
metalik cisimler ve mineraller olarak üçe ayırdı
– Sülfirk asit, Nitrik Asid’i, sodyum karbonat ve potasyumu
buldu.
– Arsenik gibi zehirli maddelerin yapılarını inceledi
– Bitkilerden elde ettiği boya ile derinin boyanması ve
tabağlanmasını öğretti
– Ateşte yanmayan kâğıdın imalatını gerçekleştirdi
– Damıtıcı imbiğini keşfetti
– Suyu damıtarak saflaşmasını sağladı
– Çeşitli metallerin kullanılma, oksitlenme konularını izah etti

Başlıca Eserleri:

– Kitab-ül Beyan – Kitab-ür Rahma
– Kitab-ül Hacer – Kitab-üs Şems
– Kitab-ün Nûr – Kitab-ül Kamer
– Kitab-ül İzah – Kitab-ül Hayvan
– Kitab-ül Istakas-is-Sales – Kitab-ün Nebat
– Tefsir-ül-Istaka – Kitab-ül Hikmet
– Kitab-üt-Tecrit – Kitab-ül Hilkat
– Kitab-ül Mülk

Cabir El Mübarek El Sabah

Cabir El Mübarek El Sabah (Doğum Tarihi: 5 Ocak 1942, Kuveyt City), 4 Aralık 2011 tarihinden bu yana Kuveyt Başbakanı olmuştur. Daha önce Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı olarak görev yapmıştır.

Cabir III El-Ahmet El-Cabir El-Sabah

Şeyh Cabir Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah (Doğum Tarihi: 29 Haziran 1926 – Ölüm Tarihi: 15 Ocak 2006) (Arapça: الشيخ جابر الأحمد الجابر الصباح) Kuveyt’in on üçüncü emiri olarak 31 Aralık 1977 tarihinden hayatını kayıp edene kadar emir olarak görevini sürdürdü. Şeyh Cabir İngiliz bağımsızlığı sona erdiğinden beri Kuveyt’in üçüncü Emiri olmuştur.

İkinci ismi Cabir olan önemli kişiler

Hamad bin Casim bin Cabir El Tani

Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir El Tani (Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1959), Katarlı bir politikacı ve 3 Nisan 2007 – 26 Haziran 2013 tarihleri arası eski Katar Başbakanı ve kraliyet ailesinin bir üyesidir.

I. Cabir El-Sabah

Şeyh Cabir Bin Abdullah (1770–1859) (Cabir I, Birince Cabir ya da Cabir El-Eyş) (Arapça: الشيخ جابر بن عبدالله الصباح) Kuveyt’in Al-Sabah ailesinden üçüncü melikesiydi ve 1814 – 1859 yılları arası hizmet verdi. Yerine geçtiği Abdullah Bin Sabah’ın en büyük oğluydu.

II. Cabir El-Sabah

Şeyh Cabir II Al-Mübarek Al-Sabah (1860 – 5 Şubat 1917) (Arapça: الشيخ جابر المبارك الصباح) Kuveyt’in sekizinci Şeyhi olarak hizmet verdi. Şeyh Cabir Al-Sabah ailesinin Al-Cabir dallının atasıdır ve önceki Şeyh Mübarek Al-Sabah’ın büyük evladıdır. 28 Kasım 1915 – 5 Şubat 1917 yılları arası Şeyh olmuştur ve ölümü sonrası kardeşi Salim Al-Mübarek Al-Sabah Şeyh olarak yerine geçmiştir.

Soyadı Cabir olan önemli kişiler

I. Sabah bin Cabir

Şeyh Abu Abdullah Sabah I Bin Cabir Al-Sabah (Sabah I – Birince Sabah) (Arapça: الشيخ صباح الأول بن جابر الصباح) Kuveyt’in Al-Sabah ailesinden ilk Şeyhiydi. Kuveyt’in resmi tarihine göre, Abu Abdullah müttefik oy birliği yöntemiyle Şeyh olarak seçilmişti.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bu isimle ilişkili diğer sayfalarımız için alttaki linklere tıklayınız:
 • Cabir ismi ile uyumlu isimler
 • Cabir İsmi Kuranda Geçer mi?
 • Cabir İsminin Anlamı
 • Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

  Cüneyt İsimli Ünlüler

  Sonraki Sayfa »

  Cihangir İsimli Ünlüler

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir