Ahmet İsminin Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

ahmetkayanerdenbileceks.jpg (409×350)

Öncelikle ismi Ahmet olan kişileri kutluyorum. Gerçekten süper bir isimleri var. Nasıl olmasın ki? Sonuçta sevgili peygamberimizin isimlerinden biri de Ahmed’tir. Ayrıca buna ek olarak Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi özgün müzik sanatçısı olan Ahmet Kaya ile de isminiz aynıdır. Bunun da sevincini yaşayabilirsiniz.

Ahmet adı ülkemizde çocuklara en çok verilen isimlerden biridir. Ahmet kelimesinin kökeninin Arapça olması herhalde kimseyi şaşırtmayacaktır.  Ahmet tabi ki herkesin tahmin edeceği üzre bir erkek ismidir. Ahmet isminin Türkiye’deki istatistikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazının devamında okuyacaksınız. Fakat daha öncesinde Ahmet isminin anlamını kısaca vermek istiyorum.

Ahmet isminin birinci anlamı “övülmeye layık” yani  “övülmüş”  demektir.  Aslında buradaki “övülmeye layık”  ile  “övülmüş”  kelimesinin anlamı tam olarak aynı değildir. Zira övülmeye layık kelimesi aslında “övülmeye değer” anlamını taşır.  Bizler genellikle beğendiğimiz kişileri överiz. O halde “övülmeye layık” demek aynı zamanda “beğenilmiş” demek oluyor.

Bunu daha iyi anlamak için gelin layık kelimesini biraz açalım.

Layık kelimesi  nitelikleri, özü, hareketleri, davranışlarıyla bir şeyi elde etmeye hak kazanmış olan demektir. Mesela bir örnek verecek olursak:  “Sevilmeye o herkesten fazla layıktır” cümlesini kullanabiliriz. Layık kelimesi aynı zamanda “bir kimseye uygun olan yani yakışan (yaraşan) anlamını da taşır.

Sanırım bu açıklamadan sonra artık kafalarda soru işareti kalmayacaktır. O halde Ahmet isminin ikinci anlamına geçebiliriz.

Ahmet kelimesinin bir diğer anlamı da “Allah’a şükreden” demektir.  Şükretmek kelimesini hepimiz biliriz fakat yine de kısaca özetleyecek olursak;  bir kimseye minnet duymak veya gönülden borçlu olduğunu hissetmek demektir. Burada ise tanrıya yani Allah’a minnet duygusu söz konusudur.

Şimdi de biraz Ahmet ismine ait istatistiki bilgilere bakalım:

Türkiye’de Ahmet ismini taşıyan yaklaşık 1.398.328 kişi bulunmaktadır. 

Ülkemizde Ahmet ismi en çok kullanılan 4. isim olup, yaklaşık olarak her 56 kişiden biri Ahmet adını taşımaktadır. 

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bu isimle ilişkili diğer sayfalarımız için alttaki linklere tıklayınız:
 • Ahmet ismi ile uyumlu İsimler
 • Ahmet İsimli Ünlüler
 • Hangi İsme Bakmıştınız? İsmi Yazıp Enter Tuşuna Basın!

  Arda İsminin Anlamı

  Sonraki Sayfa »

  Ayşe İsminin Anlamı

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir